Skáču vám deti neustále do reči? Jednoduchý výchovný trik ich to rýchlo a natrvalo odnaučí!

Vynikajúca a celkom jednoduchá metóda, ktorú by mal poznať každý rodič!

Ak ste rodičom určite to poznáte. Deti si neuvedomujú, že prerušiť rozhovor je neslušné. Niektorí rodičia reagujú na detské skákanie do reči podráždene, iní dieťa ignorujú a niektorí sú ochotní okamžite prerušiť rozhovor s dospelými a dieťaťu sa okamžite venovať. Ani jeden z týchto spôsobov nie je správny a nenaučí dieťa, ako sa vhodne správať. Dieťa sa aj pre svoj ďalší život a bezproblémové spoločenské fungovanie potrebuje dostatočne skoro naučiť, že skákanie do reči je nevhodné. Dnes vám ukážeme veľmi prospešnú metódu, vďaka ktorej vás už deti v rozhovore nebudú prerušovať a naučia sa korigovať svoje náhle impulzy.

Nezabúdajte, že krik či dokonca bitka sú tie najhoršie metódy na naučenie dieťa spoločenským pravidlám. Deti to nerobia naschvál, ale je to pre ne celkom prirodzený spontánny prejav. Na vás je naučiť ich tieto spoločenské pravidlá čo najskôr, ako sa dá.

Podstata metódy spočíva v tom, že dieťaťu dáte síce najavo, že ho eviduje, ale že nemôže kedykoľvek svojvoľne zasahovať do už započatého rozhovoru a nevhodne ho prerušiť.

Jednoduchá metóda v 3 krokoch

Vysvetlite dieťaťu, že vždy, keď bude chcieť niečo povedať, opýtať sa, alebo čokoľvek vám povedať, keď sa budete rozprávať s niekým iným alebo sa budete niečomu dôležitému venovať, nech vám jednoducho položí ruku na zápästie alebo rameno.

Vy dajte dieťaťu najavo, že ho vnímate tým, že mu dotyk opätujte. V rozhovore však pokojne pokračujte ďalej.

Počkajte na vhodný moment a až potom sa dieťa opýtajte, čo vám chce povedať.

Prečo to funguje?

Táto metóda je psychologicky víťaznou stratégiou pre obe strany. Dieťa sa cíti akceptované, postupne sa mu stane prirodzeným neskákať vám do reči a čo je najdôležitejšie, nebude potrebovať nevhodne bojovať o vašu pozornosť. Vy ho zároveň bez stresu a hnevu naučíte, ako sa správne prejavovať v takýchto situáciách.

Ak dieťa zabudne a v návale emócií vám bude chcieť niečo vyrozprávať, vždy mu vhodne pripomeňte, aké sú pravidlá (vezmite jeho ruku a položte si ju na zápästie bez toho, aby ste rozhovor prerušili). V prípade, že dieťa bojkotuje stanovené pravidlá, napriek tomu, že ich dobre pozná, pokojne pokračujte v rozhovore s treťou osobou bez kriku, hnevu a výčitiek.

Ako to má fungovať v praxi?

Dnes najobľúbenejšie