Tento fantastický olej by mala poznať každá dáma po 40-tke: Prospieva zdraviu, pokožke a zmierňuje stres!

V tele ženy po 40-tke nastávajú isté fyziologické, psychologické, aj emočné zmeny. Začínajú sa objavovať prvé známky starnutia, na tvári sa môže podpisovať stres, únava a môže sa zhoršiť pamäť. Ako uvádza portál andreilaslau vďaka šalviovému oleju môžete zmierniť tieto nepríjemné príznaky a cítiť sa lepšie! 

1. Hormonálna rovnováha

Šalviový olej obsahuje fytoestrogény, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu pri regulácii hladiny estrogónu a napomáhajú zdraviu maternice. S pribúdajúcim vekom sa objavuje zvýšené riziko rakoviny, takže je veľmi dôležité udržiavať zdravú maternicu a vaječníky.

Strava bohatá na estrogén môže mať v tomto ohľade obrovský vplyv. Použitím tohto éterického oleja môžete udržiavať hladinu estrogénu na optimálnej úrovni.

Štúdia z roku 2004 tvrdí, že tento olej je možné použiť aj ako prírodný liek na depresiu so schopnosťou znížiť hladinu kortizolu až o 36%.

2. Zmierňuje menštruačné bolesti

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Šalviový olej má schopnosť zmierňovať príznaky PMS, výkyvy nálady, kŕčov a nadúvania. Môže uvoľniť nervové impulzy a zmierniť bolesti žalúdka a hlavy.

Oxford Brooks University uskutočnila štúdiu, ktorá ukázala, že šalviový olej v aromaterapii môže znížiť fyzickú bolesť, úzkosť a strach počas pôrodu. Na zmiernenie menštruačných bolestí je potrebné zriediť 4 kvapky šalviového oleja s kokosovým alebo jojobovým olejom a túto zmes naniesť na postihnuté miesto.

3. Zabraňuje infekciám

Šalviový olej môže účinne liečiť rany a infekcie kože, keď a aplikuje lokálne. Má antisteptické a antimikrobiálne vlastnosti a môže bojovať proti bakteriálnym kmeňom. Ak máte na koži ranu, použite 5 kvapiek šalviového oleja.

4. Zmierňuje stres

Vo veku 40 rokov je stres veľmi častým spoločníkom, či už ho spôsobuje práca alebo problémy v rodine. Šalviový olej môže zlepšiť psychické stavy a znížiť pocit úzkosti. Môže dokonca pomôcť pri depresii.

Zmiešajte 6 kvapiek šalviového oleja s 2 kvapkami pomarančového oleja.

5. Zlepšuje kvalitu pokožky

Šalviový olej obsahuje prírodnú živinu, ktorá môže znižovať výskyt vyrážok a zápalov, pomáha predchádzať akné a suchej pokožke. Na redukciu vrások a zvlhčenie pokožky môžete použiť tento hydratačný olej. Stačí zmiešať rovnaké množstvo šalviového oleja s kokosovým alebo jojobovým olejom.

6. Chráni tráviaci systém a reguluje hladinu cholesterolu

Vzhľadom na faktory, ktoré môžu zvýšiť vylučovanie žalúdočnej šťavy a žlče, môže šalviový olej urýchliť metabolizmus a znížiť nadúvanie, poruchy trávenia, kŕče a ťažkosti v bruchu.

Pomáha tiež vstrebávať minerály a tým podporuje zdravé vyprázdňovanie, lieči vredy a zmierňuje zápchu.

Má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti a môže chrániť kardiovaskulárny systém. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

Môžete buď olej naniesť na brucho a zľahka masírovať alebo použiť horúci obklad, namočený v  kvapkách šalviového oleja.

7. Zlepšuje metabolizmus

Šalviový olej urýchľuje metabolizmus tým, že transportuje viac kyslíka do svalov a dôležitých orgánov. Okrem toho môže uvoľniť mozog a tepny, a tým znižovať krvný tlak.

Na výrobu vlastnej zmesi šalviového oleja zmiešajte 6 kvapiek šalviového oleja, 6 kvapiek ružového oleja, 3 kvapky škoricového oleja a 12 kvapiek mandarínkového oleja.

Zmes nalejte do rozprašovača, zalejte vodou a nastriekajte na telo.

8. Zlepšuje kvalitu spánku

Šalviový olej dokáže liečiť nespavosť a zlepšiť kvalitu spánku vďaka svojim protistresovým a sedatívnym vlastnostiam.

Na výrobu použite 10 kvapiek šalviového oleja, 10 kvapiek levanduľového oleja, 1/2 šálky kokosového oleja, 1/2 šálky včelieho vosku a 1/2 šálky olivového oleja. Dobre premiešajte, nechajte 10 minút odstáť a prelejte do hermeticky uzavretej nádoby.

Recept na domáci šalviový olej

Šalviu poriadne umyjeme a necháme osušiť. Listy otrháme a vložíme ich do sklenej nádoby, ktorá sa dá vzduchotesne uzavrieť. Listy zalejeme olejom (za studena lisovaným) tak, aby boli pod hladinou. Zmes necháme odstáť dva dni, potom ju vzduchotesne uzavrieme. Šalviu lúhujeme v oleji dva týždne a potom ju z oleja vytiahneme. Skladujeme ho na tmavom mieste.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay