Toto je jedna z najužitočnejších izboviek: Pozrite si najjednoduchší spôsob, ako ju rozmnožiť!

Táto rastlina rozhodne nie len na okrasu. Spoznajte jej úžasné vlastnosti a získajte z jednej rastlinky pokojne aj 10 nových.

Sansevieria, lepšie známa ako Svokrin jazyk. Táto nenáročná a veľmi vďačná izbová rastlina sa nachádza snáď v každej druhe slovenskej domácnosti. Niet sa čomu čudovať, keďže dokáže prežiť aj nepravidelnú zálievku, pobyt na stanovisku s nedostatok slnečných lúčov a nie je potrebné každý rok presádzať ani zvlášť prihnojovať. Čo sa týka škodcov a chorôb, tie sa na tejto rastlinke objavujú len veľmi zriedka. Dokonca, niektorí hovoria, že sa jej najlepšie darí vtedy, ak si ju vôbec nevšímame.

Vedeli ste, že…?

V roku 1989 spustila NASA rozsiahlu štúdiu s názvom “Čistý vzduch”, ktorej cieľom bolo zistiť, ktoré izbové rastliny sú najlepšie na vyčistenie vzduchu v interiéri. Možno budete prekvapení, no aj v interiéri sa nachádza množstvo toxínov a škodlivých chemikálií, akými sú napríklad benzén, trichlóretylén, čpavok a ďalšie. Podľa výsledkov výskumov však existuje viacero druhov izbových rastlín, ktoré pôsobia ako zelené čističky vzduchu.

sansevieria

Za jednu z najužitočnejších je v tejto oblasti považovaná práve Sansevieria, ktorá len svojou prítomnosťou v byte likviduje  formaldehyd, benzén, trichlóretylén či už v byte alebo v kancelárii. V noci táto rastlina absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík. Vynikajúca je aj v priestoroch, kde sa pravidelne fajčí. Dokáže zo vzduchu odbúrať veľké množstvo škodlivých látok z cigaretového dymu. NASA dokonca Sansevieriu na základe jej priaznivých vlastností poslala na obežnú dráhu spolu niekoľkými ďalšími rastlinami. Na vesmírnej stanici slúži na udržanie optimálnej kvality vzduchu.

Najjednoduchší spôsob, ako ju rozmnožiť

rhs_pub0002117_711362

Svokrin jazyk je nielen nenáročná na starostlivosť, ale dokonca aj na rozmnožovanie. Nemusíte si novú rastlinku kupovať v obchode, na získanie nových potrebujete len jediný list dospelej rastliny.

Sansevieriu môžete rozmnožovať bočnými výhonkami, odrezkami alebo pomocou listou. Posledný uvedený spôsob je skutočne jednoduchý a navyše, má veľkú úspešnosť. Rastlinku si takto môžete namnožiť pokojne ešte dnes.

Ako na to?

sansevieria-mother-in-laws-tongue-cuttings-propagation

List jednoducho rozrežeme na kúsky dlhé približne 6-8 cm a označíme si ktorý koniec listu je horný a ktorý spodný. Kúsky listov preložíme na papierový obrúsok a necháme ich na vzduchu, aby odrezané časti obschli. Potom už nie je nič jednoduchšie. Jednoducho ich zapichneme do piesku alebo perlitu (zakoreniť však môže aj vo vode). Väčšina listu musí siahať nad pôdu, v pôde by malo byť ponorených len niekoľko centimetrov listu. Na urýchlenie procesu zakoreňovania sa osvedčil stimulátor, avšak táto húževnatá rastlinka to dokáže úspešne zvládnuť aj bez neho.

home-design

Keď listy zakorenia, presadíme ich do samostatných kvetináčov do substrátu. Proces zakoreňovanie trvá približne 3-4 týždne.

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie