Skúšanie nových chutí a medzinárodných jedál nie je nič nedostupné

Gastronómia prestáva byť pre mnohých ľudí len pojmom, v ktorom sa vyznajú iba odborníci. Čoraz viac sa o ňu zaujímajú aj bežní ľudia, ktorí sa primárne venujú iným veciam. No záujem o nové a možno trochu netradičné suroviny i jedlá stúpa a ľudia chcú o nich vedieť viac, mať ich doma, oveľa viac sa zaujímajú o to, čo jedia a kde sa to dá zohnať. Určite za to môže aj trend zdravého stravovania a chuti skúšať nové veci i odlíšiť sa.

Samozrejme, typická slovenská strava stále patrí k žiadaným jedlám, ktoré patria k pevnému obedovému menu množstvu ľudí a na ktorú sa tešia pri každom príchode na Slovensko ľudia žijúci v zahraničí. No Slováci v tomto smere dávno prekročili tieň tradičných jedál a radi skúšajú nové chute. Nechcú sa dať ukrátiť nielen o zážitok, ale aj o zdravotné výhody takýchto jedál.

Nielen pre gurmánov

Keď sa v minulosti povedalo talianska, mexická či ázijská kuchyňa, bežní občania si predstavili možno bohatších a scestovaných ľudí, ktorí si to môžu dovoliť a ktorí v podstate zanevreli na našu tradičnú kuchyňu. Avšak nielen gurmán musí konštatovať, že skúšanie nových chutí a medzinárodných jedál nie je nič nedostupné. Práve naopak. Okrem toho sa ukazuje, že rôzne svetové kuchyne majú benefity, ktoré pozitívne vplývajú aj na ľudské zdravie. Môžu za to práve produkty typické pre danú krajinu či svetovú oblasť. Produkty, ktoré nie sú typicky slovenské, no obrať sa o možnosť niektoré z nich ochutnať aspoň raz v živote by bola veľká chyba. Ešte lepšie je, keď poniektoré z nich ľudia konzumujú pravidelne, pretože obsahujú cenné vitamíny či minerály, ktoré ľudskému organizmu prospievajú. Musia byť však kvalitné, preto treba klásť dôraz na výber.

Svet je skutočne plný chutných produktov, ktoré sú navyše dobré pre ľudské zdravie. Ak sa napríklad niekto pozrie na taliansku či španielsku kuchyňu, musí skonštatovať, že sú zložené zo zdravých, farebných a chuťovo atraktívnych surovín. Sušené paradajky, olivy či olivový olej sú surovinami, ktoré sa dostávajú do kuchýň čoraz väčšieho počtu ľudí i národov. Ale aj ďalšie krajiny majú typické potraviny, ktoré stoja za to. Až z ďalekého Mexika sú to napríklad fazuľky, rôzne druhy salsy či dokonca kaktusové listy. Z Orientu k nám napríklad prenikli rôzne korenia, bez ktorých si svoje jedlá nevie predstaviť už mnoho ľudí. No pritom kedysi neboli až také známe. Odkedy sa však spropagovali ich fantastické účinky na zdravie, predávajú sa ako teplé rožky a pridávajú takmer do každého jedla. Už dávnejšie si však svoje stabilné miesto na európskom trhu našli aj ázijské či indické delikatesy, ktoré si získali chuťové poháriky mnohých nielen gurmánov.

Skutočnú kvalitu v supermarkete nehľadajte

Boli časy, keď boli niektoré bežné, nie to ešte exotické potraviny niečím nedostupným alebo drahým. No ako napreduje 21. storočie, tak napreduje aj možnosť dostať sa k týmto surovinám, potravinám či jedlám pomerne jednoducho. Obyvatelia veľkých miest majú možno výhodu v nákupných centrách či reštauráciach, kde možno nájsť jedlá od výmyslu sveta. No aj obchody sú čoraz viac zásobenejšie exotickými potravinami, ktoré nie sú až tak cenovo nedostupné a treba povedať, že je o ne veľký záujem. Pre niektorých je to totiž stále niečo výnimočné, o čom si myslia, že to nie je až také jednoduché zohnať. Ten, kto si potrpí na kvalitu, však dáva prednosť špecializovaným obchodom, no jednoduchou možnosťou je nakupovať aj na internete, kde sa dá nájsť množstvo kvalitných výrobkov z rôznych kútov a kuchýň sveta za priaznivé ceny.

Ten, kto sa prvýkrát odpúta od tradičných jedál a surovín, ktoré konzumoval takmer celý svoj život, môže zistiť že kulinária je naozaj zábavná a vzrušujúca záležitosť. Netreba ani chodiť do špičkových reštaurácií, ten, kto popustí uzdu fantázie a nechá k sebe preniknúť potraviny typické pre iné národy, sa sám môže stať gurmánom, ktorý premení jedlá zhotovené vo svojej kuchyni na kulinársky zážitok. Je napríklad veľa ľudí, ktorí varia a organizujú večere pre priateľov, pričom zakaždým skúšajú inú kuchyňu. Niekto dajme tomu raz pozve priateľov na mexickú kuchyňu, iný na taliansku a ďalší na indickú. Aj takto sa dá zaručiť, že nové a exotické chute vyskúša oveľa viac ľudí. Ak takémuto niečomu prepadnete aj vy, môžete to aplikovať hoci aj sami na sebe alebo na svojej rodine. Tá určite ocení pestrú kuchyňu. Netreba však zabúdať na to, že alfou a omegou sú kvalitné suroviny a potraviny, ktoré sa však dajú zohnať dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

...

(PR)