Zemiaky sadím až v júni a úrodu mám dvakrát väčšiu ako sused: Urobte to presne takto a tešte sa na obrovské, zdravé zemiaky!

Zemiaky pestujeme už roky, ale na rozdiel od mojich rodičov, ja som tento nápad skúsil úplnou náhodou pred pár rokmi a odvtedy to inak nerobím. Zemiaky sadím v júni-júli a úrodu zberám postupne až do decembra. Zemiaky sú krásne, veľké a ani gram hnojiva či okopávanie. Odporúčam vyskúšať každému – možno ako malý experiment.

Sadenie zemiakov pred letom: Tajomstvo úspechu

Minulý rok sme mali seno, ktoré sa nepodarilo dobre dosušiť a tak sme pred letom rozmýšľali, čo s ním. Ja som skúsil tento nápad – seno som len rozdelil na kôpky (riadky), časť som nechal len v kope a naklíčené zemiaky som vložil priamo do sena. Alebo uložíme na seno a prikryjeme druhou vrstvou sena. A to je všetko – zemiaky potom už nepotrebovali žiadnu starostlivosť, vyrástli samy. Majú totiž radi prevzdušnenú pôdu a navyše v sene majú všetko čo potrebujú, preto netreba pridávať už žiadne hnojivo. Len sledovať, ako krásne a rýchlo rastú!

Skúsenosť čitateľa Milana

Na nedotknutú pôdu (s trávou aj burinou) , som polozil kartón. Zalial som a rozsypal trošku zeminy  len na zaťaženie kartónu.  Na to prišlo asi 30/40 cm hrubá vrstva slamy, znova par lopát starého substrátu ako ťažisko a do toho nahádžem zemiaky. Znova prikryjeme asi 30 cm vrstvou „slamy“. Všetko výdatne poliate čerstvým dáždikom v ten deň. To bolo naozaj všetko. Je to výborné aj do malých záhrad, pretože stačí jedna vyššia kopa, do ktorej sem-tam zapichnete zemiak.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zemiaky boli tvrde krásne, ako maľované, ešte v decembri som asi kilo dve vytiahol, keď som tu kopu rozoberal. Čiže z mojej strany zaver, určite áno, ak by som mal k dispozícii slamu, určite by som inak nesadil. Pásavku zemiakovú som počas pestovania v sene ani nevidel, ale veľký pozor na slizniaky, tým sa v sene páči. Okolo záhonu som preto  rozsypal piliny ako ochranu proti slizniakom a bol pokoj. Zemiaky som ani nepredkličoval.