Keď začnú uhorky rodiť, spravte s rastlinkou toto a bude ešte silnejšia: Aj rastlinky, s ktorými ste to chceli vzdať sa opäť preberú!

Uhorky už pomaly ale isto začínajú tešiť prvými plodmi. Poradíme vám ešte zopár skvelých tipov, ako z tohotoročnej úrody vyťažiť čo najviac. A to nie ej všetko, uhorky budú sladšie a nezhorknú!

Uhorky už pomaly ale isto začínajú tešiť prvými plodmi. Poradíme vám ešte zopár skvelých tipov, ako z tohotoročnej úrody vyťažiť čo najviac. A to nie je všetko, uhorky budú sladšie a nezhorknú!

1. Starý trik, ako posilniť koreňový systém: Je to dôležité najmä pre rastliny, ktoré sú slabé, majú pleseň alebo iné problémy. Sú to aj tie rastlinky, ktoré od začiatku nerastú tak, ako by ste chceli a viditeľne zaostávajú za ostatnými v záhrade. Dôvodom sú slabé korene. Postupujte nasledovne: spodné listy odstránime. Kúsok stonky zahneme smerom k zemi a zahrnieme humusom. Zo stonky sa vytvoria nové korienky, rastlina sa upevní a môže dohnať zameškané. Odstránenie spodných lístkov je výborné preventívne opatrenie aj pre ostatné rastliny. Zlepšíte cirkuláciu vzduchu a ochránite rastlinu pred plesňovými ochoreniami. Tiež sa nebude zbytočne vyčerpávať a svetlo sa dostane aj do stredu rastliny.

2. Chcete sladšie uhorky? Vysaďte k nim slnečnicu. Pozor však na blízkosť dyne – na chuť uhorky pôsobí negatívne. Pozor na zalievanie studenou vodou – potrebujete odstátu dažďovú vodu a vlažiť rovnomerne a vždy až navečer. Počas zamračených dní stačí vody menej, pretože sa vyparuje pomalšie.

3. Uhorky veľmi dobre reagujú na hnojenie. Vyskúšajte výluh z divozelu (500 ml kašovitého divozelu zalejeme vedrom vody a necháme lúhovať) zriedený s vodou v pomere 1:5 , alebo výborné hnojivo zo staršieho chlebíka.

4. Dobrými susedmi uhoriek z hľadiska podpory rastu a ochrany pred škodcami sú hrach, fazuľa, kapusta, šalát, zeler a kukurica. Výborným susedom je aj vratič (ktorý často berieme ako burinu) a loboda. Paradajky však pestujte radšej ďalej.

5. Tento krok sa týka oblastí, ktoré sú daždivé a nižším výskytom včiel – napríklad ak sa vo vašom okolí nachádzajú spaľovne biologického alebo chemického odpadu, so včelami môže byť problém. Vtedy je potrebné uhorkám v opeľovaní pomôcť. Stačí, ak identifikujete samčie a samičie kvety a vziať jemný štetec a peľom potierať tyčinky samičích kvetov. V niektorých oblastiach je to bohužiaľ jediná šanca na bohatú úrodu uhoriek. Prípadne môžete samčí kvet odtrhnúť a obtierať okolo samičieho kvetu. Ako môžete vidieť na obrázku, samičie kvety majú za sebou malé plody. Samčie kvety sú naopak väčšie.

Dnes najobľúbenejšie