Záhradkár mi poradil, aby som do každého kvetináča nasypala trochu tohoto korenia z kuchyne: Účinok je úžasný!

Pre odporcov chemikálií kúpených v obchode môže byť škorica skutočnou spásou. Málokto vie, že toto voňavé korenie je nesmierne užitočné aj pre izbové rastliny.

Mletá škorica: má antiseptické vlastnosti; pomáha zlepšovať metabolizmus; chráni pred parazitmi a škodcami; zvyšuje obranyschopnosť tela; stimuluje rozvoj a rast. Rovnako ako v ľudskom tele dokáže škorica spôsobiť zázračné veci aj v črepníkoch vašich izbových rastlín.

Použitie škorice na izbové rastliny

1. Izbové rastliny sú citlivejšie v porovnaní s rastlinami pestovanými v prírodnom prostredí. Ak im dáte správnu výživu (stačí len raz za čas), odvďačia sa vám krásou a

2. Raz za mesiac stačí pridať čajovú lyžičku škoricového prášku na pôdu v nádobe (objem 1,5 – 2 litre) a potom zavlažiť ako obvykle. Izbová rastlina nebude náchylná na infekčné a plesňové choroby.

3. Oslabené rastliny, ktoré ťažko prežili zimovanie, sa môžu kŕmiť nanesením roztoku po obvode kvetináča (opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov) – vždy stačí malé množstvo roztoku. Na tento účel sa lyžica škoricového prášku rozpustí v litri teplej vody a nechá sa vylúhovať deň na slnku.

4. Pri presádzaní nie je na škodu pokropiť korene rastlín škoricovým práškom a do pôdy pridať dve polievkové lyžičky škorice.

Škorica je prírodný fungicíd

Lahodná aróma škorice, ktorá u ľudí vyvoláva príjemné pocity, dokáže odplašiť mravce, mušky a vošky. Ak posypete pôdu okolo rastlín, hmyz ich obíde.

Látky, ktoré škorica obsahuje, ničia pôvodcov húb na izbových rastlinách. Ak si všimnete stopy huby alebo plesne na rastline, vymeňte pôdu v kvetináči a posypte novú pôdu škoricou. Tiež poprášte časti rastlín, na ktorých sa patogén vyskytol. Rovnakým spôsobom môžete ošetriť pôdu na záhrade alebo v skleníku. Škorica zastaví rast a množenie húb.

Semienka a sadenice v bezpečí

Často sa stáva, že semená alebo sadenice doslova napádajú plesne. Ak pri výseve do výsadbovej drážky a do jamky pri výsadbe sadenice pridáte trochu prášku, môžete svoje rastliny účinne ochrániť a posilniť.

Ako koreňový stimulant

Prášok môže pomôcť pri zakorenení odrezkov. Ak sa rozhodnete použiť odrezky rastlín na zakorenenie a nie je po ruke žiadny koreňový stimulátor, posypte mokré odrezky škoricou a odrezky vložte do zeme. Zakorenenie je zabezpečené, pretože škorica má silný stimulačný účinok.

Ak chcete vysadiť sadenice a vyhnúť sa problémom s ich prežitím, pripravte silný stimulátor rastu rastlín.

Budete potrebovať: 4 tablety kyseliny acetylsalicylovej (aspirín); 2 polievkové lyžice mletej škorice; liter odstátej vody.

– Rozomelte aspirín, pridajte korenie, naplňte vodou, premiešajte a nechajte trvať cez noc.
– Ráno vložte odrezky do pripravenej infúzie na 1,5 – 2 hodiny a zasaďte ako obvykle.
– Ak máte sadenice s otvoreným koreňovým systémom, namočte korene v roztoku aspirínovej škorice na dve hodiny pred výsadbou.
– Ak sú sadenice v samostatných nádobách, potom pre každú rastlinu jednu a pol hodiny pred výsadbou nalejte 2 až 3 polievkové lyžice infúzie pod koreň.
– Zostávajúci produkt nalejte na záhradné lôžko.

Škorica na ošetrenie poškodenia rastlín

Pri prerezávaní, strihaní alebo ničení burín na záhrade alebo pri presádzaní a prerezávaní izbových rastlín môžu byť pestované rastliny náhodne poškodené. Stačí na tieto poškodenia nasypať škoricu. Nielenže neumožňuje rozvoj patogénov v rane, ale tiež stimuluje hojenie tkanív.

Ak rozprášite mletú škoricu na povrchu pôdy v kvetináčoch, skleníku a voľnej záhrade, nielen ochránite vaše rastliny pred chorobami, ale jej jemná aróma odstraňuje nechcený hmyz.

Dnes najobľúbenejšie