Takto vyzerala kedysi kúpeľňa v každom byte: 9 obrázkov z čias socializmu, ktoré vás vrátia späť do mladosti, spomínate si?

Mnohí z nás majú túto dobu ešte stále v živej pamäti, niektorí by možno na tie časy najradšej zabudli, no iným prinášajú príjemný závan mladosti a pekných spomienok. Každopádne, časy sa od rokov socializmu dramaticky zmenili. Kedysi sme si museli vystačiť, čo bolo k dispozícií a väčšinou toho až tak veľa nebolo. Mnohí však ani dnes nedajú dopustiť na kvalitu vtedajších produktov. Napokon, mnohé z nich s nostalgiou používame dodnes. Poďme si teda zaspomínať na pár vecí, ktoré nás katapultujú do čias nie až tak dávno minulých. :-)

Šampóny

Dnes je ponuka tak veľká, že máte problém zvoliť ten pravý. V minulosti to tak komplikované nebolo. Medzi najpoužívanejšie patrila táto dvojica. teda šampón brezový a ďalej tiež šampón zelený.

Fén

Bez neho sa ani za socializmu žiadne žena nezaobišla. A všetky mali rovnaký. Bol pomerne ťažký, mal jasne daný tvar a jediná odlišnosť bola vo farbách. Tento oranžový bol celkom unikátny. Inak dominovala čierna farba.

Kúpelňová polička

Kde boli k dispozícii všetky veci? Samozrejme na poličke. Tá nemala príliš peknú podobu. Ale mal ju každý, pretože iná nebola. Samozrejme sa muselo jednať o plast, pretože ten bol v tej dobe veľmi moderné.

Kúpeľňová skrinka

Aj dnes ju používate. Ale takú, ktorá bola používaná za socializmu určite nie. Opäť nemohlo chýbať veľa plastových materiálov a dizajn, o ktorom sa hovorilo, že je skvelý. Skutočne ste rovnakého názoru?

Vaňa a umývadlo

Skvelé riešenie v malých bytoch. Systém 2v1. jeden kohútik a vy ste sa mohli buď vykúpať, alebo sa len umyť v umývadla. Všetko nevzhľadné, dookola umakart a samozrejmý záves. Aj takto vyzerala hygiena za socíku.

Sada na holenie

Hladká tvár bola u mužov samozrejmosťou. Základom výbavy tak musel byť tento holiaci strojček s vymeniteľnými žiletkami. K tomu samozrejmé puzdro na ďalšie pomôcky. Dnes, v čase elektrických strojčekov je to skôr úsmevné.

Typická kuchyňa

Hlavne v panelových domoch, ale aj v množstve domov sa jednalo o úplne typickú kuchyňu. Možnú zmenou mohol byť iba dekor. Inak bolo všetko rovnaké. A samozrejme s radom plastových prvkov. A k tomu tiež sporák, ktorý bol svojimi rozmermi mnohokrát väčší, než samotná kuchynská linka. Sporák bol opäť vo väčšine prípadov rovnaký. A to plynový, v podobe 4 platničiek a tiež plynové rúry. Tá nešla nikdy nastaviť presne a jej používanie rozhodne nepatrilo k najbezpečnejším.

Samozrejme je potrebné pozrieť sa aj dovnútra. Okrem klasického rozdelenie skriniek nechýbali ani pomocníci, ako boli police, alebo tiež typické nádoby na cukor, múku, strúhanku a iné sypké materiály. Samozrejme bez viečka.

Kuchynský šľahač

Sú ľudia, ktorí ho dosť možno ešte používajú. Typický socialistický šľahač oranžovej farby, ktorý mal niekoľko nástavcov. Treba povedať, že fungoval spoľahlivo. Ale bol celkom ťažký a pokiaľ ide o jeho dizajn, tak ten je dnes skôr úsmevný.

Dnes najobľúbenejšie