Ako docieliť, aby muškáty v zime nevyschli a mali silné korene: Rada pestovateľky, ktorá priesady nekupuje už 20 rokov!

Muškáty sú obľúbenými rastlinami, ktoré vám pri správnej starostlivosti budú robiť radosť celú sezónu. Na zimu ich však treba správne zazimovať, aby nechradli a nakoniec nezahynuli. Prinášame vám teda pár základných pravidiel z youtube.

Keď sa začnú skracovať dni, rastlina začne okamžite reagovať na znížený prísun svetla a čiastočne zhodí svoje listy. Takže do istej miery sú suché a opadávajúce listy reakciou na meniace sa podmienky. Niektoré muškáty ostanú úplne holé, iné zostávajú aj naďalej bujné. Každá rastlina reaguje na pokles svetla inak.

Každý pestovateľ si musí uvedomiť, že počas vegetácie nie je cieľom dosiahnuť, aby rastliny rástli a kvitli. Na jar vám aj z ostrihaných vetvičiek vyrastú nové výhonky. Ostrihané vetvičky však musia ostať pri živote a preto treba rastline v tomto období pomôcť.

Čo nerobiť s muškátmi v zime?

V zime by ste v prvom rade muškáty nemali vôbec hnojiť. Ak si myslíte, že hnojenie zastaví proces zhadzovania listov, mýlite sa. Ako sme už spomínali vyššie, muškáty sa zbavujú listov v dôsledku nedostatku svetla. Žiadne hnojenie teda nepomôže. Naopak, takéto kŕmenie znamená pre muškáty zmätok, pretože všetky jeho biochemické procesy sa v zime spomalia.

Čo robiť s muškátmi počas zimy?

Základné pravidlo zazimovania pelargónií je nasledovné:

Čím je v miestnosti viac tepla, tým viac svetla by mali muškáty mať.

Ak teda nezazimujete muškáty v chladnej tienistej miestnosti, riaďte sa týmto pravidlom. Prispôsobiť treba takisto množstvo zálievky. Ak je rastlina zazimovaná v chlade, množstvo zálievky môžete obmedziť. Avšak pri dostatočnom svetle a teple môže pôda schnúť rýchlejšie a preto ak vyschne cca 1 cm pôdy, treba muškáty poliať.

Suché listy pravidelne odstraňujte, avšak tie, ktoré pevne držia a ich stav sa zhoršil len na okrajoch nechajte bez dotknutia. Čoskoro opadnú aj samé. Rapídny a náhly úbytok zelených častí totiž rastline neprospeje.

Rada pestovateľky s 20-ročnými skúsenosťami v pestovaní muškátov

Zlatá rada: Sem- tam zalejte v zime mušáty vodou, v ktorej ste rozpustili lyžičku cukru (asi na liter odstátej vody). Pomôžete tak muškátom, aby si posilnili korene a na jar dokázali rýchlo čerpať živiny z novej pôdy.

Žltnutie listov v aktívnom období rastu

Ak muškátom žltnú a schnú listy v aktívnom období rastu, väčšinou to má jednu z týchto dvoch príčin:

  • nedostatočné alebo prehnané hnojenie
  • nedostatok vlahy

Prvým krokom by vždy malo byť odstránenie všetkých poškodených listov. Následne je vhodné rastlinu presadiť no nového výživného substrátu.

V stiesnenej nádobe veľmi rýchlo koreňový systém vyplní celý priestor a to môže mať takisto za následok žltnutie listov. Vyberte teda väčší črepník, aby rastlina lepšie prosperovala. Pri umiestnení sa vyvarujte prievanu a vyberajte južnú alebo západnú stranu.

Optimálna teplota pre pelargónie je okolo 20 °C. Ak listy žltnú aj pri dostatočnom polievaní, pridajte do vody trochu jódu.

Prajeme veľa šťastia!

 

 

 

Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie