Špina z zmizne v okamihu: 27 naozaj brilantných čistiacich trikov, s ktorými sa váš domov bude lesknúť!

Upratovanie kuchyne a kúpeľne mnohí z nás vnímajú ako prácu za trest. Kde v byte sa nachádza viac mastnoty, pripáleného riadu a ďalších spotrebičov, ktoré dostávajú každý deň poriadne zabrať. Zhromaždili sme pre vás 27 geniálnych tipov, trikov a rád, ako udržať v kuchyni žiarivú čistotu bez námahy a drhnutia

Upratovanie kuchyne a kúpeľne mnohí z nás vnímajú ako prácu za trest. Kde v byte sa nachádza viac mastnoty, pripáleného riadu a ďalších spotrebičov, ktoré dostávajú každý deň poriadne zabrať. Zhromaždili sme pre vás 27 geniálnych tipov, trikov a rád, ako udržať v kuchyni žiarivú čistotu bez námahy a drhnutia.

Lesklé kohútiky

 

Postačí, keď papierové utierky alebo aj malé handričky namočíte do octu a priložíte na kohútik. 30 až 40 minút bude pokojne stačiť. Vodný kameň bude preč a kohútiky sa budú lesknúť ako nikdy predtým.

Biela vaňa

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Namočte vatu v save alebo bieliace prostriedky na bielizeň a priložte ich na zašlé miesta vo vani. Nechajte pôsobiť cez noc a následne opláchnite.

Odstraňovanie hrdze

Ak sa chcete zbaviť hrdze, rozreže citrón na polovicu a jednu polovicu ponorte do soli. Potom už len stačí potrieť hrdzavé plochy, nechať pôsobiť a opláchnuť.

Vysoký lesk

Naplňte vaňu s horúcou vodou a pridajte trochu kyslíkového bielidla. Nechajte vaňu cez noc ošetrené. Ráno bude vaša vaňa vyzerať ako nová.

Škvrny v sprchovom kúte

Častokrát sa na skle v sprchovacom kúte usadí mydlo a katastrofa nastáva, ak si to nevšimneme. Mydlo stvrdne a potom sa dosť ťažko odstraňuje. Ak sa aj vám prihodila taká situácia, stačí, keď škvrny zničíte pomocou tvrdého štetca, napr. Na farbu a pomocou akéhokoľvek čistiaceho prostriedku na sklo.

Čistá žulová doska

 

Žulové dosky možno ľahko vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. Prípadne môžete vyskúšať tento roztok. Len zmiešajte 2 šálky teplej vody, 1/4 šálky liehu a 5-6 kvapiek prostriedku na riad.

Čistenie drezu

08 5.jpg

Začnite tým, že mokrý povrch drezu posypete trochou jedlej sódy. Potom pomocou čistiace hubky namočené v peroxidu jemne pretierajte drez. Za pár minút sú všetky škvrny a zašlé zárezy preč.

Ak patríte k ľuďom, ktorí upratovanie, drhnutie a čistenie berú ako „nutné zlo“, prinášame vám geniálne triky a zlepšováky, ktoré vám uľahčia život.

Škvrny na koberci

Najskôr si vytvorte čistiaci prostriedok, a to pomocou 1 dielu octu a 2 dielov vody. Utierku namočte v roztoku a aplikujte na škvrny. Cez škvrnu dajte utierku a po dobu cca 30 sekúnd cez ňu prechádzať horúcou žehličkou.

Čistá práčka = čisté prádlo

Ak chcete, aby bolo vaše prádlo po vypraní skutočne čisté a voňavé, nepotrebujete kupovať drahé prostriedky z obchodu. Nalejte do práčky namiesto práškov a gélov obyčajný ocot. Zapnitenajdlhší prací režim s najvyššou teplotou. Práčka bude čistá a vaše prádlo konečne čisté a voňaví.

Ocot je vynikajúci aj pre ochranu farby oblečenia. Pridajte do prania 1/3 šálky octu a perte ako obvykle.

Ak aj po praní nachádzate na oblečené chĺpky od domácich miláčikov, tiež použite ocot. Pridajte ho

do prania spolu s oblečením a nastavte dlhý režim prania.

Hračky

Tento trik si zamilujú všetci rodičia. Hračky, s ktorými deti hrajú zvyčajne ležia na zemi a sadá a ne prach a ďalšie nečistoty. Najlepším spôsobom, ako ich očistiť všetky naraz je vložiť drobné plastové a plyšové hračky do vreciek na ranie a jednoducho vyprať v práčke. Ďalšou možnosťou je plastové hračky jednoducho umyť v umývačke riadu.

Mriežka ako nová

Pripravíme si uzatvárateľné plastové vrecká, ocot a hlbší plech. Do vreciek vložíme mriežku a nalejme ocot s vodou v pomere 1:1. Zavrieme, vložíme na plech a necháme cez noc odmočiť. Na druhý deň stačí pretrieť handričkou, špina ide dole sama. Prepláchneme pod tečúcou vodou a je to!

Poznámka: Ak máte väčšiu mriežku stačí, ak ju namočíte do vandlíka s vodou a octom. Nechajte odmočiť.

Rúra opäť ako nová bez námahy

Neznášate čistenie rúry? Stačí urobiť TOTO a bude opäť ako nová!

Potrebujeme:

250 ml bieleho octu

1 liter vody

Pekáč

1 balenie kypriaceho prášku

Postup:

Do pekáča s vyššími okrajmi nalejeme vodu a ocot. Vložíme do rúry a nastavíme ju na 150 stupňov. Keď sa voda s ocotom rozvarí, necháme tekutinu v rúre pôsobiť ešte 30 minút a potom rúru vypneme.

Pekáč z rúry vyberieme a pridáme balík kypriaceho prášku. Keď rúra vychladne, zmesou octu, vody a prášku jednoducho vytrieme vnútro rúry – keďže nečistoty a mastnota vplyvom tepla a octovej zmesi povolia, pôjde to skutočne jednoducho. Potom postačí vnútro vytrieť handričkou namočenou v čistej vode a máme hotovo.

Ako odstrániť umelecké diela detí z podlahy a stien?

Ak majú vaše deti umeleckú dušu, určite ste už našli ich diela aj na miestach, kde rozhodne nemajú čo robiť. Toto je niekoľko rád ako kresby odstrániť.

Na stôl alebo podlahu použite zubnú pastu. Jednoducho naneste na pokreslené miesta a vydrhnite hubkou.

Na stenu pokreslenú fixkami nastriekajte lak na vlasy alebo sprejový dezodorant.

Ďalšou metódou je použitie jedlej sódy a hubky.

Rozliaty lak

Ak sa vám niekedy rozlial lak na nechty, viete presne o čo ide. Dvojité nešťastie – prídete o drahý kozmetický produkt a zároveň spoľahlivo zničíte aj povrch na ktorom sa lak usadí. Poradíme vám najlepšie triky ako si s touto malou katastrofou poradiť.

Ak lak zatiaľ nezaschol, vezmite odlakovač a dôkladne vyčistite.

Ak miesto zaschlo, nastriekajte naň lak na vlasy a potom zotrite teplou mydlovou vodou.

Dostal sa lak na koberec? Ak si myslíte, že v tomto prípade už nič nepomôže, ste na omyle. Stačí použiť lieh. Namočte doň handričku a prechádzajte po znečistenom mieste. Lieh lak rozpustí a vy ho budete môcť ľahko odstrániť.

Vodný kameň a škvrny na toalete

Na ich odstránenie vám postačí obľúbená sladená limonáda CocaCola. Nalejte niekoľko šálok priamo do misy a nechajte pôsobiť 30 minút až 1 hodinu. Pre silnejší čistiaci účinok nechajte pôsobiť celú noc. Ďalším overeným tipom je namiesto Coly použiť obyčajný ocot.

Mikrovnná rúra

Mikrovlnku vyčistíte za 5 minút. Nakrájajte citrón na kolieska a vložte do šálky s vodou. Pridajte lyžičku mletej škorice a vložte do morkovlnky. Nechajte pôsobiť 5-10 minút pri nižšom výkone. Citrón uvoľní zaschnutnú špinu a pôsobí dezinfekčne. Škorica zlikviduje nepríjemný zápach.

Digestor

Zanesený filter z digestora vyčistíte za 15 minút. Stačí, ak ho jednoducho namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónovej – v 1 litri vody rozpustíme 4 lyžice soli a 3 lyžičky kyseliny. Ak je mastnota až príliš odolná, preložte nádobu s tekutinou a digestorom na plameň a nechajte chvíľu variť. Špina pôjde dole jedna-radosť.

Pripálený hrniec

S tým vám perfektne pomôže obyčajné živočíšne uhlie. Pár tabliet rozdrvte na prášok a ten nasypte do hrnca a necháme pôsobiť 15-20 minút. Potom prilejeme studenú vodu a ešte 30 minút necháme pôsobiť. Následne hrniec už len umyte ako ostatný riad. Uvidíte sami, ako jednoducho sa bude špina odliepať od povrchu.

Kožený nábytok opäť ako nový

V miske zmiešajte ¼ šálku octu, ¼ šálku olivového oleja a 5-10 kvapiek citrónového alebo pomarančového esenciálneho oleja (tekuté prísady – ocot s olejom sa nespoja celkom, keďže majú rozdielnu hustotu). Kožený nábytok povysávajte a následne pretrite vlhkou handričkou. Papierovú utierku namočte do roztoku a najskôr ho otestujte na malej časti nábytku. Obrúskom namočenom v prostriedku jemne pretierajte povrch krúživými pohybmi a následne nechajte vyschnúť – cca 15-20 minút. Potom zotrite čistou vlhkou handričkou.

Škvrny od oleja a mastnoty zachráni detský púder

Detský púder by ste mali mať poruke aj v prípade, že ho vaše deti dávno nepotrebujú. Perfektne sa totiž hodí v prípade, že sa na vašom oblečení objaví mastná škvrna. Nasypte detský púder na škvrnu a nechajte pôsobiť 15 minút. Púder mastnotu vytiahne z vlákien a absorbuje ju do seba. Potom stačí prádlo vyprať ako zvyčajne.

Koniec zápachu v chladničke

Stačí, ak chladničku vytriete zmesou vody a ocotu – zmiešané v pomere 1:1. Vytrieme, necháme vyvetrať a môžeme dnu opäť uložiť všetky potraviny, po zápachu nebude ani stopy. Ak ste v chladničke zabudli pokazené jedlo a zápach je skutočne veľký, namiesto octu použite amoniak. Nezabudnite však chladničku potom nechať vyvetrať aspoň 12 hodín.

Kachličky na stene kuchynskej linky

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Mastnota a matný povlak na kuchynskej linke

Najjednoduchšie ho odstránite pomocou starého triku – zmesi oleja a jedlej sódy. Zmiešajte v rovnakom pomere a pastu, ktorá vám takto vznikne rozotrite na znečistenú plochu a nechajte 30 minút pôsobiť. Potom zotrite mokrou špongiou a môžete si užívať kuchynskú linku, ktorá žiari čistotou.

Mixér

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť hneď po použití, je naliať doň trochu vody a niekoľko kvapiek prostriedku na riad. Zatvorte zapnite ho na 20 sekúnd. Potom dobre opláchnite vodou a máte hotovo.

Mlynček na kávu

Najjednoduchšie ho vyčistíte, ak v ňom jednoducho zomeliete hrsť ryže. Tento nápad je výborný aj vtedy, ak ste mlynček použili na mletie aromatických korenín a potrebujete sa zbaviť ich výraznej arómy.

Zapáchajúci kôš

Nalejte na dno koša ocot a vodou s ľadom. Nechajte pôsobiť, kým sa ľad nerozpustí a následne len opláchnite čistou vodou. Zápach bude preč.

Stopy od kávy a čierneho čaju

Všetok takto znečistený riad jednoducho ponorte do vody s octom – zmiešané v rovnakom pomere. Potom umyte ako zvyčajne a po škvrnách nebude ani stopy.