Túto rastlinu počas zimy neprehliadajte: Záchrana pri horúčke, nádche aj zápaloch hrdla – lieči, ani neviete kedy!

Počas zimy je neoceniteľná - proti horúčke, zápalom hrdla a zahlieneným dýchacím cestám 

Určite ste ju už videli , viacerí ju máte v skalke, alebo v črepníkoch – je to naša „domáca aloe vera“. Pochádza údajne z Maroka, Iraku,Turecka – ale v našich končinách je od 9.storočia.V “Capitulare de villis”, bola zaradená od Karola Veľkého a Ľudovíta Pobožného medzi 72 rastlín, ktoré sa majú pestovať.V tých časoch sa totiž verilo, že do domu, na ktorom rastie skalnica, neudrie hrom a ani ho nezmetie víchrica. Málokto však vie, že sa používa ako liečivá rastlina.

Počas zimy je neoceniteľná – proti horúčke, zápalom hrdla a zahlieneným dýchacím cestám

Najviac ju využijete práve v zimných mesiacoch – je výborná na zápaly hrdla, pri horúčkach, na zápaly uší a zahlienenie dýchacích ciest. Taktiež dokáže úplne nahradiť spreje do nosa!

Zbohom bolesť v krku a zápaly dýchacích ciest

Skalnica je vhodná na bolesť v krku a zápaly horných dýchacích ciest, pomáha skutočne rýchlo a účinne – vo forme nálevu. Asi 2 PL dužinatých listov pokrájame, zalejeme šálkou horúcej vody, necháme vyluhovať 10 minút a potom scedíme. Pijeme teplé 1x denne.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Na zápal uší

Štava z listov sa tiež kvapká do uší pri zápaloch.

Klotadlo pri angíne a zápaloch hrdla

Pri bolesti a zápale hrdla šťavu z tejto rastliny kloktajte a vypľujte. Opakujte 3x denne.

Chladivý nápoj pri horúčke a zahlienení horných ciest dýchacích

Do pohára čistej vody vložíme niekoľko umytých čerstvých lístkov skalnej ruže a necháme lúhovať najmenej 1 hodinu, pridať možno aj olúpanú šalátovú uhorku. Scedíme a pijeme vychladené podľa potreby, najviac však 3 poháre denne. Tento nápoj sa však nesmie používať  v tehotenstve, pri dojčení a pre malé deti.

Namiesto sprejov do nosa

Ak sa chcete konečne vyspať bez plného nosa stačí, ak si šťavu z listov nakvapkáte do nosa podobne, ako spreje z lekárne. Pomáha pri nádche z prechladnutia aj alergicej nádche.  Skalnica je výborná a pri zápaloch mandlí – šťavnaté lístky ruže stačí žviakať, prípadne šťavu nakvapkať do vody a kloktať. Pomáha aj pri paradentóze, 2-3 lístky rozpučte a na noc si ich dajte na zuby.

 

Foto: tjn