Toto je dar z nebies pre každého, kto ho má doma: Neoceniteľná rada krajčírky, ako nastaviť šijací stroj!

Šijací stroj sa už stáva nevyhnutnou súčasťou našich životov. Pred prvým použitím je však nevyhnutné jeho správne nastavenie, aby sa vaše projekty podarili. Dnes si teda povieme, čo všetko je potrebné urobiť, aby sme sa mohli pustiť do šitia.

Nastavenie napätia hornej nite

Zvolenie správneho napätia hornej nite je veľmi dôležité. Od toho sa totiž odvíja vzhľad a pevnosť stehu. Napätie nite je závislé na hrúbke, aj tvrdosti látky, ako aj na množstve vrstiev. Horná a spodná niť sa musia vzájomne preväzovať v prostriedku dvoch vrstiev látky. V stehu by nemali byť žiadne medzery, ani viditeľné uzly. Steh by mal byť hladký. Čím vyššie číslo pri nastavení napätia hornej nite zvolíte, tým viac bude utiahnutá horná niť.

Príliš dotiahnuté napätie hornej nite

Ak je vidieť spodnú niť na lícnej strane látky, napätie hornej nite je príliš dotiahnuté. Povoľte horné napätie otočením regulátora smerom k nižšiemu číslu.

Príliš uvoľnené napätie hornej nite

Ak je vidieť hornú niť na rubovej strane látky, napätie hornej nite je príliš voľné. Dotiahnite hornú niť otočením regulátora smerom k vyššiemu číslu.

Nastavenie napätia hornej nite

Nastavenie napätia spodnej nite

Šijacie stroje s horizontálnym chapačom si pri bežnom šití nevyžadujú špeciálne nastavenie. V špecifických prípadoch je však potrebné nastaviť toto napätie pomocou skrutky v cievkovom púzdre. Vyberte cievkové púzdro a otočte skrutku doprava na dotiahnutie, alebo doľava pre uvoľnenie spodnej nite.

Krčenie látky počas šitia

V prípade, že začnete šiť a látka sa vám pri šití krčí, pravdepodobne máte zle navlečenú niť, alebo znečistený napínač hornej nite. Je veľmi dôležité, aby bola niť navlečená v smere navliekacej dráhy. Pravou rukou uchopte špulku nite na stroji a pevne pridržte tak, aby sa niť nemohla odvíjať. Ľavou rukou urobte vyvlečenou niťou za strojom 2 – 3 ľahké, krátke, trhané pohyby. Týmto zabezpečíte, že niť zapadne do napínača hornej nite.

 

Ďalšie užitočné informácie

Zapnutie šijacieho stroja

Navinutie nite na cievku a navlečenie spodnej nite

Navlečenie vrchnej nite s manuálnym aj automatickým navliekačom

Výber stehu a začatie šitia

Funkcia spätného šitia

Nastavenie dĺžky a šírky stehu

Výmena ihly a údržba šijacieho stroja

Zdroj: youtube.com

Údržba šijacieho stroja

Aj o šijací stroj sa však treba starať a preto sa dnes budeme venovať jeho údržbe. Čím častejšie stroj čistíte, tým lepšie. Všetky materiály totiž zanechávajú pri šití drobné čiastočky, ktoré sa usádzajú pod stehovou doskou stroja a ten sa môže potom pri šití zasekávať, trhať niť a pod.

Na údržbu potrebujeme

štetček

vysávač (pri niektorých strojoch pomôže, ak máte úzku násadku)

pinzeta na hlboké nečistoty

Postup:

Ako prvé je potrebné pozrieť si návod na čistenie, ktorý je priložený v návode k šijaciemu stroju. Potom môžete prejsť k tomu, že odmontujete stehovú dosku.

Keď odmontujete stehovú dosku, tak je potrebné štetčekom vyčistiť všetky nečistoty a prach.

Následne vyberieme aj puzdro cievky a vyčistíme nečistoty pod ním, kde sa najčastejšie zachytávajú.

Ak má váš stroj uvedené v návode, že ho treba pravidelne premazať, potom treba nakvapkať malé množstvo oleja do pohyblivých častí stroja.

Štetcom treba vyčistiť aj zúbky, ktoré slúžia na podávanie látky.

Po vyčistení poskladajte jednotlivé časti tak, aby boli na správnom mieste. V opačnom prípade by vám mohol stroj zle šiť.

 

Dnes najobľúbenejšie