Starká vždy vravela, že škorica a šalvia sú spolu silnejšie ako akákoľvek chémia: Tento recept si zapamätajte na celý život!

Bohužiaľ, ani počas leta nás choroby neobchádzajú a okrem nepríjemných zápalov hrdla, viróz a alergií nás trápia aj žalúdočné ťažkosti. Predstavíme vám dve zázračné potraviny, ktoré sú podľa portálu moezdravje silné aj samé o sebe, spolu však tvoria neprekonateľný tandem proti chorobám a najrôznejším zdravotným problémom.

„Prečo by mal človek zomrieť, keď v jeho záhrade rastie šalvia?“ – Hippocrates vyslovil tento výrok o bylinke, ktorá možno rastie aj u vás na dvore. Bylinu, ktorá sa v dávnych časoch používala ako antibiotikum.

Foto: pixabay

Šalvia (Salvia officinalis) je zvlášť dobrá na bolesti v krku, infekcie dýchacích ciest a infekcie úst.

Je tiež užitočná pri infekciách žalúdka a črevných problémoch a pomáha znižovať horúčku, zimnicu a bolesti, ktoré sa vyskytujú pri viróze, prechladnutí a chrípke.

Arabi, rovnako ako Číňania a Rimania, verili, že šalvia je kľúčom k dlhovekosti. Má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Foto: pixabay

Na druhej strane sa dokázalo, že škorica zabíja väčšinu baktérií, dokonca aj tých, ktoré sú rezistentné na štandardné antibiotiká, a pomáha napríklad aj s Escherichia coli.

Preto pre všetkých, ktorí chcú žiť zdravý život, sú tu tri dobré a osvedčené recepty:

Starodávny nápoj pre dlhý život bez chorôb

Ponorte asi 250 g listov šalvie do 1,5 litra brandy, najlepšie hrozna. Nechajte pôsobiť tri týždne, potom prefiltrujte a zmiešajte s 1 kg agátového medu.

Miešajte a nalejte do sklenených fliaš a nechajte ďalšie tri týždne odstáť.

Príležitostne pretrepte a po uplynutí tohto obdobia môžete začať konzumovať: denne po lyžici, pričom vždy pridáme aj štipku mletej škorice a necháme rozpustiť v tekutine.

Prevencia a liečba zápalov a vírusov

Foto: pixabay

Vložte 20 gramov nakrájaných listov šalvie do 100 ml 70% alkoholu. Nechajte ich teplom mieste lúhovať.

Potom pretrepte a prelejte do samostatnej sklenenej fľaše.

Použitie: 10 – 15 kvapiek tinktúry rozpustite v malom množstve vody, džúsu alebo čaju trikrát denne. Je zakázaný pre tehotné ženy a deti.

Na bronchitídu a všetky dýchacie ťažkosti

Foto: pixabay

Rozpustite dve čajové lyžičky cukru na karamel, potom nalejte pol litra mlieka, rovnako ako pri príprave karamelového mlieka s maslom proti kašľu.

Keď zovrie, zložte z plameňa a pridajte lyžičku jemne naskanej šalvie a pol lyžičky škoricového prášku.

Nechajte pôsobiť 10 minút a potom trikrát denne vypite jednu tretinu pripraveného nápoja. Pred pitím ju mierne zohrejte.

zdroj, titulná foto: http://moezdravje.com/

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay