Sladké zemiaky neprehliadajte – sú záchranou pre oči, kĺby aj srdce: Stačia 4 špáradlá, 1 zemiak a dopestujete ich priamo na balkóne!

Sladké zemiaky nie sú len veľmi chutné a zdravé, ale sú to aj veľmi krásne rastliny! Nie je to teda len ich chuť, ktorá stojí za zmienku. Môžete ich totiž pestovať ako krásne balkónové rastliny.

Aké sú účinky na zdravie?

Prevencia rakoviny – vďaka obsahu beta-karoténu ich konzumácia znižuje riziko rakoviny obličiek a prsníka.

Posilneňujú imunitu – obsahujú množstvo antioxidantov a vitamínov.

Prevencia cukrovky – pomáhajú stabilizovať hladinu cukru.

Zlepšujú trávenie – pomáhajú bojovať proti problémom s trávením, pôsobia ako prevencia zápchy a pálenia záhy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Chránia srdce – vďaka vysokému obsahu draslíka a vitamínu B6 pomáhajú predchádzať infarktu, ochoreniam srdca a mŕtvici.

Artritídne zápaly – zabraňujú zápalom kĺbov a svalov. Pomáhajú pri reume a ďalších ochoreniach kĺbov a kostí.

Chránia pokožku aj zrak – pokožku chránia pred škodlivým ultrafialovým žiarením, vďaka obsahu beta karoténu tiež chránia oči pred stratou zraku.

Ako ich pestovať?

Zemiaky vyklíčia veľmi jednoducho a rýchlo, dajú sa teda bez problémov pestovať  aj na parapete, a neskôr preložiť na balkón alebo na záhradu. Kedže ide o zelenú rastlinu s krásnymi srdcovitými listami, darí sa aj na severnejších stanoviskách, pretože na rozdiel od kvitnúcich balkónoviek nepotrebuje toľko svetla.

Ako si pripraviť sladké zemiaky

1. Vezmite si sladké zemiaky, na ktorých sa už objavili klíčky.

2. Zapichnite do stredu zemiakov špáradlá, ktoré ich udržia na pohári, do ktorého si napustíme vodu. Vody by sa mala dotýkať len spodná časť zemiaku.  Pozor, aby sa zemiaky nedotýkali dna pohára – potrebujú totiž miesto na rast koreňov.

3. Položte takto pripravené nádoby so zemiakmi na parapetu a sledujte, ako sa zemiaky začínajú prebúdzať

4. Ak budú mať zemiaky husté korene a výhonky aspoň 3 listy, môžete zemiaky vybrať z vody a dať do substrátu tak, ako to vidíte na obrázku. Počas výsadby dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene a do zeme vložili len polovicu zemiakov.

5. Postupne zemiaky začnú vyháňať hustú a krásnu zelenú vegetáciu, tú denne zavlažujeme. Čím viac priestoru jej dáme, tým viacej sa bude rozrastať. Najkrajšie vyzerajú v závesných kvetináčoch, alebo keď sa stelú cez zábradlie.