Dajte semienka namiesto substrátu do horúcich pilín: Keď zistíte, čo to urobí s koreňmi uhoriek, nebudete váhať ani sekundu!

Ak chcete získať silné plodiny uhoriek, ktoré rodia o dva týždne skôr než zvyčajne, navrhujem, aby ste skúsili nekonvenčnú metódu pestovania sadeníc uhoriek – v horúcich pilinách (vlastne majú byť len teplé, ale takto sa metóda oficiálne volá). Táto metóda si rýchlo získala popularitu medzi záhradkármi a odhodlal som sa ju vyskúšať tiež po tom, ako som ju videl v televízií. Skúste to na pár semienkach a nebudete ľutovať.

Metóda teplých pilín

Len si predstavte, že pri presádzaní sadenice do pôdy v záhrade môže rastlina stratiť až 50% koreňov. Dôvody sú rôzne, korene môžu byť poškodené, potrhané alebo sa nemusia na novom mieste ujať. Rastlina síce nezhynie, ale trvá jej pomerne dlho, kým zosilnie. Presne tento problém dokáže vyriešiť siatie do pilín. Korene sú silnešie, vyživené a pri presádzaní sa nepoškodia. Piliny majú voľnú štruktúru a sadenice uhoriek v nich majú dostato priestoru, ale zároveň sú dostatočne ukotvené. Piliny majú vo všeobecnosti všetko potrebné pre rast a vývoj uhoriek. Tiež tento proces klíčenia semien postupne prechádza do kultivácie sadeníc.

Uhorky silnešie a rodia skôr

V minulom roku som urobil experiment: zasial som semienka uhoriek paralelne do zeminy a do pilín. Výsledkom bolo to, že tie zasiate do pilín boli silnejšie.

POZOR! V žiadnom prípade nepoužívajte piliny do drevotriesky alebo pilín po drevených paneloch, pretože obsahujú lepidlo škodlivé pre rastliny i ľudí. Používajte piliny získané z čistého drevo (neodporúča sa však drevo z orecha).

 

Čím drobnejšie sú piliny, tým lepšie sa darí uhorkám, pretože takýto substrát je lepší ako pôda. Skôr, ako ich vložíte do nádoby, nezabudnite ich dvakrát alebo trikrát opláchnuť vriacou vodou, aby ste umyli všetky živicové látky.

Prepláchnuté piliny sa navrstvia do nádoby na sadenie s vrstvou asi 3-4 cm. Piliny by mali byť mierne mokré. Piliny musia byť teplé, pretože to vytvára podmienky pre priaznivú mikroklímu. Ďalším krokom je položenie suchých semien na povrch pilín každé 2-3 cm. Po rozložení všetkých semien ich prikryjeme rovnakými vlhkými teplými pilinami vo vrstve 1-1,5 cm, To znamená, že ich položíme na princíp sendvič: piliny-semená-piliny.

Súbežne sme zasadil semená uhoriek tradičným spôsobom v bežnej pôde. Nádobu som zakryl fóliou (vytvoril som skleníkový efekt) a nechal klíčiť na teplom tmavom mieste.

Tretí deň semienka začali klíčiť. Vidno to bolo voľným okom, takže semienka v pilinách mali zjavne dobré podmienky na rýchle napredovanie, čo sa o semienkach v pôde nedá povedať – ukázali sa 1-2 výhonky. Klíčenie bolo omnoho pomalšie.

Na piaty deň výsadby už všetky semienka v pilinách vystúpili a začali sa ukazovať prvé lístky. Semienka v pôde vyhnali len niekoľko rastlín.

Zalievanie –  zavlažovanie sadeníc v pilinách znamená poskytnúť im pravidelnú dávku vody, nikdy ich nenechajte vyschnúť, ale ani neprelejte.

Pri presádzaní sadeníc z pilín korene prakticky netrpia a nerozlomia sa, pretože piliny rastlinu nedržia tak, ako klasická pôda. Korene v pôde sa počas presádzania zvyknú poškodiť a mnohé sa po presadení do pôdy už nepozviechajú.

Signál pre sadenie sadenice do zeme je začiatok rastu prvých troch párnych listov.

Potvrdilo sa mi, že sadenice pestované v pilinách sa po presadení do pôdy rýchlo ujali a plodili.

Dnes najobľúbenejšie