Špenát nemusíte kupovať v obchode: Jednoducho a rýchlo ho vypestujte doma v kvetináči!

Čerstvý špenát môžete mať vždy poruke. A čo je najlepšie, úrodu domáceho špenátu môžete žať už o pár týždňov.

Špenát – zelená listová zelenina s veľmi vysokou nutričnou hodnotu. Okrem množstva vitamínov (C, A, K, E a B), obsahuje aj vlákninu, bielkoviny,draslík, železo, antioxidanty (flavonoidy a karotenoidy) a množstvo ďalších živín. Táto zelenina neobsahuje takmer žiadne kalórie, dokáže posilniť imunitný systém a je prevenciou anémie, vysokého krvného tlaku a očných ochorení.

Okrem toho, že je špenát veľmi zdravý, skutočne jednoducho ju vypestujete v kvetináči zo semienok. Keďže sa dá ľahko dopestovať v interiéri, budete ho mať pri varení vždy poruke.

Ako zasiať baby špenát?

57f2713bd33a4_crop

Semienka vložíme jednoducho do pôdy v pripravených nádobách (ja som použila kvetináč s objemom 2 litre a hĺbkou 20 cm). Semienka by mali mať medzi sebou rozostupy aspoň 5 cm.

Dôležité je, aby mal kvetináč v spodnej časti drenážne otvory na odvodnenie. Semienka by mali byť v pôde približne 1 cm hlboko.

Po prvých 5 dňoch uvidíte, že semienka začali klíčiť. Proces klíčenia môže trvať maximálne 14 dní.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Domáci špenát by ste mali mať k dispozícii už po 38-50 dňoch po vyklíčení (v závislosti na odrode a teplote prostredia).

Špenát pestujeme na stanovisku s dostatočným prísunom svetla a to najmä v zime a na jeseň. V lete je potrebné zabezpečiť pre špenát popoludňajší tieň, aby ostré slnko listy nespálili. Špenát potrebuje na svoj rast teplo, avšak nie príliš (vtedy špenát predčasne rozkvitne a zhorkne).

57f2713b41b07_crop

Špenát pravidelne zalievajte, ale nezavlažujte listy, vlahu nalejte len priamo do pôdy. Rastlinu neprelievajte, najlepšie je pravidelné zalievanie v menších množstvách. Inak môže špenát začať spotrebovávať energiu na tvorbu kvetov a nie listov, pre ktoré rastlinu pestujeme.

Špenátu sa darí v humóznych pôdach s neutrálnou, až slabo zásaditou reakciou. Skvelou voľbou je použiť záhradnícky substrát B. V interiéri preložte kvetináč so špenátom na slnečné miesto v byte, ideálne na také, kde sú stabilné teplotné podmienky. Ja som pestovala na chodbe, ktorá sa počas zimy nevykuruje, no napriek tomu je tam dostatočne teplo. Teplota cca 13-18 stupňov.