Skúsení pestovatelia radia: Stačí urobiť toto a orchidea zo supermarketu rozkvitne aj v januári!

Orchidea je pomerne náročná kvetina na pestovanie, čo vie väčšina pestovateľov. Niektorí pestovatelia však ovládajú tajomstvá, vďaka ktorým im orchidey rozkvitnú do krásy pokojne aj v januári.

Poradíme vám preto tipy a triky skúsených pestovateľov, ktoré pomôžu aj vám.

Čo treba vedieť na začiatok?

Kedy treba orchideu presadiť?

Orchideu netreba presádzať každý rok. Orchidea nepotrebuje klasickú zeminu, ale špeciálny substrát, presadiť ju však stačí po 2-3 rokoch. Je dôležité, aby ste zmenili substrát a prostredie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

To však neplatí, ak očividne rastlina nie je v dobrom stave. Vtedy treba najskôr zvážiť jej stav a podľa okolností ju presadiť. Typickým príkladom je hniloba koreňov, ktorá je u orchideí pomerne častá.

Prečo špeciálny substrát?

Orchidea phalaenopsis je epifytická rastlina – to znamená, že rastie na kmeňoch stromov. V prírode nepotrebuje substrát, lebo všetky živiny dokáže prijať z dažďovej vody. Jej korene sú hrubšie a tým pádom nepotrebujú substrát, teda pôdu.

Aký črepník je správny?

Orchidea potrebuje priesvitný črepník s drenážnymi otvormi, ktorý zodpovedá veľkosti rastliny.

Ako presádzať?

Potrebujete malú misku s teplou vodou, priesvitný črepník, nožnice, nový substrát, kus peny a prevarenej vody. Orchideu v črepníku dajte do vedra s vodou. Po 30 minútach ju vytiahnite opatrne z vedra, vytiahnite ju zo starého kvetináča a osloboďte korene od substrátu.

Vysušené alebo zhnité korene odstrihnite nožnicami. Na dno črepníka vysypte trochu substrátu a na spodok vložte ešte trochu tvrdšej peny, ktorá bude udržiavať vlhkosť. Rastlinku opatrne vložte do črepníka a zasypte substrátom. Po dobu 7 až 10 dní orchideu nepolievajte a ani ju znovu nepresádzajte. Nechájte ju oddychovať a vstrebať “šok”, ktorý zažila.

Čo robiť, aby orchidea zakvitla?

Rastlinku je vhodné doslova oživiť šokovou terapiou. Umiestnite ju na niekoľko dní do tmy a potom späť na parapet k oknu. Tento trik však funguje iba pri zdravých rastlinách.  Slabšie rastlinky nemusia tento šok prežiť.

Zázrak ostrieľaných pestovateľov – cukor!

Ak sa vám stalo, že ste orchideu presadili a nedarí sa jej, nechtiac ste ju poškodili, alebo jednoducho dlho – predlho nekvitne, skúste tento tip, mňa ešte nesklamal.

A to orchideám nedávam ani špeciálne hnojivá. Pre mňa je jednodznačne najväčší zázrak pre túto rastlinu cukor. Jedna pani mi raz povedala, že cukor pre orchideu je ako antibiotikum pre človeka. Stačí ho správne použiť a orchidea sa naštartuje.

Na čo funguje cukor?

 • na zvädnuté rastliny,
 • na rastliny, ktoré ste nechtiac poškodili pri manipulácií,
 • na rastliny, ktoré dlho nekvitli,
 • na staršie rastliny, ktorým chýba energia.

Ako na to?

Ja som túto kúru použila na sestrinu orchideu, ktorá bola naozaj už na vyhodenie. V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň). Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody.

To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli. Na druhý deň už vyzerala už oveľa lepšie a postupne sa úplne zotavila – pre moju sestru zázrak, pre mňa jednoducho cukor.

Tak nezabudnite

Poškodenej alebo zvädnutej orchidey skúste pomôcť kúpeľom v cukrovom roztoku, ktorý pripravíte z jednej čajovej lyžičky cukru a jedného litra vody. Potom ju ešte na hodinu vložte do vlažnej vody. To je všetko!

Životodarná voda, ktorú máte úplne zadarmo – orchidea, ktorá dlho nekvitla má puky do týždna

Vedeli ste, že voda, v ktorej ste varili zemiaky, alebo namáčali ryžu sa dá perfektne využiť. Samozrejme, musí ísť o vodu bez soli, ktorú scedíte a oložíte do chaldničky. Ryžová voda je bohatá na vitamín B a voda zo zemiakov zase na vápnik, škrob a draslík. Odložte si ju do chladničky a raz za dva týždne s ňou polejte rastliny. Samozrejme, ju predtým nechajte zahriať na izbovú teplotu. Touto vodou polievajte rastliny pred obdobím kvitnutia a počas kvitnutia, dodáte tak rastline energiu na kvitnutie a zároveň aj rpedĺžite dobu kvitnutia.

Stačí nastriekať na listy

Foto: pixabay

Tento postrek poskytne orchideám draslík, vápnik a proteíny. Stačí, ak rozdrvené škrupinky z vajíčok necháte namočené vo vode aspoň počas noci a potom ich precedíte. Touto vodou naplňte postrekovač a aplikujte priamo na listy rastlín.

Výživa orchideí – najlepšia a najlacnejšia s banánovou šupkou

Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube

Pripraviť hnojivo z banánovej šupky je veľmi jednoduché. Ponúkame vám 3 overené recepty.

Banánový čaj

Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube
 1. Nechajte vysušiť banánovú kôru na slnku alebo na radiátore a potom rozomeľte na prášok.
 2. Zalejte 1 čajovú lyžičku 200 ml vriacej vody. Nechajte kvapalinu vychladnúť a zalejte.

Banánový peelingový prášok

Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube
 1. Šupku pokrájame a dáme do rúry na plech pokrytý papierom na pečenie.
 2. Keď je kôra vysušená, nechajte vychladnúť  a z času na čas pridajte prášok do črepníka. Môžeme použiť aj priamo na korene – jemne votrite do koreňov.

Banánová zálievka

Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube

Vyberte šupku z 2 banánov a zalejte 2 litrami vody. Nechajte lúhovať 2 dni. Výslednú kvapalinu zrieďte s vodou v pomere 1: 1.

Čerstvá šupka oživí listy

Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube

Vezmite šupku a vnútornou stranou potrite listy. Získajú lesk a absorbujú užitočné látky.

Ako podávať výživu pre orchidey

Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube
  1. Podávajte orchidey výživu počas obdobia rastu, keď kvet produkuje nové listy a výhonky. Použite pri každej druhej zálievke, ale opatrne – stačí len mierne. Ak vidíte, že rastlina pokračuje v rašení – nové listy a výhonky, pokračujte v podávaní výživy. Ak sa rast zastaví, prestaňte podávať výživu.
  2. Výživu podávajte počas kvitnutia. Dôležité: toto sa nevzťahuje na kvitnúce rastliny, ktoré ste práve priniesli z obchodu. Nechajte ich kvitnúť a začnite podávať výživu až o  3-4 mesiace.
Banánová kôra pre orchidey
Foto: youtube
 1. V jesennom-zimnom období a v letných horúčavách phalaenopsis spomaľuje rast, takže sa neodporúča podávať toto hnojivo (výživu) viac, ako raz za mesiac .
 2. Choré, veľmi oslabené a presadené rastliny by nemali byť hnojené.