Sedem párov rastlín, ktoré by sa nikdy nemali pestovať vedľa seba: Kradnú si živiny, priťahujú škodcov a ničia vám úrodu!

Dnes vám poskytneme zoznam rastlín, ktoré sa navzájom nemajú radi a ak ich vysadíte vedľa seba, nebude sa im dariť. Vezmite to do úvahy a nerobte chyby vo svojej záhrade!

Dnes vám poskytneme zoznam rastlín, ktoré sa navzájom nemajú radi a ak ich vysadíte vedľa seba, nebude sa im dariť. Vezmite to do úvahy a nerobte chyby vo svojej záhrade!

Cibuľa a hrach

Všetky odrody cibule a hrachu možno považovať za silných nepriateľov. Cibuľa, pór a dokonca aj dekoratívna cibuľa bránia rastu hrachu.

Záhony s cesnakom sú pre hrášok rovnako problémom.

Namiesto cibule a cesnaku,  vysaďte do blízkosti hrachu mrkvu, reďkovky, uhorky, petržlen alebo egreše.

Zemiaky a rajčiny

Ich nepriateľstvo v záhrade je určené stupňom ich príbuzenstva. Zemiaky a paradajky sú súčasťou rodiny Solanaceae a majú podobné choroby v „rodinnej anamnéze“. Trpia tiež inváziami tých istých škodcov. Pestovanie paradajok a zemiakov na susedných pozemkoch vedie k nežiadúcej výmene chorôb a škodcov.

Toto pravidlo sa vzťahuje aj na ostatných predstaviteľov tejto rodiny: papriky a baklažány by sa nemali pestovať v blízkosti zemiakov a paradajok.

Paprika a strukoviny

Za žiadnych okolností sa neodporúča pestovanie papriky a strukovín na blízkych záhonoch. Tieto kultúry sa často stávajú obeťami antracenózy – plesňového ochorenia, ktoré sa prejavuje výskytom čiernych škvŕn, vredov na stonkách a listoch rastlín, ako aj hnilobou. Antraknóza často postihuje plodiny uhoriek (uhorky, tekvica, tekvica, melóny), ovocné kríky (maliny, citrusové plody, ríbezle) a jahody. Tieto by sa nemali vysádzať v blízkosti papriky, hrachu, fazule a kukurice.

Mrkva a kôpor

Kôpor spomaľuje rast mrkvy.Toto poznanie nepochádza zo žiadneho sofistikovaného skúmania, ale zo skúseností záhradkárov. je teda len na vás, či na ňu dáte, alebo nie. Skúsenosti mnohých generácií záhradkárov ukazujú, že tieto dve plodiny by sa nemali vysádzať vedľa seba.

Tiež sa predpokladá, že rast mrkvy je inhibovaný anízom a petržlenom. Naopak, hrášok, špenát a cibuľa majú pozitívny vplyv na vývoj tejto koreňovej plodiny.

Kapusta a vinič

Kapusta sa má od viníc udržiavať čo najďalej. Hovorí sa, že chuť hrozna sa v dôsledku tohto susedstva výrazne zhoršuje. Vzhľadom na to, že táto „záhradnícka“ legenda existuje už viac ako 2000 rokov, nemali by sme ju ignorovať.

Medzi plodiny, ktoré pozitívne ovplyvňujú vinič patria bazalka či oregano. Kvôli silnému zápachu odvádzali škodcov. Tiež v blízkosti viniča môžu byť zasadené hrach, fazuľa a ďatelina.

Na druhej strane, kapusta miluje „spoločnosť“ kôpru, mäty, harmančeka, rozmarínu, šalvie a tymiánu.

Zelený šalát a brokolica

Výskum naznačuje, že zelený šalát sa zle pestuje na pozemkoch, kde sa predtým pestovala brokolica alebo je táto zelenina na blízku. Látky, ktoré sa počas rastu uvoľňujú do pôdy, brzdia vývoj zeleného šalátu.

Zelenina, ktorá pozitívne ovplyvňuje rast zeleného šalátu, sú rôzne odrody cibule, uhoriek, reďkoviek, jahôd, cíceru a červenej repy.

Horčica a červená repa

Za žiadnych okolností nesejete horčicu blízko červenej repy. To isté platí pre susedstvo s fazuľou a slnečnicou.

Ale pestovanie tejto plodiny blízko brokolice, karfiolu, zeleného šalátu, špargle a cibule sa dokonca odporúča.

Dnes najobľúbenejšie