Január je ideálny mesiac na siatie zeleru: Vytvorte si už teraz na parapete zelerovú záhradku!

Zeler je potrebné vysievať veľmi skoro a preto je ideálne vysiať ho už v zime. Aby sa vám pri pestovaní zeleru darilo, zozbierali sme pre vás užitočné rady z portálu almanac a zo skúseností našich čitateľov.

Prvá zásada, ktorá platí pri pestovaní zeleru je, že sa nevysieva priamo do pôdy, ale treba si vopred predpestovať priesady. Na výsev do črepníkov, debničiek, či zakoreňovačov sú ideálne mesiace január a február.

Pripravíme si vhodný substrát a osivo. Darí sa mu v hlinitých, či hlinito-piesčitých pôdach s obsahom humusu a potrebuje bohatú zálievku.

Postup:

Do pripravených nádob si navrstvite substrát a osivo voľne vysejte. Semená sú veľmi maličké a preto buďte pri výseve opatrní. Ak chcete urýchliť ich klíčenie, pred výsevom ich na noc namočte do teplej vody.

Po rozhodení semien ich jemne vtlačte do substrátu. Aby ste dosiahli čo najlepšie klíčenie, nezakrývajte ich vrchnou vrstvou pôdy. 

Po výseve je vhodné semienka zavlažiť, nie však prúdom vody, ale rosením. V opačnom prípade by sa mohli semienka vyplaviť, prípadne by ste mohli substrát príliš premokriť.

Potom prekryte nádoby plastovou fóliou, ktorá udrží dostatočnú stálu vlhkosť. Klíčenie by malo nastať o cca týždeň, ale môže to trvať aj 3 týždne – buďte trpezliví.

Sadenice môžete umiestniť napríklad na parapet a je potrebné zabezpečiť stálu dennú teplotu okolo 21 – 24 °C, v noci môže byť trošku nižšia a to približne 16 – 18 °C. 

Nezabudnite na pravidelné rosenie, pretože zeler neznesie sucho!

Keď majú sadenice približne 5 cm, presaďte ich do samostatných hlbších črepníkov.

Najvhodnejší čas na presádzanie sadeníc do záhrady je v máji, keď pominú prízemné mrazy. Nočné teploty by už nemali klesnúť pod 5 °C. Pred výsadbou je vhodné do pôdy zapracovať organický kompost alebo maštaľný hnoj a to v množstve 3 – 5 kg na 1 m2.

Z pôdy až do výsadby pravidelne odstraňujte burinu a pred výsadbou by mala byť pôda čo najjemnejšia. To znamená, že ak ste hriadku mali nahrubo porýľovanú, treba hrudy hliny rozbiť a pôdu skypriť.

Zo začiatku zeler začnite otužovať v exteriéri na pár hodín asi po dobu 10 dní.

Deň pred výsadbou je vhodné ich výdatne poliať a na druhý deň môžete sadenice presadiť do sponu asi 30 x 50 alebo 50 x 50 cm, aby mali buľvy dosť miesta na rast.

RADA: Ak chcete podporiť tvorbu buľvy, je vhodné pred výsadbou skrátiť korienky asi na 2 cm a listy asi o jednu tretinu. Vyberajte len zdravé sadenice, ktoré majú aspoň 4 listy.

Pôdu okolo zeleru je potrebné pravidelne kypriť a zbavovať buriny. Ak chcete využiť zelerovú vňať, môžete ju priebežne prestrihávať, avšak nikdy neodtrhnite celú vňať z jednej rastliny. Úplne treba odstrániť len suché, či poškodené stonky.

Zber zeleru nastáva zväčša v októbri alebo v novembri, keď sú stonky krehké a lámavé (nemali by byť mäkké) a buľvy dostatočne veľké..

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie