Pestovateľ poradil, čo spraviť so sadenicami, aby ste získali obrovskú úrodu uhoriek a oveľa skôr, ako susedia: Nebudete stačiť oberať!

Existuje účinná metóda pestovania skorej úrody uhoriek – v priemere 20-25 kusov. z každej rastlinky. Úroda pri použití tejto metódy je niekoľkonásobne vyššia ako zvyčajne.

Semienka uhoriek sa vysadia do vopred pripravených boxov – na dno piesok ako drenážna vrstva a následne vrstva pôdy (50% záhradná pôda a 50% humus). Naplňte boxy do polovice. Semienka sa vysadie do hĺbky od 1-2 cm až po 3 cm. Pôda sa následne zakryje sklom, prípadne plastovým priehľadným vreckom a preloží sa na teplé miesto na 3-4 dni. Keď sa z pôdy objavia výhonky, odstránime sklo (kryt) a preložíme na slnečné, teplé miesto (na parapetu). Ako výhonky rastú, pridávame stále pôdu tak, aby sme dózu naplnili postupne až do vrchu. Ako pôdu postupne pridávame s tým, ako priesady rastú, zväčšuje sa im koreňový systém a rastliny naberajú na sile oveľa viac, ako keď semienka len dáte do pôdy a vrstvu pôdy už nemeníte. Toto je prvá fáza posilnenia koreňového systému. Samozrejme, nadobúdame na zavlažovanie.

Ďalšou fázou je presadenie sadeníc do kvetináčov (alebo do krabíc od mlieka či džúsu). To sa robí, keď sa na rastlinách objavia 1-2 lístky. Je potrebné odrezať rastlinu spolu so zemou a dať ju do tohto nového kvetináča. Tieto nádoby sú však opäť len čiastočne naplnené zeminou, ako rastlina rastie a zemina sa pravidelne dopĺňa a samozrejme aj zavlažuje. Toto je druhá fáza posilnenia koreňového systému. Pokračujeme, až kým je kvetináč celkom naplnený pôdou. Keď príde čas na presadenie sadeníc do pôdy, uvidíte, aký veľký koreňový systém má rastlinka.

Nezabudnite do jamky, kam sadíte pridať aj humus. Rastliny vyberte z črepníkov aj so zeminou, aby sa nepoškodil veľký koreňový bal.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Hustota výsadby: 18-20 rastlín na 4 metre štvorcové. Je dobré po presadené navrstviť na riadky aj slamu, ktorá posyktuje rastlinám dostatočné teplo a vlhkosť (neuniká z pôdy). Postupné zvyšovanie vrstvy slamy môže byť tretím krokom k posilneniu koreňového systému rastliny. Inak sa o rastliny staráme ako zvyčajne, rozdiel je len v tom, že môžete čakať omnoho väčšiu úrodu