Spálili ste sa na slnku? Toto zaručene pomôže!

Existuje niekoľko vynikajúcich domácich receptov, ako vyliečiť spáleniny iba pomocou prostriedkov, ktoré má doma každý z nás.

Leto je v plnom prúde a každý z nás si teraz dáva veľký pozor na slnko a s ním spojené spálenie pokožky.

Občas sa nám však napriek obrovskému úsiliu stane, že nám slnko pokožku spáli a letná zábava sa razom zmení na nepríjemné pálenie po celom tele.

Našťastie však existuje niekoľko vynikajúcich domácich receptov, ako vyliečiť spáleniny iba pomocou prostriedkov, ktoré má doma každý z nás – od uhoriek, cez jahody až po zemiaky. A hoci o priložení ľadu na popáleniny už počul každý z nás, o nasledujúcich trikoch ste zrejme ešte nepočuli.

Samozrejme, ak je vaše spálenie závažné a veľmi bolestivé, nespoliehajte sa na žiadne domáce recepty a navštívte lekára, ktorý vám ako jediný poskytne skutočne odbornú pomoc. Nasledujúce recepty sú len akousi prvou pomocou pri menej závažných prípadoch.

1. Čajové vrecúška

Namočte vrecúška s čiernym čajom do vody a priložte ich na popálené miesta. Čierny čaj odvádza teplo, ale aj bolesť a poskytne vám príjemnú úľavu.

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2. Uhorky

Chladiace vlastnosti uhoriek môžu byť veľmi účinným nástrojom proti bolestivému spáleniu od slnka. Priložte nakrájané uhorky na bolestivé miesta, alebo uhorky rozmixujte a aplikujte ako krém.

 

3. Ovsené vločky

Ovos je bohatý na antioxidanty a má protizápalové vlastnosti, čo robí z ovsených vločiek ideálneho pomocníka na upokojenie podráždenej pokožky. Ovsené vločky uvarte a nechajte vychladnúť. Kašu naneste na popálené miesta a nechajte pôsobiť tak dlho, ako je to možné.

 

4. Jogurt

Keď ste v núdzi a jediná vec, ktorú máte po ruke, je jogurt, vedzte, že vám dokáže pomôcť. Jogurt obsahuje množstvo probiotík a najlepšie urobíte ak si na pokožku natriete vychladený jogurt a necháte ho pôsobiť asi  10 minút.

 

5. Zemiaky

Zemiaky sú už roky známe ako liek proti bolesti. Fungujú veľmi dobré na drobné podráždenia pokožky, upokojujú bolesť po škrabancoch, uhryznutiach a popáleniach a rovnako majú protizápalové vlastnosti. Zemiaky rozmixujte a vziknutú pastu naneste na bolestivé miesta.

 

6. Jahody

Podobne ako uhorky, aj jahody môžu byť na popáleniny umiestnené nakrájané alebo rozmixované vo forme pasty. V oboch formách jahody zmierňujú bolesť.

 

7. Mlieko

Pokvapkávaním popálených miest na pokožke si privodíte ozajstnú úľavu. Tuky, bielkoviny a pH mlieka majú upokojujúci protizápalový účinok. Pre pocit ešte väčšej úľavy môžete mlieko rozmixovať s ľadom.

 

8. Ľad

Jeden z najrýchlejších a najefektívnejších spôsobov, ako zmierniť bolesti zo spálenia pokožky, je priložiť na ňu ľad.

 

9. Med

Med je síce najlepkavejšie riešenie, ale taktiež veľmi účinné. Med používali na popáleniny už aj starovekí Egypťania a moderné štúdie naznačujú, prečo to robili. Med totiž funguje lepšie ako niektoré antibiotické krémy – urýchľuje hojenie, znižuje infekcie a minimalizuje bolesť.

 

10. Voda

A snáď najlepší recept na spáleniny? Piť litre vody! Vždy keď slnko spáli vašu pokožku, musíte zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, aby bola vaša pokožka hydratovaná.