S týmito rastlinami bude váš domov voňavou oázou: Výber tých najvoňavejších izboviek!

Takmer každý z nás má doma izbové rastliny. Predpokladá sa, že majú priaznivý vplyv na atmosféru v miestnosti a že čistia vzduch. Väčšinou si vyberáme rastliny podľa toho, aké majú pekné listy, a kvety, či sú to sezónne rastliny alebo trvalky, a tiež nás zaujíma, či pre ne máme u nás vhodné podmienky. Často však zabúdame na to, že rastliny nás môžu prekvapiť aj príjemnou, alebo nie veľmi príjemnou vôňou. A je veľmi dôležité svoj výber prispôsobiť aj tomu. Nepríjemná aróma môže totiž radikálne zmeniť celú atmosféru v dome.

ароматные растения

Dnes vám povieme, ktoré rastliny si vybrať, ak chcete mať domácnosť zaliatu príjemnou vôňou. Toto je TOP 7 najvoňavejších izbových rastlín.

1. Kávovník

Arabica Coffee Plant

Je to tak. Kávovník si môžete pestovať ako izbovú rastlinu a ak sa mu bude dariť, vypestujete si aj vlastnú kávu. Je to vždy zelený ker, prípadne malý strom, ktorý má rad teplo. Pozor však na priame slnečné žiarenie, to mu neprospieva. Umiestnite ho na miesto s rozptýleným svetlom. Kvety kávovníka sú biele a voňavé. Vytvárajú sa z nich červené plody – bobule, pričom každá v sebe ukrýva pár semien – kávových zŕn. Vôňa kvitnúceho kávového stromu odstraňuje ospalosť, únavu, podporuje kreativitu a umožňuje naladiť sa na prácu. Aktivuje tiež pamäť a myslenie. Kávovník nie je veľmi vhodný do spálne a obývačky, ale v kuchyni, alebo pracovni na parapete môže urobiť zázraky podobné šálke obľúbenej kávy.

2. Pelargónia

Existuje mnoho odrôd pelargónie a vyznačuje sa jemnou a ľahkou vôňou, ktorá dodá miestnosti sviežosť. Vôňa pelargónie je silnejšia, ak sa kvetina pestuje na južnej strane alebo v priaznivom svetle. Druh muškátov s kvetmi tmavých odtieňov, napríklad vínová a tmavočervená, vonia najsilnejšie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

герань в горшке

3. Citrónovník, pomarančovník, či iný druh citrusovej rastliny

цитрусовые для дома

Citrusové rastliny sa už bežne pestujú v domácnosti a všetky druhy týchto rastlín sa vyznačujú príjemnou vôňou. Voňavé sú kvety, listy i výhonky. Kvitnúci mandarínkovník sa môže pochváliť špeciálnou sladkou omamnou vôňou, ale aj ostatné rastliny citrusov dodajú miestnosti sýtu, sviežu a veselú atmosféru. Jediným mínusom je, že dosiahnuť kvitnutie rastliny je pomerne náročné. Milujú totiž teplo a slnko a nedarí sa im v tieni, ani v prievane.

4. Myrta

мирт для дома

Myrta obyčajná je tmavozelený ker, ktorý pochádza pravdepodobne zo Stredomoria. V starovekom Ríme sa myrta sadila okolo chrámov bohyne Afrodity, ktorá bola považovaná za symbol lásky. Predpokladá sa, že myrta má priaznivý vplyv na nervovú sústavu a je možné ju pestovať aj ako izbovú rastlinu. Jej kvety obsahujú éterické oleje a sú typické sladkou vôňou. V mnohých krajinách je myrtový strom považovaný za stelesnenie morálnej čistoty, lásky a lojality. Tejto rastlinke sa pripisujú aj mnohé liečivé vlastnosti. Pôsobí ako antibiotikum, antiseptikum, pomáha pri zápale močových ciest i pri tráviacich ťažkostiach.

5. Ruža

роза в горшке

Príjemná vôňa ruží je známa od nepamäti. Interiérové odrody vďaka množstvu kvetov voňajú často intenzívnejšie, ako tie záhradné. Ďalším dôvodom je aj to, že ich vôňa je koncentrovaná v miestnosti a preto je éterické oleje cítiť viac. Vôňa kvitnúcej ruže zmierňuje stres a únavu, odstraňuje nervozitu, dodáva sebavedomie, pri stálom vystavení pomáha normalizovať metabolizmus, znižuje chuť do jedla, pomáha vyrovnať sa s rôznymi chorobami dýchacieho systému.

6. Jazmín

жасмин в горшке

Omamný jazmín samozrejme medzi voňavými izbovými rastlinami nemôže chýbať. Možno ho pestovať v záhrade, aj v interiéri. Existuje veľa odrôd a ich vôňa sa líši. Existujú odrody, ktorých vôňa je taká intenzívna, až pôsobí rušivo a preto sú vhodné len do záhrad. Tie s jemnejšou arómou vám naopak prevoňajú interiér a pôsobia upokojujúco a proti stresu. Do domácnosti je najlepšie zvoliť si kvetinu jazmínu s veľkými kvetmi. Dospelé rastliny kvitnú od jari do jesene. Sú to kvety, ktoré sa pridávajú do zeleného čaju počas priemyselného pestovania tejto odrody jazmínu.

7. Murraya

красивый вазон

Táto rastlina je v domácnostiach stále zriedkavá. Je to malý ker, ktorý si dokáže žiť spokojne aj v interiéri. Kvety sú veľmi voňavé, biele a zdá sa, akoby boli pokryté voskom. V lete môže byť pokojne aj vonku a ideálny je pre ňu polotieň, prípadne slnečné miesto. Na slnku ale rastie pomalšie. Ak máte však viac črepníkov s týmto kvetom, je dobré ich mať v miestnostiach oddelene a najlepšie mimo spálne a detskej izby.

Pri výbere rastlín do vašej domácnosti je dobré vopred popremýšľať nad tým, kam chcete rastlinu umiestniť. Ich vôňa môže mať totiž vplyv na spánok, či naopak stav bdelosti. Niektoré vône upokojujú, iné zas vzpružia a dodajú nám energiu. Aj v tomto prípade však platí, že najdôležitejší je váš osobný pocit a to, aby ste sa vo svojom domácom prostredí cítili príjemne.