Starý záhradkársky trik, ako zakoreniť oleander: Odkedy to poznám, mám ich toľko, že rozdávam všetkým susedom!

Oleander – vznešená rastlina pochádzajúca z prímorských oblastí, ktorej sa však skvele darí aj v našich zemepisných šírkach. Oleander nie je náročný na starostlivosť, stačí, ak mu dáte dostatok vlahy, miesto na slnečnom stanovisku a bude vás tešiť nádhernými kvetmi. Ak doma túto krásnu rastlinku máte, prípade ju má vaša suseda či kamarátka, naučíme vás, ako si jednoducho rozmnožiť. Stačí jediná len jediná vetvička!

Vyberte si správne výhonky

Na odoberanie polovyzretých odrezkov vyberajte nové, zdravé, nezdrevnatené výhonky. Príliš drevnaté alebo ešte stále mäkké sú na rozmnožovanie nevhodné. Správne odrezaný výhonok by mal mať 8 cm a spodná časť ba mala byť z polodozretého dreva. Odrezok odrežte z rastliny tesne pod článkom.

Postup:

1. Z materskej rastliny odrežte polovyzreté výhonky dlhé 8 cm.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2. Na báze odrezka urobte zárez dlhý 1 cm.

3. Do rezu vsuňte zrno pšenice alebo iného obilia.

4. Odrezky vysaďte do nádoby a postavte ju na slnečné okno.

Ako to funguje?

Zrno pri kontakte s pôdou vyklíči a zakorení, pričom sa do najbližšieho okolia šíria látky, ktoré pomôžu odrezku vytvoriť nové korene. Odrezok sa zakorení približne po 3 až 6 týždňoch a zakvitnúť by mal do 2 rokov.

Čo potrebuje oleander?

Oleander pochádza z oblasti Stredomoria, preto ho môžete počas leta pestovať i v záhrade či terase a počas zimy zase ako izbovú rastlinu. Vyžaduje svetlé stanovište plné slnka. Toleruje suchý vzduch. V zimnom období potrebuje dobre osvetlené, ale chladné miesto s teplotou od 2 – 6 °C. Pravidelne ho polievajte a prihnojujte. Odkvitnuté súkvetia odstraňujte, pretože v tých miestach sa často objavujú púčiky na ďalší rok. Nezabúdajte, že listy aj kvety sú jedovaté.