Keď mám doma sadenice muškátov, vždy sa držím tejto rady: Už roky mám toľko kvetov, že ich chodia obdivovať všetci susedia!

Pestovanie muškátov je veľmi jednoduché a zaujímavé pre každého vášnivého záhradkára. Existuje niekoľko dôležitých aspektov tohto procesu, aby sadenice boli krásne, kríky bohaté a hojne kvitli.

Zaštipovanie sadenícje absolútne nevyhnutné na získanie bohatých a krásnych rastlín. Pozostáva z odstránenia časti sadenice za účelom získania krásnej, hustej a silnej rastliny – z odstránených častí však môžete vypestovať ľahko nové rastliny!

Potrebujeme:

– nôž alebo nožnice

– 200 ml plastové nádoby

– univerzálny substrát

...

– palčky

– stimulátor zakoreňovania

– odstátu vodu

– komplexné minerálne hnojivo.

Postup:

Čo by ste mali robiť? Keď sadenice dostatočne dorastú (ich stredná stonka bude vysoká 5 až 6 cm a počet listov bude asi 10), odlomte alebo odrežte časť jej stredovej stonky, pričom stonka zostane s výškou asi 3-4 cm.

V dôsledku toho získate naklíčené sadenice a odrezky 5-7 listov. Z  odštipnutých stoniek sadeníc sa vyvinie niekoľko nových výhonkov, vďaka ktorým dostanete nové kríky.

Ak chcete zakoreniť výsledné odrezky, odstráňte nožnicami alebo nožom dolné listy a ponechajte iba 2-3 listy.

Potom ich podľa potreby ponorte  do koreňového stimulátora.

Odrežte 1 až 2 cm časť z hrdla z plastového pohára a nezabudnite na jeho spodnej časť vytvoriť otvory. Potom ho naplňte substrátom a do stredu urobte drážku pomocou paličky alebo ceruzky. Odrezok vložte do získanej diery, dobre zatlačte pôdu okolo (takže základňa bude úplne zakrytá a získa sa stabilita).

Nalejte okolo odrezku odstátu vodu.

Potom vezmite celé poháre a prikryte, aby ste získali mini skleník.

Počas 10 až 14 dní sa odrezkom vyvinú korene, ktoré sú viditeľné po priehľadnými stenami pohára. Týmto spôsobom získate novú rastlinu zo sadenice.

Takto vyzerajú sadenice po 14 dňoch od zaštipovania.

Na sadeniciach sa vyvinulo sa 7 nových výhonkov. Ak sadenice majú toľko výhonkov, niektoré z nich odstrihnite a ponechajte iba 3-4. Inak budú príliš husté, budú si navzájom tieniť a ochudobňovať sa o výživné látky.

DÔLEŽITÉ VEDIEŤ:

1. V deň zaštipovania materské rastliny nezalievajte. Voda môže zmáčať rez a spôsobiť jeho hnilobu.

2. Chceme vám prezradiť ďalšie tajomstvo: najlepšie by bolo, keby ste zaštipovali, keď je ich pôda relatívne suchá. Ak ste ich napríklad dnes zalievali, počkajte 2-3 dni.

3. Viac ako 1 – 2 dni po zaštipovaní sa odrezky vyživia komplexným hnojivom.

4. Odrezky nemajú radi, keď sú príliš prekorené.