Šesť tajomstiev pre maximálny výnos uhoriek: Jasné, stručné a na nezaplatenie!

Zozbierali sme vás 6 cenných rád, ktoré skúsení záhradkári považujú za základ pre získanie bohatej úrody uhoriek. Ak ste niektoré doposiaľ nepoznali, môžu sa vám hodiť.

Zozbierali sme vás 6 cenných rád, ktoré skúsení záhradkári považujú za základ pre získanie bohatej úrody uhoriek. Ak ste niektoré doposiaľ nepoznali, môžu sa vám hodiť.

1.

Počas horúcich, slnečných dní potrebujú uhorky až 3 vody denne. Ak sa spoliehate len na prírodu a dažďové kvapky veľmi ľahko môžete o úrodu prísť – uhorkám ľahko uschnú a opadnú kvety aj plody.

2.

Kým rastlina rastie a naberá silu, je lepšie zalievať ju ráno a keď začne kvitnúť a plodiť zalievame naopak večer. Vždy však platí, že na zalievanie používame iba odstátu, od letného slnka vyhriatu vodu. Nikdy nezalievame studenou vodou a už vôbec nie hadicou – prúd vody naruší pôdu a kedže má uhorka plytké korene, ľahko ich poškodí. Navyše, silný prúd poškodzuje aj stonky a listy. Zavlažujeme teda len pôdu – nie samotnú rastlinu. Veľmi praktickým riešením, je vložiť do pôdy blízko rastlín plastovú fľašu hore dnom. Vo fľaši urobíme niekoľko dierok a máme istotu, že rastlina dostane dostatok vlahy a na pôde sa nevytvorí kôrka.

3.

Hnojivá je tiež potrebné pridávať podľa štádia, v akom sa rastlina nachádza. Kým uhorka rastie a získava na sile, potrebuje najmä fosfor. Akonáhle odkvitne a začnú sa objavovať prvé náznaky plodov, potrebuje viac draslíka a dusíka. S dusíkom to však rozhodne nepreháňajte, držte sa odporúčaných dávok, aby sa dusičnany zbytočne nehromadili v plodoch.

4.

Keď sa uhorka presadí do pôdy vonku a začne naberať na sile, veľmi jej pomôžete prísunom organických látok. Záhradkári odporúčajú zalievanie výluhom z divozelu (s vodou 1:10) alebo vtáčím hnojom (zriedeným s vodou 1:25). Rastlina nepotrebuje vysoké koncentrácie hnojiva, preto stačia menšie dávky každé dva týždne. Keď začne rastlinka produkovať prvé plody môžeme dávku mierne zvýšiť. Niektorí záhradkári odporúčujú rastliny každých 15 dní ošetriť kyslím mliekom (cmarom) alebo kyselinou askorbovou (1 tabletu rozpustíme v 5 litroch vody).

5.

Ak sa na listoch začnú objavovať spálené miesta, je to znamenie, že koncentrácia hnojiva bola prekročená. Preto opäť odporúčame staviť na menšie dávky a tiež po každom hnojí uhorky dobre zaliať a pomocou rozprašovača zmyť aj prípadné stopy po hnojive, ktoré sa nechtiac dostali na listy alebo stonku.

6.

Keď sa objavia prvé plody, všimnite si, ako plody vyzerajú. Všímajte si farbu, tvar a aj farbu listov. V prípade, že sú plody svetlozelené so špicatou špičkou, rastlinám chýba dusík. Ak sú na jednej strane široké a na druhej neprimerane úzke a stáčajú sa, ide o nedostatok draslíka. V prípade, že sú listy tmavozelené – ba majú odtiene až do modra – ide o nedostatok fosforu.

Dnes najobľúbenejšie