Starý záhradkársky trik: Po tomto vám budú rásť kvety rýchlejšie a budú mať peknú sýtu farbu!

[mashshare]

Ak máte pocit, že vaše rastlinky rastú akosi pomaly, alebo majú vyblednuté listy a presvitajú len tmavšie žilky, môže to byť spôsobené nedostatkom železa. Stáva sa, že koncentrácia železa v pôde je dostatočná, avšak jeho absorpcia nie je možná kvôli neprimeranému pH pôdy. Absorpcia železa rastlinou môže byť znížená ak sa PH pôdy nenachádza medzi 5 a 6,5. Nedostatok železa sa tiež môže prejaviť, ak je pôda príliš mokrá, alebo ak obsahuje veľa mangánu. Prejaví sa to aj žltnutím mladých lístkov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt plants with lack of iron

Neplatí to len pri kvetoch, alebo izbových rastlinách, ale aj pri plodinách ako sú napríklad paradajky. Tento starý záhradkársky trik však zaúčinkuje ako šibnutie čarovného prútika a razom je po probléme.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt plants with lack of iron

Ako prvú pomoc zahrňte do pôdy okolo rastliny drobné železné predmety ako napríklad šrauby, matice, alebo klince.  Uvidíte, ako im to prospeje. Železo je totiž potrebné pri tvorbe chlorofylu, takže jeho nedostatok spôsobuje chlorózu (žltnutie listov medzi hlavnými žilkami ktoré môžu zostať zelené).

metal suelo tornillo nueces plata Tornillo de cabeza Hexagonal Material de construcción

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak práve nemáte pri sebe hnojivo s obsahom železa, pomôže tiež železo vo forme výživového doplnku určeného pre vás. Stačí len nechať tabletu rozpustiť vo vode a poliať ňou rastlinu.

deporte vaso tableta formación beber ejercicio peso estilo de vida salud aptitud rutina de ejercicio energía nutrición dieta Vitaminas Bienestar bebida alcohólica gaseoso suplemento Vitamina b efervescente buena salud Bebida saludable Bebida destilada

Samozrejme, z dlhodobého hľadiska je pri nedostatku železa u rastlín vhodné hnojiť ich hnojivom s obsahom železa podľa priloženého návodu.

Ďalšie triky, ktoré sa naozaj oplatí poznať!

1. Takmer všetky rastliny milujú cukor (a kaktusy sú vo všeobecnosti tiež maškrtníci :-)). Stačí nasypať 1 čajovú lyžičku kryštálového cukru (na priemer črepníka 10 cm) na povrch pôdy alebo do vody, ktorou zalievate (0,5 lyžičky cukru na 0,5 šálky vody). Stimulujte takto pred kvitnutím, alebo keď potrebujete rastlinu posilniť.  V prípade orchidey pridávame 1/2 – 1 lyžičku do vody, v ktorej rastlinku namáčame. Používame, keď chceme orchideu prinútiť kvitnúť

2. Perfektný životabudič pre kvitnúce rastliny je zázrak zvaný ricínový olej  (1 lyžička na 1 liter vody) keď rastlina nahodí puky.

3. Popol z dreva je veľmi užitočný pre rastliny (ako výživa, tak aj na prevenciu chorôb). Na prípravu roztoku z pololapotrebujeme 1 polievkovú lyžicu popola  na viac ako 1 liter horúcej vody. necháme odstáť   1 týždeň, sem-tam rpemiešame. Zavlažovanie s týmto roztokom – raz za 10 dní je pre rastliny ideálne.

4. Najlepší zimný odpad pre vaše kvietky: vezmeme šupky z granátových jabĺk alebo iných citrusových plodov. Zalejte ich vodou a nechajte máčať deň. Všetko! Zdroj živín na zavlažovanie je pripravený. Používame zriedený s odstátou vodou.

5. Imunitu izbových rastlín dokonale zvýšite, ako ich postriekate roztokom aspirínu. Jedna tableta sa rozpustí v litre vody a nastriekame na rastliny aj na pôdu.

6. Zriedená šťava z aloe sa hodí aj pre všetky bežné rastliny vo vnútorných priestoroch. Je potrebné zriediť jednu čajovú lyžičku šťavy v jednom a pol litri vody.

7. Fikusy môžu byť zavlažované raz za mesiac sladenou vodou. Pre jeden liter vody si vezme jednu čajovú lyžičku cukru. Listy týchto rastlín je výborné čistiť mliekom. To poskytne rastlinám lesk a krásu.

8. Zálievka z húb (napríklad môžete odrezky po čistený húb) pomôže vašim rastlinám vyzerať zdravo a krásne. zalejte nakrájané jedlé huby vodou v pomere 1: 1. Po jednom dni zlejte a znovu zalejte vodou. Za deň bude hubová voda na zavlažovanie pripravená.

9. Fialky budú krásne kvitnúť po tejto výžive: Vezmite si tabletku s vitamínom B12 a rozpustite ju v litre vody. Zalejte fialky s takýmto vitamínom  dvakrát mesačne.

10. Banánová šupa ktorá je bohatá na draslík, horčík a fosfor, sa môže použiť pri presádzaní rastlín. Na vrchu drenážnej vrstvy položte vrstvu jemne nakrájanej banánovej kôry alebo ju zomeľte v mlynčeku na mäso a dajte ju do pôdy. Listy rastlín pravideľne pretierajte vnútornou stranou šupky, zbavíte ich prachu a budú nádherné a zdravé.

Takto rozkvitnete azalku

indische-azalee

Ak vám azalka dlho nekvitne, presaďte ju do špeciálne namixovaného substrátu. Dôležité je pridať aj zeminu pre ihličnany, tá je pre azalky veľmi prospečná. Dajte 1 diel tejto zeminy, 1 diel piesku, jeden diel rašeliny, jeden diel humusu. Zemina musí mať pH 5-6,5.

Dôležité je nezalievať a hlavne nerosiť. Stačí, ak raz za týždeň namočíme do odstátej, ideálne prefiltrovanej vody – úplne najlepšia je dažďová. A nezabudnite do nej pridať aj malú lyžičku cukru. Nechajte namočenú tak, aby bol pod vodou celý obal aj časť stonky. Necháme 30 minút a potom dáme dobre odkvapkať. Dáme do kvetináča na slnečné stanovisko, do chladnejšej miestnosti teplota okolo 16 stupňov je ideálna. Ak budete tak toto robiť každý týždeň, čoskoro vám azalka bohatne rozkvitne.

 

 

Foto: pixabay
[mashshare]
Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.