Skúsení pestovatelia radia: Urobte toto a vaša orchidea rozkvitne aj v januári

Orchidea je pomerne náročná kvetina na pestovanie, čo vie väčšina pestovateľov. Niektorí pestovatelia však ovládajú tajomstvá, vďaka ktorým im orchidey rozkvitnú do krásy pokojne aj v januári.

Poradíme vám preto niektoré tipy, ktoré snáď pomôžu aj vám.

Kedy treba orchideu presadiť?

Orchideu netreba presádzať každý rok. Orchidea nepotrebuje klasickú zeminu, ale špeciálny substrát, presadiť ju však stačí po 2-3 rokoch. Je dôležité, aby ste zmenili substrát a prostredie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

To však neplatí, ak očividne rastlina nie je v dobrom stave. Vtedy treba najskôr zvážiť jej stav a podľa okolností ju presadiť. Typickým príkladom je hniloba koreňov, ktorá je u orchideí pomerne častá.

Prečo špeciálny substrát?

Orchidea phalaenopsis je epifytická rastlina – to znamená, že rastie na kmeňoch stromov. V prírode nepotrebuje substrát, lebo všetky živiny dokáže prijať z dažďovej vody. Jej korene sú hrubšie a tým pádom nepotrebujú substrát, teda pôdu.

Aký črepník je správny?

Orchidea potrebuje priesvitný črepník s drenážnymi otvormi, ktorý zodpovedá veľkosti rastliny.

Ako presádzať?

Potrebujete malú misku s teplou vodou, priesvitný črepník, nožnice, nový substrát, kus peny a prevarenej vody. Orchideu v črepníku dajte do vedra s vodou. Po 30 minútach ju vytiahnite opatrne z vedra, vytiahnite ju zo starého kvetináča a osloboďte korene od substrátu.

Vysušené alebo zhnité korene odstrihnite nožnicami. Na dno črepníka vysypte trochu substrátu a na spodok vložte ešte trochu tvrdšej peny, ktorá bude udržiavať vlhkosť. Rastlinku opatrne vložte do črepníka a zasypte substrátom. Po dobu 7 až 10 dní orchideu nepolievajte a ani ju znovu nepresádzajte. Nechájte ju oddychovať a vstrebať “šok”, ktorý zažila.

Čo robiť, aby orchidea zakvitla?

Rastlinku je vhodné doslova oživiť šokovou terapiou. Umiestnite ju na niekoľko dní do tmy a potom späť na parapet k oknu. Tento trik však funguje iba pri zdravých rastlinách.  Slabšie rastlinky nemusia tento šok prežiť.

 

Máte svoje vlastné rady či skúsenosti? Poraďte nám a ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.