zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Silný recept proti kliešťom, odkukaný z výbornej TV relácie: Odobril mi ho aj poľovník od nás z dediny, ktorý je v lese nostop!

Ak pozeráte reláciu na ČT - Kouzelné bylinky, možno ste tento recept zachytili aj vy. Ja som si ho odpísala a skúsila už minulú sezónu a tento rok idem vyrábať znovu.

Kedže som alergik, akonáhle si dm na kožu nejakú chémiu, hneď sa idem zblázniť od pálenia a škrabania a naposledy som mala takúto nepríjemnú skúsenosť práve s repelntom z drogérie.

Náhodou sa mi dostal aj na pokožku a odvtedy viem, že toto už určite neskúsim.

Ak pozeráte reláciu na ČT – Kouzelné bylinky, možno ste tento recept zachytili aj vy.

Ja som si ho odpísala a skúsila už minulú sezónu a tento rok idem vyrábať znovu.

Kliešte som nemala vôbec a to chodím pravidelne do prírody.

Ak chcete skúsiť niečo prírodné, bez chémie, tak možno sa vám bude hodiť tento recept.

Ujo poľovník od nás z dediny ho na moje odporúčanie tiež používa a potvrdil mi, že funguje. :-)

Potrebujeme:

– dve hrste sušenej levanduľovej vňati

– dve hrste čerstvého rozmarínu

– 2 lyžice bieleho vínneho octu

– sklenenú, alebo plastovú fľašu s rozprašovačom

V kanvici si prevaríme liter vody, odstavíme a prisypeme levanduľovú vňať a rozmarín.

Necháme lúhovať až dovtedy, kým nálev celkom nevychladne.

Nálev scedíme a pridáme asi lyžicu vínneho octu.

Takto vytvorený repelent skladujeme v chladničke.

Repelent bude účinkovať nielen ako ochrana pre nás, ale aj pre našich domácich miláčikov.

Miška T.

Rastliny, ktoré odpudzujú kliešte

– Čajovník

– Tymian

– Šalvia

– Mäta

– Eukalyptus

Najsilnejšia zbraň proti kliešťom v záhrade – Kocúrnik obyčajný

Možno ste o tejto rastline už počuli v iných súvislostiach, no len nedávno vyšiel výskum, ktorý zistil, že táto rastlina predstavuje pre kliešte jedného z najväčších prirodzene sa vyskytujúcich nepriateľov. Reč je o rastline s názvom kocúrnik obyčajný, ktorú možno poznáte podľa podoby s levanduľou. Ak máte na záhrade mačku a prišla do kontaktu s touto rastlinou viete, že vôňa tejto rastliny ich privádza do vytrženia. Iní zas budú poznať liečivé vlastnosti kocúrnika –  čaje z kocúrnika sa podobajú mätovým, ale sú menej aromatické. Pôsobí proti kŕčom, hnačke,črevnej plynatosti a zápalom dýchacích ciest. používa sa na zastavenie hnačky a kolikových bolestí, proti nadúvaniu a pri zápale priedušiek – aj pri chronickej bronchitíde.

Podľa štúdie na štátnej univerzite v Iowe môže už vysadenie jednej rastliny spôsobiť výrazné zníženie počtu kliešťov na záhrade. Ak máte väčšiu záhradu, samozrejme potrebujete rastlín viac, jej silice sú však vysoko účinné v okruhu až niekoľkých metrov.

Z výsledkov porovnania kocúrnika s bežne dostupnými insekticídmi sa ukazuje, že rastlina je účinnejšia a pôsobí nepretržite v mieste, kde rastie.  Dôvodom je látka zvaná nepetalaktón. Táto organická chemická zlúčenina, sa často objavuje aj v éterických olejoch, mali by ste ale vedieť nepetalaktón je 10-krát účinnejší ako DEET, ktorý je hlavnou zložkou repelentov.

Ako pripraviť zmes proti kliešťom

Stačí zriediť 6 kvapiek esenciálneho oleja z niektorej hore menovanej rastliny s 50 ml rastlinného oleja. Takto pripravená zmes by sa mala natrieť na pokožku. Ak vám táto forma nevyhovuje, môžete dať olej do rozprašovača a nastriekať.

Čo treba robiť, keď máte prisatého kliešťa?

Keď nájdete na pokožke prisatého kliešťa, treba ho urýchlene vybrať. Môžete použiť pinzetu. Chyťte kliešťa čo najbližšie k pokožke a potom ho vytiahnite. Miesto dobre vydezinfikujte a počas niekoľkých nasledujúcich dní sledujte, či nesčervenie. V prípade, že uvidíte akékoľvek zmeny na pokožke, alebo sa nebudete cítiť dobre, urýchlene navštívte lekára.

Videopostup nájdete TU

Pri odstraňovaní kliešťa treba byť opatrný, dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho. „Preto si nemožno pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša,“ informovala Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Kde žijú kliešte?

Najčastejšie sa kliešte nachádzajú v listnatých lesoch a vysokých trávach. Stúpajú do výšky asi 120 cm. Najčastejšie útočia na naše nohy, preto ich môžeme najčastejšie nájsť na nohách. To však neznamená, že je nemožné nájsť kliešťa za uchom, na rukách alebo na tvári. Na tele si väčšinou hľadajú miesto, kde je tenšia koža. 

Zdroj: napadovy.blog

Najlepšie tipy pre zdravie