Skúsený záhradkár poradil, ako správne strihať ovocné stromy a kríky: Tieto ostrihajte čo najskôr, pretože teraz je na to ideálny čas!

Mnohí záhradkári možno práve teraz dumajú nad tým, či už je ten správny čas na strihanie stromčekov a kríkov. Skúsený odborník Profesor Hričovský prezradil, ktoré z nich treba strihať už teraz a ukázal, ako na to. Vaša práca bude ocenená bohatou úrodou.

Ríbezle

Červená a biela ríbezľa rodí na dvojročnom dreve, čierna na jednoročnom. Na jar treba pôdu okolo ríbezlí okopať a prihnojiť. Potom sa môžete pustiť do strihania. Ak sú prírastky na vetvičkách minimálne, treba ich hlboko poskracovať. Stromčeky ríbezlí pri správnej starostlivosti rodia asi 10 – 12 rokov, kríky 25 – 30 rokov a strihať ich treba každý rok.

Egreše

Nebojte sa strihať všetky divoko rastúce výhonky. Takisto ak je prehustený, treba preriediť. Nebojte sa odstrihnúť aj hrubšie staršie drevo, aspoň vám potom vyženie nové mladé výhonky. Egreše treba tak isto, ako aj ríbezle, okopať.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ďalšie ovocné kríky a stromy

Ďalšie dôležité informácie ohľadom strihania kríkov a stromčekov nájdete v priloženom videu.

Jablone

Výhonky jablone treba skracovať každú jar. Robí sa to preto, pretože z každého očka by nám mohol vyrásť výhonok a jabloň by bola divoko rozrastená a neprehľadná. Preto striháme a presvetľujeme jabloň podľa potreby. Výhonky skracujeme zhruba o polovicu, alebo o tretinu. Kvety kvitnú a následne sa rodia plody na dvojročnom dreve. Spôsob, ako správne strihať, ako aj ďalšie užitočné informácie sa dozviete v priloženom videu.

 

Foto: pixabay