Úžasný dôvod, pre ktorý dávali naše babičky do vankúšov tieto šupky: A mali by ste to skúsiť aj vy!

Zázračná prísada do vankúšov!

Naše babičky vedeli, ako vyriešiť mnohé problémy len pomocou vecí, ktoré mali okolo seba. Nepotrebovali moderné výdobytky techniky a dokonca sa dokázali zaobísť aj bez liekov z lekárne. Bohužiaľ, na mnohé z ich múdrostí sa dnes už akosi zabudlo a namiesto ich rád a skúseností dnes siahame po drahých produktoch, ktoré však nemajú často ani spolovice taký účinok, aký by sme čakali.

Zázračná prísada do vankúšov!

Naše babičky dobre vedeli, že dobrý spánok je základom zdravia. Preto pridávali do vankúšov rôzne prísady, ktoré sa o pokojný a plnohodnotný spánok postarali.

Pohánkové šupky

Získavajú sa pri spracovaní pohánky a sušením. Šupky sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť kontúram hlavy a krčnej chrbtice bez toho, aby spôsobovali nepohodlie.

Hlava a krčná chrbtica majú ideálnu oporu, ležia mäkko a vďaka tomu sa dokáže svalstvo v okolí šije a ramien úplne uvoľniť. Navyše, šupky vďaka svojmu jedinečnému tvaru p celú noc jemne masírujú tieto oblasti. Navyše, táto náplň je vhodná aj pre alergikov.

Balzam na telo aj dušu

Ich pôsobením sa nielen kvalitnejšie vyspíte, ale zobudíte sa bez bolestí a oddýchnutí. Pohánkové šupky sú veľmi nápomocné pri bolestiach krčnej chrbtice, hlavy a dokonca aj pri menštruačných bolestiach.

...

Rovnakým spôsobom sa používali aj plevy z iných druhov obilia – predovšetkým však zo špaldy a už spomínanej pohánky. Známe jemné šumenie a praskanie, ktoré šupky vydávajú sú tiež skvelou terapiou pre psychiku zmietanú stresom a úzkosťami.

Obilné šupky sa ľahko zahrejú a dokážu dlho uchovávať teplotu, preto sú skvelé aj na liečbu rôznych zdravotných komplikácií – reumy, menštruačných bolestí, ochorení kĺbov, pri zápaloch ucha a bolesti zubov.

Náplň do vankúšov sa kedysi získaval priamo z mlynov, kde šupky tvorili odpad zo spracovania obilia. Dnes ich môžete zakúpiť na internete, u spracovateľov obilia alebo na remeselných a farmárskych trhoch.

Ako plniť?

Šupky je dobré naplniť do vankúša doplna, postupne sa usadia a po približne mesiaci používania sa zmení tvrdosť vankúša.

Soľ a bylinky vo vankúši

Ak si do vankúša vložíte vrecko sušenej levandule, navodíte si pokojnejší spánok a pomáha predovšetkým tým, ktorý trpia nespavosťou spôsobenou stresom. Rovnako môžete vyskúšať aj rozmarín alebo tymián.

Soľou naplnený malý vankúšik je skvelý ako termofor. Pomôže vám pri bolesti svalov, zubov, zápale ucha, bolesti kĺbov a kostí. Malý soľný vankúšik na hrudi vám pomôže lepšie zaspať – príjemná váha a teplota, ktorú soľ dokáže udržať dlhú dobu pôsobí ako skvelá spánková terapia. Váha vám však vždy musí byť príjemná, nikdy vás nesmie zaťažovať a byť nepríjemná.

zdroj: redakcia, pillow