Starý záhradkársky trik, ako zakoreniť ruže: Odkedy to poznám, rezané ruže u nás končia v záhrade a kvitnú roky!

Dostali ste rezané ruže? Vyskúšajte jednoduchý domáci trik, vďaka ktorému zakorenia a môžete sa z nich tešiť celé mesiace!

Ak ste dostali kyticu ruži a tie pomaly ale isto začínajú vädnúť a strácať svoju krásu, môžete vyskúšať malý domáci experiment. Ak sa podarí, ruže na vašej parapete zakorenia a neskôr ich môžete presadiť do záhrady k ostatným ružiam.

Ako na to?

Vezmite ostrý nôž a odstráňte hornú časť ruže. Spodnú časť taktiež zrežte a zo stonky, ktorá vám ostala odstráňte všetky lístky. Odrezaná časť by mala mať dĺžku približne 20-25 cm.

Aby ste rezanú ružu prinútili zakoreniť, prinášame vám 3 najlepšie domáce metódy, ako na to. Neváhajte vyskúšať každú z nich s iným odrezkom.

1.

Pripravíme si roztok s obsahom droždia. Na 1 liter vody použijeme 100 mg droždia. Odrezky namočíme do roztoku približne do 1/3 odrezkov a necháme ich v ňom 1 deň. Potom opláchneme teplou vodou a preložíme na parapetu do nádoby s vodou tak, aby siahala maximálne ½ odrezkov. Necháme na slnečnom stanovisku v byte pri izbovej teplote. Vodu pravidelne meníme a dolievame, tak, aby vždy siahala približne do ½ odrezkov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2 (2)

2.

V 1 litri vody rozpustte 1 lyžičku medu. Do tohto roztoku namočme odrezky tak, aby roztok siahal do približne 1/3 odrezkov. Potom preložíme do nádoby s čistou vodou tak, ako v predošlom prípade (nemusíme oplachovať teplou vodou).

3.

Do litra vody pridáme 10 kvapiek čerstvej šťavy z listu Aleo vera. Aloe urýchľuje rast koreňov a posilňuje „imunitu“ odrezkov. Voda by mala siahať do ½ odrezkov. Vždy ju dopĺňame tak, aby neklesla pod túto úroveň. Po 10 dňoch pridáme ďalších 5-7 kvapiek šťavy z aloe.

Keď odrezky pustia dostatočne silné korienky, jednoducho ich presaďte do črepníka so substrátom. Keď príde jar premiestnite ich do exteriéru a neskôr presaďte do záhrady k ostatným ružiam. Prípadne môžete zvoliť pestovanie len v črepníku – voľba je len na vás! :-)

Triky priamo od pestovateľov!

Na zakoreňovanie rezaných ruží existuje množstvo rôznych skúseností priamo od pestovateľou. Pravdou je, že nie vždy sa táto metóda môže vydariť, ale na druhej stane, nemáte čo stratiť. Keď rezané ruže vädnú a strácajú svoju krásu, tak- či tak by skončili v koši. Takto sa môžete pokúsiť zachovať ich krásu na dlhú dobu.

Najúspešnejšie je zakoreňovanie odrezkov ruží s červenými alebo ružovými kvetmi, naopak najmenej úspešné je zakoreňovanie bielych, žltých, modrastých alebo oranžových kvetov, rovnako ako rôznych šľachtených odrôd. Riziko tiež vzniká vtedy, ak je ruža ošetrená chemickými látkami proti chorobám a škodcom.

Najväčšia šanca na zakorenenie je na jar, v lete alebo v septembri. Ak zvolíte iný čas, môže sa to podariť, ale trvá to dlhšie a úspešnosť zakorenenia nie až taká vysoká.

Najúspešnejšie zakorenenie je v prípade ruží, ktoré majú púčiky. Vtedy má rastlina najviac sily, ktorú na vyhnanie korienkov bude potrebovať. Ak je ruža vo váze týždeň, prípadne viac, už nie je vhodná na zakoreňovanie. Stáť by mala maximálne 2-3 dni.

2 (2)

Ako na to?

Potrebujeme strednú časť ruže – vrchná s kvetom aj spodná odumierajú ako prvé. Stredná časť je najsilnejšia – horný rez je priamy, spodný šikmý. Rez by mal viesť tesne pod púčikom. Odtrhneme listy a môžeme odstrániť aj tŕne, keďže ich k zakoreneniu nepotrebujeme. Výnimkou sú lístky, ktoré sa nachádzajú tesne pod rezom. Ak sú zdravé, môžeme ich na odrezku nechať.

Odrezky môžeme nechať zakoreniť v pôde, alebo vo vode. V oboch prípadoch je viac ako žiadúce použiť biostimulant. V prípade zakorenenia v pôde použijeme stimulatór zakoreňovania, alebo tablety aktívneho uhla, ktoré rozmelíme a práškom ošetríme spodnú časť odrezkov. Ak použijeme tekutý stimulant a potom odrezky vložíme do pôdy, je nutné, aby v ňom odrezky boli namočené po dobu minimálne 12 hodín.

Pri zakoreňovaní vo vode je potrebné vodu pravidelne meniť a vhodné je pridávať do nej biostimulanty. Keď sa objavia korienky, jednoducho odrezky vložíme do pôdy.

Ako tekutý stimulátor zakoreňovania môžeme použiť:

Šťavu z aloe vera (20 kvapiek na 1 pohár)

Med (1 lyžičku na 1 pohár vody)

Tip pestovateľa:

Lyžičku medu zmiešajte s lyžičkou dreveného popola a 2 lyžičkami šťavy z aloe vera. Nechajte v chladničke 24 hodín odstáť. Následne túto zmes zmiešajte s pohárom vody (ideálne destilovanej) a odrezky vložte do tejto zmesi na 12 hodín.

Potom odrezky vložte do substrátu bohatého na živiny zmiešaného s pieskom a prikryte plastovým vreckom alebo fóliou. Preložíme na slnečné a teplé stanovisko (odrezky potrebujú veľa svetla). Náš tip: na dno nádob, do ktorých nasypeme substrát je dobré uložiť kúsky polystyrénu – prekyprí pôdu a potom naň navrstvíme substrát.

Nezabúdame na pravidelné vetranie a zalievanie. Substrát by nemal nikdy celkom uschnúť. Ak sa rastlinkám bude dariť, začiatkom leta ich môžete presadiť do pôdy, alebo do väčších črepníkov a uložiť na balkón. Počas najteplejších dní je potrebné rastlinky chrániť pred poludňajším slnkom.

V začiatkoch môžete odrezkom vonku pomôcť vytvorením mini skleníkov, vytvorených z vrchnej časti plastových fliaš.

Zvláštne triky na zakorenenie ruží

Zakorenenie pomocou listu aloe vera

Všetko, čo potrebujte, je 1 list aloe vera. Pýtate sa, ako ho použiť? Sledujte ďalej a výsledok vás určite prekvapí.

Na začiatok si prinesieme ruže. Môžeme použiť ruže zo záhradky, alebo vyskúšať malý experiment s rezanými ružami z obchodu. Stonku zrežeme ostrým nožom a odstránime väčšinu lístkov.

Do listu aloe vera urobíme plytké zárezy na okraji. To sú miesta, kam budeme vkladať stonku ruže.

Potom vložte odrezanú stonku do otvoru v liste aloe.

A zasadte stonku do zeme, ako obvykle. Listy s stonkou teda rozdelíme na kúsky a zasadíme tak, aby bol pod zemou.

Aloe vera pôsobí antibakteriálne a zároveň stimulačne. Pomáha ruži zakoreniť a chráni ju pred chorobami.

Ruža po čase nielen že nezvädla, ale vyhnala nové listy a skrásnela. Čoskoro môžete presadiť do záhrady, alebo väčšieho črepníka!

Uplynulo 90 dní a koreňový systém ruže je už bohatý a zdravý. Kúsok aloe už nenájdete – všetko sa rozpadlo a absorbovalo vo forme živín. Koreňový systém je silný a sebestačný.

Video postup:

Zakorenenie pomocou zemiaku

Na prvý pohľad to znie zvláštne a rovnako zvláštne to aj vyzerá, avšak tento trik môže byť zaujímavým experimentom. Spočíva v tom, že zemiak poskytuje odrezku dostatok vlahy a živín na to, aby mohol úspešne zakoreniť a ďalej sa rozvíjať do krásy. Odrezky pripravíte tak, že pod dolným púčikom rastliny urobíte šikmý rez. Odrezky by mali by byť dlhé približne 15-20 cm a hrubé ako ceruzka. Odrezky zapichnite do zemiakov a zasaďte do pôdy.

Po vysadení je dobré odrezky prikryť plastovou fľašou a pravidelne zalievať.

14 (1)

zdroj: mindenegyben

text: redakcia