Nenápadný zázrak zo skalky, na ktorý sa nechytá ani Aloe Vera: Jediný list z tejto rastliny vylieči zápal ucha, nádchu aj kurie oko!

Tušíte čo dokáže jediný list z tejto rastliny? Na tento zázrak zo skalky nemá ani Aloe Vera!

Skalnica strechová alebo skalná ruža.dnes je načastejšie nemou ozdobou skaliek a kedysi ju ľudia pestovali na strechách domov. Veľmi rýchlo sa rozrástla a Ľudia verili, že dom ochráni pred bleskom a ohňom – to najmä vďaka listom plným dužiny. Málokto však vie, že táto rastlinka je ešte liečivejšia, ako slávna Aloe Vera. Okrem toho sa veľmi ľahko udržiava (rovnako ako iné sukulenty) a rozmnožuje – po čase vyženie bočné ružičky, tie stačí len odtrhnúť a posadiť do samostatných črepníkov.

Dajte si ju na balkón aj do kuchyne

Nebudete ľutovať, každý list tejto rastlinky je plný liečivých látok a navyše ide aj skvelú prísadu do šalátov – stačí umyť, nakrájať a vášmu jedlu dodá príjemnú kyselkavú chuť. Jesť môžete listy aj mladé výhonky aj len tak, v holandskú ide o obľúbenú pochúťku.

Zázrak pre pokožku

Zatiaľ čo na Aloe Vera môže môže vzniknúť alergická reakcia, pri tejto rastlinke sa toho nemusíte obávať. Dužina listu lieči drobné ranky, odreniny, štípance od hmyzu, ale aj kožné zápaly, popáleniny, opary a bradavice. Stačí len odtrhnúť list a priložiť si na kožu dužinu.

Listy roztlačte a priložte na modriny a opuchy, aj na stvrdnutú kožu na pätách. Stačí párkrát zopakovať a problémy sú preč.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pomoc na kurie oko: Navlhčíme kožu okolo kurieho oka a priložíme naň kúsok rozrezaného listu. Upevníme náplasťou a necháme pôsobiť počas noci.

Zázračný čaj

Odtnite si pár listov, umyte a nakrájajte. Zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať ako klasický čaj – asi 10 minút

tekutina sa používa na vyplachovanie úst pri zápaloch ústnej dutiny, ale aj Pri zahlienení a zápale priedušiek čaj pijeme. Na pitie však nepresahujte 2-3 šálky denne.

Zápal mandlí

Listy sa odporúča krátko požuť v ústach, alebo počas dňa kloktať čaj z listov.

Vylieči zápal ucha

Vedeli ste, že aj kvapky do uší z lekárne obsahujú extrakt zo skalnej ruže? Šťavu z listov stačí mierne zahriať a potom nakvapkať priamo do ucha. Pomáha pri bolestiach a zápaloch ucha. Rovnako pomáha aj pri nádche, stačí ak si pár kvapiek nakvapkáte priamo do nosa.

Ako ju pestovať?

Skalné ruže sú mrazuvzdorné, prežijú na balkóne ale aj v kuchyni. Staráme tak, ako o iné sukulenty, vyhovuje im suchšie, slnečné miesto.