Zmiešajte LEN olej, obyčajnú sódu bikarbónu a hneď použite: Minulý rok mi to zachránilo úrodu (RECEPT)!

Máme pre vás niekoľko perfektných receptov so sódou bikarbónou, ktoré vás zbavia škodcov vo vašej záhrade. Určite vyskúšajte, sú odskúšané a fungujú výborne!

Sóda a sirup na mravce

Ak sa chcete zbaviť mravcov v záhonoch, máme pre vás perfektný tip od pani Jarmily. Do vrchnákov od zaváranín nalejte obyčajný sirup a pridajte sódu bikarbónu (pridávame od oka tak, aby sa zmes zmiešala).

Rozložíme medzi plodiny – rajčiny, jahody alebo kvety. Mravce nemajú šancu.

Ako zlikvidovať celé mravenisko pomocou sódy

V každej záhrade je už od začiatku jari až po neskorú jeseň veľa otravných mravcov. Máme pre vás jednoduchý spôsob, ako proti nim bojovať, jeho autorkou je pani Danica Lukáčová.

...

Ja mám tento tip odskúšaný a poradila mi ho už dávno moja suseda. Mraveniská takto viete účinne vysťahovať z vašej záhrady už začiatkom jari a ak sa počas sezóny opäť objavia na vašom pozemku, viete sa k tomuto jednoduchému nápadu kedykoľvek vrátiť.

Suseda mi hovorila, že tento trik zaberá aj proti krtkom, ale to som neskúšala. Na mravce ale funguje výborne. 

Potrebujeme:

Veľké balenie sódy bikarbóny (500 g)

10 litrov vody

Postup:

Sódu rozpustite vo vode.

Nalejte získaný roztok do plastových fliaš, ktorých viečka ste predtým vyvŕtali (3 – 5 malých otvorov). Všetko závisí od toho, ako veľa tekutiny chcete minút – čím väčšie mravenisko, tým viac tekutiny.

Toto je zbraň, ktorú v boji proti mravcom potrebujete.

Pri orbe, kyprení pôdy, alebo jednoducho vždy, keď narazíte na mravenisko, rozryte ho motykou a pokropte (nemusí byť úplne preliate, stačí len dobre navlhčiť) dávku roztoky a vody.

Najlepšie by bolo robiť to vždy večer. Mám skúsenosť, že Zvyčajne do rána mravce zmiznú.

Sóda a olej na vošky

Na vošky výborne funguje jednoduchý repelentný sprej, ktorý vyrobíte z troch lyžíc sódy bikarbóny, 2 lyžíc oleja (repkového) a 2 lyžíc olejového mydla (namiesto mydla môžete použiť jar!. Zmes nalejte do vedra s 2 litrami vody. Pridajte 2 polievkové lyžice octu. Dobre premiešajte a prelejte do ručného postrekovača. Postriekajte vrchnú i spodnú stranu listov, aby ste zasiahli vošky. Okrem vošiek zmizne aj všetok ostatný škodlivý hmyz.

Proti húseniciam a šedivej hnilobe

Moja starká sa v záhrade bez tohoto bežného produktu nezaobišla ani jednu sezónu. Je užitočná prakticky v každej situácii. Ak napríkald pestujete vinič, nezabudnite počas obdobia dozrievania hrozna pokropiť révu roztokom sódy bikarbóny.

Foto: tjn

Potrebujeme:

rozpustite 75 gramov sódy bikarbóny

v 10 l vody.

Postup:

Tento postup ochráni hrozno pred šedivou hnilobou a tiež zvýši obsah cukru v bobuliach. Rovnaká zmes sa používa na postrek všetkých stromov na boj proti húseniciam.

Proti slimákom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte.

Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú.

Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay