Stačí 1 list a konečne sa dobre vyspíte: Táto rastlina likviduje nádchu, zápal v hrdle aj paradentózu!

Určite ste ju už videli , viacerí ju máte v skalke – je to naša „domáca aloe vera“. Pochádza údajne z Maroka, Iraku,Turecka – ale v našich končinách je od 9.storočia.V “Capitulare de villis”, bola zaradená od Karola Veľkého a Ľudovíta Pobožného medzi 72 rastlín, ktoré sa majú pestovať.V tých časoch sa totiž verilo, že do domu, na ktorom rastie skalnica, neudrie hrom a ani ho nezmetie víchrica. Málokto však vie, že sa používa ako liečivá rastlina.

Na jeseň namiesto sprejov do nosa

Ak sa chcete konečne vyspať bez plného nosa stačí, ak si šťavu z listov nakvapkáte do nosa podobne, ako spreje z lekárne. Pomáha pri nádche z prechladnutia aj alergicej nádche.  Skalnica je výborná a pri zápaloch mandlí – šťavnaté lístky ruže stačí žviakať, prípadne šťavu nakvapkať do vody a kloktať. Pomáha aj pri paradentóze, 2-3 lístky rozpučte a na noc si ich dajte na zuby.

Rozdrvené listy alebo ich šťava, sa používajú ako obklad na štípance od včiel, ôs, či komárov. Tiež pomáha na popáleniny, poškodenú kožu, dokonca aj na herpes a hemoroidy. Pri slabšom sluchu, spôsobeným zvýšenou tvorbou ušného mazu, sa nakvapká šťava z listov do ucha, nakoľko rozpúšťa ušný maz. Šťava sa používa aj pri liečbe kurieho oka a bradaviciach.

Čaj z listov

3-4 listy dajte do 2,5 dcl studenej vody, nechajte zovrieť, zložte zo šporáka a nechať ešte 5 minút lúhovať (pod pokrievkou). Potom scedíme a pijeme každú hodinu 1 lyžicu nápoja. Čaj sa môže použiť aj ako obklady, ale pomáha aj pri hemeroidoch, hlístoch, silnej menštruácii a kameňoch v močových cestách. Osviežuje organizmus, má diuretický a protizápalový účinok

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Masť

Do 300 g teplej, tekutej domácej masti vmiešať za hrsť pokrájaných lístkov, necháme v masti celú noc. Ráno masť opäť zohrejem, aby sa dali lístky scediť a nalejeme do nádobky. Masť pomáha pri modrinách, opuchoch, štípancoch či zle sa hojacich ranách.

Liečivý olej

Lístky skalnice zomelieme a scedíme. Šťavu  potom zmiešame s olivovým olejom v pomere 1:1 a požívame na podráždenú pokožku, rany, modriny, odreniny.

Sirup zo skalnice

Potrebujeme 100 g listov, 100 g cukru, 100 g medu. Čerstvé lístky zomlieme, zmiešame s cukrom, keď sa cukor roztopí, primiešame aj med. Sirup naplníme do sklenenej fľašky a skladujeme v chladničke. Užívame 2x denne 1 lyžicu. Sirup posilňuje imunitu a pomáha pri srdcových chorobách.

Foto: tjn