Keď skúsite, čo tento kvietok dokáže so zlým trávením, boľavým hrdlom a tvárou, budete si ho všímať oveľa viac!

Vedeli ste, že sedmokráska neslúži len na okrasu detských kytičiek? Tento drobný a nenápadný kvietok môžete pokojne zbierať, sušiť, dokonca si z neho pripraviť sirup.

Zázračná sedmokráska

V sedmokráske je zastúpených množstvo prospešných látok pre zdravie, ako napríklad vitamín C, flavonoidy, minerály, chlorofyl, triesloviny, saponíny, inulín, organické kyseliny (octová, vínna, jablčná) a mnohé ďalšie.

Čo dokáže sedmokráska?

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni bunky pred voľnými radikálmi, prevencia vzniku rakoviny
  • Podporuje trávenie, vylučovanie žlče, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt
  • Zabezpečuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ, hlieny, prečisťuje dýchacie cesty
  • Odstraňuje bolesti brucha, migrény, kĺbov a svalov
  • Močopudné účinky, odvodňuje a prečisťuje obličky, močové cesty a pečeň
  • Znižuje hladinu cukru v krvi, zastavuje rôzne druhy krvácania
  • Lieči kožné poranenia a kožné choroby (ekzém, akné…)

Kde rastie sedmokráska a aké časti sa zbierajú

Kvety sedmokrásky (kvetné úbory s krátkou stopkou) zbierame od marca do septembra, resp. v období krátko po tom, ako rozkvitli. Dôležité je, aby sme tak urobili za slnečného počasia.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Sušíme ich na tienistom a dobre vetranom mieste v tenkých vrstvách. Po usušení dáme kvietky do uzatvárateľnej sklenenej nádoby či pláteného vrecúška a odložíme na tmavé miesto.

Použitie sedmokrásky

Recept čaj zo sedmokrásky (vnútorné použitie)

Tento liečivý čaj je vhodný pri prechladnutí, chrípke, zlom trávení, alebo pri iných problémoch vyššie vypísaných. Tento čaj pite v akútnych prípadoch 2 – 3 krát denne. Pri prevencii ho pite 1 krát denne v priebehu jedného týždňa.

Potrebujete: 1 ČL sušenej alebo čerstvej sedmokrásky, 3 deci vody, sitko na čaj

Sedmokrásku dajte do sitka na čaj a zalejte 3 deci vriacej vody. Nechajte lúhovať 9 – 11 minút a potom sitko vyberte, prípadne sceďte a teplý čaj pite 1 – 3 krát denne.

Na očistenie krvi

Na jednu šálku potrebujete kopcovitú polievkovú lyžicu zmesi sedmokrásky a materinej dúšky. Zalejte vriacou vodou, nechajte 1 – 2 minúty lúhovať a pite 3 šálky denne.

Rozdrvené lístky na zápaly a rany

Zo sedmokrásky sa dajú využiť nielen kvety, ale aj listy. Pri drobných rankách a zapálenej pokožke môžete siahnuť po lístkoch. Stačí ich umyť, rozdrviť v mažiari a priložiť na postihnuté miesto.

Pre krásnu tvár

Vyrobte si čistiacu pleťovú vodu bez kvapky chémie. Zalejte 4 čajové lyžičky sedmokrások dvoma 2dcl vriacej vody. Po vylúhovaní nechajte extrakt vychladnúť.

Táto pleťová voda je vhodná aj na náročnú pleť, lieči drobné ranky a akné. Sedmokráskové kvety môžete použiť aj v kombinácii s medom a pripraviť si kvalitnú pleťovú masku.

Odvar zo sedmokrásky (vonkajšie použitie)

Tento odvar sa používa na vyčistené a suché rany alebo miesta postihnuté kožným ochorením. Odvar nechajte pôsobiť a oplachovať ranu nemusíte.

Potrebujete: 2 PL sedmokrásky, 2,5 deci vody, sitko na čaj

Sedmokrásku dajte do hrnca, zalejte s vodou a nechajte variť 10 minút na miernom ohni. Potom vypnite a teplý odvar prikladajte na rany alebo miesto postihnuté kožnou chorobou.

Med zo sedmokrásky

Potrebujeme:

1400 ml sedmokrásky

2 ks pomaranč

3 ks citrón

1 kg cukor kryštálový

1 l voda horúca

Postup:

Nazbierame si dva 0,7 dcl poháre sedmokrások (hlavičky) ktoré dáme do hrnca, nakrájame do nich riadne vyumývané pomaranče a citróny. Zalejeme horúcou vodou a prikryjeme. Necháme odpočinúť 24 hodín. Potom dôkladne vyžmýkame (najlepšie cez čistú plátenú plienku). Pridáme cukor a pomaly varíme až kým nezhustne.. Ja som varila cca 2 hodinky. Plníme do pohárikov, ktoré hneď otočíme hore značky.