Výstavné orchidey vďaka týmto jednoduchým radám: Nie je to žiadna veda a tajomstvom je správne polievanie!

Väčšina orchideí je zasadená v kvetináčoch, ktoré sú naplnené kôrou, nie pôdou a preto je potrebné polievať ich inak ako ostatné izbové rastliny. Riaďte sa týmito jednoduchými radami od retete-usoare.info a pestovanie orchideí bude hračka!

Polievanie orchideí v kvetináčoch s kôrou

 

Cieľom zavlažovania orchideí je zvlhčiť kúsky kôry, nie samotné korene. Používajte vždy vodu izbovej teploty – čiže ani teplú, ani studenú. Dávajte pozor, aby voda v kvetináči nestála a listy by nikdy nemali byť namočené, inak to môže viesť k hnilobe!

Najlepším spôsobom, ako zavlažovať orchideu, je umiestniť kvetináč do nádoby, ktorá je o niečo vyššia a širšia, potom zaliať vodou izbovej teploty a nechať ponorené 15 minút. Následne treba opatrne zliať všetku vodu tak, aby kôra ostala na svojom mieste.

Polievanie orchideí pestovaných v rašeliníkovom machu

 

Niektoré orchidey sa pestujú v špeciálnom rašeliníkovom machu. Tu si treba dať pozor na to, že mach môže vyzerať zvrchu suchý, avšak zvnútra môže byť stále vlhký.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak chcete zistiť, či je ten správny čas na polievanie, musíte prstom skontrolovať vlhkosť. Vložte prst do hĺbky asi 5 cm do machu a ak necítite vlhkosť, potom by mala byť rastlina poliata.

Ako často polievať orchideu?

Zavlažovanie orchideí je tak trochu umenie, ale určite nie veda. Frekvencia zavlažovania závisí od niekoľkých faktorov, medzi ktoré patrí napríklad to, aká je v byte teplota, koľko svetla má orchidea, aký druh orchidey máte a aký substrát (kôru alebo mach) použijete. Všeobecným pravidlom je zalievať orchidey odolné voči suchu (Cattleya, Oncidium, Dendrobium) raz týždenne a ostatné odrody raz za 4 až 5 dní (napríklad Phalaenopsis). Je lepšie ich polievať menej často ako príliš často.

Pridajte hnojivo do vody

Rastliny sa odporúča prihnojovať v lete a na jar, nie na jeseň alebo v zime. Ideálne je zvoliť tekuté hnojivo a zmiešať ho s vodou v pomere 1:1.

Foto: pixabay