V júni je najviac kliešťov: Skúsený hubár poradil jednoduchý spôsob, ako pred nimi chrániť – overené to má roky!

Na huby hodím od mája prakticky až do neskorej jesene. V júni majú hubári veľké šťastie na huby, ale bohužiaľ aj na kliešte, ktoré majú vrchol sezóny. Stačí prejsť po vyššej tráve, húštine a už ich máte na sebe. Našťastie, skúsený hubár nám poradil, ako prejsť kliešťom cez rozum a čo skutočne neznášajú zo všetkého najviac.

Hubár Juraj a jeho tip proti kliešťom

Na huby chodím už 35 rokov a hoci kedysi nebol s kliešťami taký problém ako dnes, vždy sa nejaký ten upír našiel. Teraz je to takmer epidémia kliešťov a hlavne u nás na Považí sa im na lúkach a v lesoch nevyhnete. Ja mám našťastie overený postup, ako sa pred nimi brániť a na rozdiel od mojich kolegov som mal s kliešťami za tie roky len minimálny problém. Prvá vec je olej proti komárom z lastovičníka – pred odchodom von si s ním ponatieram nohy, ruky aj topánky. Je to naozaj skvelé vec a komu som ju poradil, tomu sa osvedčila. Druhá vec sú pivovarské kvasnice. Na sezónu si kúpim veľké balenie a každý deň (alebo každý druhý) si dám jednu tabletku. Kliešte ich cítia cez kožu a dajú vám pokoj, pretože túto vôňu neznesú. Takže tieto dve veci odporúčam, osvedčené ich mám roky!

Protikliešťový olej

Pripravíte ho z lastovičníka – rastliny, ktorú väčšina z nás pozná ako ľudový liek na bradavice a kurie oká. jeho účinky proti kliešťom však oceníte najmä v týchto dňoch, predovštkým, ak sa chystáte na výlet do prírody. Pripraviť ho je úplne jednoduché – vňať a listy nasekajte a zalejte slnečnicovým olejom, aby boli celkom ponorené, a nechajte dva týždne lúhovať na slnečnom okne. Potom dajte do plátenka alebo starej pančuchy a poriadne vyžmýkajte. Čistý olej prelejte do tmavých nádobiek. A prírodný repelent je pripravený na použitie. Pred prechádzkou do lesa alebo na lúku si potrite nohy až po kolená a ruky po predlaktia (ale potretými rukami nič nejedzte). Trochu si kvapnite aj do topánok. Kliešte sa vám zaručene vyhnú.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.