Starostlivosť o vaše vlasy nepodceňte už pri výbere vhodnej kulmy, fénu či žehličky. Takto si najlepšie vyberiete

Pre akýkoľvek spotrebič na úpravu vlasov sa rozhodnete, myslite v prvom rade na zdravie vašej koruny krásy.

BRATISLAVA 19. novembra – Na začiatku celého procesu starostlivosti o vlasy je naša životospráva. To, čo jeme a pijeme, veľmi vplýva na kvalitu vlasov. Potom je to ich umývanie, používanie vhodných prípravkov a prípadne šetrné farbenie. Následne nám do ich finálnej úpravy pomáhajú aj spotrebiče. Aj v tomto prípade platí, že nie hocijaké. Poďme sa teda pozrieť na to, aký, kedy a prečo vybrať.

Fény na vlasy

Pri výbere akéhokoľvek spotrebiča by malo byť najvyššou prioritou zdravie vašich vlasov. Fén na vlasy, ktorý ich prehrieva, nestojí za to. Správny fén totiž nielen rýchlo suší vlasy, ale je aj skvelým pomocníkom pri tvarovaní účesu. Pri výbere zariadenia určite zvážte aj jeho váhu. Ťažšie fény na vlasy majú obvykle väčší príkon a vlasy vysušia efektívnejšie a rýchlejšie, no môže vás pri používaní bolieť zápästie, na čo sa však dá zvyknúť. Pri cestovaní oceníte nielen malú váhu a veľkosť, ale napríklad aj to, keď majú fény dvojité napätie. Tým pádom sa nemusíte obávať o konvertory.

Fén má okrem sušenia aj iné funkcie.
Fén má okrem sušenia aj iné funkcie. Foto: Pexels/A. Piacquadio

Ak máte kučeravé alebo vlnité vlasy, pozerajte po fénoch s difúzorom, ktorý je odnímateľný, takže ho môžete používať len vtedy, keď potrebujete. Niektoré sušiče majú okrem nastavenia tepla aj viacnásobné nastavenie rýchlosti. Môžete nastaviť rýchlosť z nízkej na strednú a vysokú alebo ovládať rýchlosť vzduchu, ktorý vychádza zo zariadenia. Raz za mesiac je vhodné fén prečistiť. Predlžuje sa tým jeho životnosť.

Tipy na správne sušenie vlasov

  • Začnite sušiť vlasy z prednej strany. Týmto spôsobom vysušíte časť vlasov, ktorá je najviac viditeľná.
  • Nefúkajte vlasy z úplnej blízkosti. Môžu sa ľahko spáliť alebo poškodiť.
  • Ak chcete väčší objem vlasov, zdvíhanie z korienkov je kľúčové.
  • Tým, že neodstránite prebytočnú vodu z vlasov napríklad pomocou uteráka, trávite viac času, ako je potrebné, na sušenie vlasov, čo spôsobuje ich poškodenie.
  • Zvážte výber kefy pred samotným fénovaním. Nesprávny typ môže viesť k poškodeniu vlasov pri fúkaní.
  • Pokiaľ fén používate na dennej báze, zakúpenie držiaka môže byť pre vás dobrá voľba. Uľahčíte si každodenné odkladanie fénu a zároveň ho máte stále po ruke.
  • Bez ohľadu na kvalitu vášho fénu, nefúkajte si vlasy po príliš dlhú dobu. Ani tie najsilnejšie a najzdravšie pramene vlasov nedokážu vydržať vysoké teploty príliš dlho alebo príliš často. Dlhodobé vystavenie teplu sušičom môže spôsobiť krehké vlasy, ktoré sa ľahko rozštiepia.

Kulmy a kulmofény

Keď chcete pekný účes, nemusíte ísť hneď do kaderníctva. Pokiaľ sa chcete páčiť každý deň, určite zvážte kúpu kvalitnej kulmy alebo kulmofénu. Či už túžite po decentných vlnkách, vyzývavých prstencoch alebo drobných kučierkach, správna kulma na vlasy je v tomto bode rozhodovania kľúčová. V tomto prípade existuje viacero druhov, každá slúži na niečo iné. Tak napríklad, taká kónická kulma už vďaka svojmu špecifickému tvaru dodá vašim vlasom už od korienkov široké vlny, teda objem. Práca s týmto typom kulmy si však vyžaduje trocha cviku. Pri jej používaní odporúčame využiť ochrannú rukavicu, vďaka ktorej nebude hroziť, že sa popálite o rozpálenú kulmu.

Kliešťové kulmy zase obsahujú klip, do ktorého jednoducho zachytíte namotaný prameň vlasov. Na rozdiel od kónickej kulmy, po použití kliešťovej kulmy dosiahnete vlnenie vlasov po celej dĺžke prameňa rovnaké. Výhoda využitia kliešťovej kulmy oproti žehličke alebo kulmofénu je, že účes vydrží dlhšie. Pre natočenie pravidelných kučier je najvhodnejšia lokňovacia alebo inak nazývaná automatická kulma. Systém navíjania vlasov je automatický a dokáže pracovať v podstate samostatne. Väčšina týchto kuliem obsahuje funkcie, vďaka ktorým je jej používanie bezpečné a šetrné k vašim vlasom. Nevýhodou je troška vyššia cena.

Dobrá kulma vyčaruje skvelý účes.
Dobrá kulma vyčaruje skvelý účes. Foto: Pexels/Element Digital

A dostávame sa ku kulmofénom, teda efektívna kombinácia rotačnej kefy na vlasy a teplovzdušného fénu, čo výrazne zjednodušuje a zároveň skracuje celý proces vysúšania a tvarovania vlasov. Očakávaný výsledok je objemný účes, ktorý vydrží celý deň.

Žehlička na vlasy

Kučeravé na rovné alebo nepoddajné na pekne úhľadné, na takúto úpravu vlasov slúži žehlička na vlasy. Pri kúpe žehličky na vlasy je potrebné si uvedomiť frekvenciu, v akej ju budete používať. Oplatí sa do nej investovať a to aj napriek tomu, či bude vyťažená viackrát do týždňa, alebo len párkrát do roka.

Veľmi dôležitým faktorom je povrch žehliacej plochy, ktorá sa dotýka vlasov. V minulosti sa používali kovové plochy, ktoré neboli tak výkonné, preto boli nahradené inými materiálmi. V súčasnosti medzi bezpečný variant patrí zvyčajná keramická plocha. Hlavným plusom je rýchly ohrev, čo znamená, že vlasy nebudú pod ramenami žehličky dlho a nepoškodia sa. Keramická žehlička s rôznymi prímesami, ako sú titán, diamant alebo napríklad teflón, spôsobuje to, že vďaka titánu sú vlasy lesklejšie, turmalín znižuje statický náboj vo vlasoch, teflón zabraňuje obsiahnutiu kozmetických prípravkov ramenami žehličky a ich následnému pripaľovaniu.

Kučeravé na rovné, nepoddajné na pekne úhľadné, pomôže žehlička. 
Kučeravé na rovné, nepoddajné na pekne úhľadné, pomôže žehlička. Foto: Pexels/P. Tankilewitch

Pri výbere žehličky myslite aj na veľkosti ramien žehličky, ak máte kučeravé, nepoddajné vlasy, odporúča sa zadovážiť si široké rameno, ktoré vlasy skrotí rýchlejšie a v dôsledku toho budú aj menej trpieť. Úzke rameno je vhodné na stajlovanie vlasov, vytváranie vlniek. Na žehličkách je dobré si všímať to, ako rýchlo sa nahrievajú, či majú otočný kábel, alebo či sa dá zamknúť teplota.

Na čo je dobrý ionizátor

Je to zariadenie, ktoré je súčasťou moderných fénov, kuliem aj žehličiek na vlasy. Ión je molekula (alebo atóm), ktorej počet elektrónov nezodpovedá počtu protónov – je teda kladne alebo záporne nabitá. Pri sušení vlasov vznikajú vo vlasoch kladne nabité ióny – katióny. Tie spôsobujú poletovanie a vysušenie vlasov. Ionizátor funguje tak, že zbiera z okolitého prostredia molekuly vody a pridáva do nich elektróny. Záporne nabitá molekula – teda anión – je následne prenesená do vlasov, kde neutralizuje škodlivé katióny. Pomerne jednoduchá hra s elektrickými nábojmi má nesmierne prospešný vplyv na ľudské vlasy. Vďaka neutralizácii katiónov vlasy už nepovlávajú, sú vlhšie a lesklejšie.

Ionizátor vie veľmi pomôcť. 
Ionizátor vie veľmi pomôcť. Foto: OKAY

Dlhodobá aplikácia ionizátora napomáha k správnemu vyživovaniu vlasov, ktoré potom nestrácajú hebkosť a vysoký lesk. Ionizátor je teda veľmi užitočný pre všetkých, ktorých trápi lámavosť vlasov a nemôžu si ich poriadne vyfénovať alebo vyžehliť, pretože sú potom príliš suché a slabé.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie