Najvyšší čas nazbierať si šípky: Fantastický zdroj vitamínu C a navyše vám pomôžu schudnúť!

Väčšina ľudí už vie, že šípky sú nesmierne prospešné pre naše zdravie. Sú najlepším zdrojom vitamínu C v prírode a pomáhajú nás chrániť pred vírusmi a prechladnutím. Vedeli ste však, že šípky sú vynikajúce aj pri redukcii hmotnosti?

Ako uvádza zdroj lataifas, nové štúdie preukázali, že šípkový extrakt spomaľuje prírastok hmotnosti a pomáha znižovať množstvo podkožného tuku. 

Štúdia publikovaná v akademickom časopise Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity: Tagets and Therapy, ktorej sa zúčastnilo 32 účastníkov potvrdila, že šípky pomáhajú pri redukcii hmotnosti. Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna skupina dostávala 100 mg šípkového extraktu denne a druhá skupina dostala 1 placebo tabletu.

Žiadne ďalšie stravovacie zásahy nenastali. Na začiatku a na konci štúdie sa meral brušný tuk.

Po 12 týždňoch ľudia v skupine so šípkami preukázali pokles celkového brušného tuku a podkožného tuku, telesnej hmotnosti, aj indexu telesnej hmotnosti v porovnaní s meraniami na začiatku štúdie.

...

Zároveň bol pokles týchto parametrov významne vyšší u ľudí, ktorí dostávali šípky, v porovnaní so skupinou s placebom.

Výsledky tejto štúdie teda naznačujú, že šípkový extrakt môže pomôcť predchádzať obezite.

Prečo šípky pomáhajú pri redukcii hmotnosti?

Pôsobenie šípok proti obezite je spôsobené hlavnou účinnou látkou, nachádzajúcou sa v ich semenách.

Nazýva sa tyrozín a extrakt použitý v štúdii, uvedenej vyššie, obsahoval 0,1 % tejto látky.

Vedci zistili, že tyrozín funguje dvoma súčasnými mechanizmami: urýchľuje spaľovanie tukov a spomaľuje hromadenie tuku v tkanivách. 

Okrem iného sa preukázalo, že šípky sú veľmi prospešné aj pri bolestiach chrbta, osteoartritíde kolena alebo bedra a reumatoidnej artritíde.

Majú protizápalové vlastnosti a výsledky tiež ukázali, že majú schopnosť znížiť hladinu glukózy, inzulínu a cholesterolu. Pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, predchádzať prechladnutiu, chrípke a v 100 g sušených šípok sa nachádza približne 1 700 až 2 000 mg vitamínu C.

To je dokonca viac ako obsahujú pomaranče, ktoré ho majú okolo 50 až 100 mg.

Šípky tiež obsahujú vitamín A a vitamín E, nezanedbateľný je aj obsah minerálov: horčík, selén, železo, vápnik a mangán. Zo šípok si môžete pripraviť nielen čaj, ale napríklad aj omáčku, džem, sirup, či džús.

Prajeme veľa zdravia!

Foto: lataifas
Foto: pixabay
Foto: pixabay