Ryžu mám v kuchyni vždy, ale toto by mi nenapadlo ani vo sne: Stačí ju len zaliať vodou a máte hotový zázrak na vlasy!

1896

Pravideľne ju konzmuje viac ako polovica svetovej populácie. Novomanželom ju hádžu pod nohy pre šťastie. Avšak málokto vie, že jej využitie je ešte omnoho širšie! Reč je o ryži, ktorá vám pomôže aj v takých oblastiach, o ktorých by ste ani nesnívali.

Zázračná voda pomôže obnoviť silu vlasov – vlasy vyzerajú ako zo salónu

Poznáte lacný zázrak zvaný ryžová voda? Podľa stránky healthline je zloženie ryžovej vody bohaté na vitamíny, najmä skupiny B a C, obsahuje tiež stopové prvky – zinok, draslík, horčík, mangán, jód a selén, veľa celulózy. Toto je skutočná zásobáreň užitočných látok, ktoré ryžová voda môže dať pokožke, vlasom a telu ako celku.

Recept na ryžovú vodu na vlasy:

Potrebujeme:

120 g surovej ryže

800 ml horúcej vody

Postup:

Zalejte a nechajte hodinu lúhovať. Potom sceďte.

Po umytí vlasy opláchnite vlasy aj pokožku vlasov. Už neoplachujte.

Do tejto zmesi môžeme pridať pár kvapiek aloe vera, alebo inej prírodnej výživy pre zdravie vlasov a vlasovej pokožky. Tiež môžete pridať minerálnu vodu – jednak získate viacej tekutiny na oplachovanie a do ryžovej vody pribudnú ďalšie cenné minerály.

Vlasy aj pokožku dôkladne opláchneme. 

Neoplachujeme, necháme pôsobiť na vlasoch.

Vlasy sú posilnené, vyživené a oveľa silnejšie. 

Aplikujte masku 1-2 krát týždenne. Fantastické výsledky dosiahnete už za 1 mesiac používania.

Pár ďalších trikov s ryžou

 

Ovocie rýchlejšie dozreje

Foto: pixabay

Ryža je nesmierne náročná rastlina a vypestovať ju je priam hrdinský čin. Táto jej vlastnosť je však odpustená, pretože ľuďom poskytuje nesmierne množstvo pozitívnych vlastností. Napríklad – vedeli ste, že ak do ryže dáte nezrelé ovocie, veľmi rýchlo dozreje?

To však zďaleka nie je všetko, prečítajte si, čo všetko ešte dokáže a na čo všetko ju môžete využiť.

Možnosti využitia ryže sú bohaté, uvádzame niektoré z nich:

Náhrada za lepidlo

Ak potrebujete nalepiť fotografiu alebo niečo iné na papier, urobte sa hustý odvar z ryže. Neoplachujte ju, len zalejte vodou 1: 2 a varte do konzistencie pripomínajúcej želé. Varte asi 15 minút a miešajte tak, aby kaša nespálila. Potom sa ochladí a naleje do malej fľaše a použije sa ako bežné lepidlo.

Príbory a strieborné šperky ostanú v perfektnom stave – účinkuje rýchlo

Foto: pixabay

Chcete vidieť váš odraz v lyžičkách a striebornom príbore? Potom vložte vrecko s ryžou do zásuvky s príborom a tiež do vašej šperkovnice. Ušetrí vám to kopec peňazí za odborné čistenie a leštenie cenností u zlatníka. Ryža absorbuje vlhkosť a striebro ochráni pred sčernaním. Ryža je zvlášť užitočná na ochranu niklu a striebra!

Absorbuje vlhkosť v uzatvorených priestoroch

Foto: tjn

Odstraňuje vlhkosť a nepríjemné pachy. Aby sa soľ nelepila dohromady a aby bola vždy suchá, vložte niekoľko zŕn ryže do solničky. Ryža absorbuje vlhkosť a soľ zostane drobivá.

Ak sa skrinka alebo komoda s vecami dlho neotvárajú, vo vnútri sa objaví nepríjemný zápach. Vložte ryžu domenšieho látkového vrecka a dajte do týchto priestorov – pomôže absorbovať nepríjemný zápach a zabraňuje plesniam v skrinke.

Proti plesniam, zápachu a škodcom

Suchá ryža by mala byť v každej komore, skrinke a zásuvke v kuchyni. Porézna štruktúra absorbuje vlhkosť aj pachy a bráni tak vzniku plesní, zatuchnutiu či škodcom, ktorých práve takéto prostredie priťahuje.

Krásne zafarbené kraslice

Foto: retete-usoare.ru

Návod na farebenie nájdete TU.

Čistenie riadu na ťažko dostupných miestach

Napríklad hrdlo čajovej kanvičky vie byť poriadne znečistené, no vyčistiť ho je takmer nemožné. Dajte jednu lyžicu ryže do kanvičky, pridajte zopár kvapiek saponátu a zalejte horúcou vodou. Zatvorte veko a prstom zakryte aj otvor na hrdle. Nechajte pôsobiť jednu minútu a potom vylejte vodu cez hrdlo. Uvidíte, ako sa hrdlo zázračne vyčistí.

Pomoc proti kŕčom

Môžete si vyrobiť vyhrievaciu podložku – látku naplníme jednoducho ryžou. Zahrejte vrecko ryže v mikrovlnnej rúre a aplikujte na boľavé miesto, suché teplo dokonale odstraňuje kŕče.

Prvá pomoc pre utopený telefón

Ak vám spadol telefón do vody, len žiadnu paniku. Urýchlene ho ponorte do suchej ryže. Ryža je natoľko savá, že by mala váš telefón veľmi účinne vysušiť. Pred tým, ako telefón odložíte do ryže, vyberte z neho SIM kartu, baterku a pamäťové karty. Telefón nechajte v ryži pod dobu 24 hodín.

Osviežovač vzduchu

Z ryže môžete vyrobiť nádherný osviežovač vzduchu na WC alebo v kúpeľni. Vezmite pol šálky ryže a nakvapkajte do nej asi 20 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Semená premiešajte a osviežovač je na svete! Počas používania nezabudnite pravidelne semená premiešať, keďže vôňa bude postupne slabnúť.

свойства и польза риса
Foto: instructables

Najlepšia masáž nôh

Vezmite si pár tesných ponožiek a do každej dajte veľkú odmerku ryže. Nasaďte si ponožky a chodte! Stovky zŕn budú neustále ovplyvňovať nervové zakončenia. Akupresúrna omladzujúca masáž bez prerušenia domácich prác a extra výdavkov.

Kontrola teploty oleja v panvici

Ak chcete rozpáliť olej na panvici, no neviete zistiť jeho teplotu, hoďte do 5 zŕn ryže. Ak sa potopia, olej je studený. Ak sa však okolo nich začnú tvoriť bubliny, znamená to, že olej je zahriaty na požadovanú teplotu a môžete začať variť. Ide o dômyselný spôsob bez striekancov oleja!

как использовать рис
Foto: instructables

Čistenie mlynčeka

Každý aspoň raz v živote mlel kávové zrná a určite si všimol, že káva po sebe v mlynčeku zanecháva olejovité stopy, ktoré je ťažké odstrániť. Ale tu pomôže ryža! Stačí premlieť zopár suchých zŕn a mlynček bude opäť ako nový.

Teplý vankúš

Ryžou naplnený vankúšik dokonale nahrádza termofor. Treba iba vankúšik ohriať v mikrovlnke po dobu 1 minúty.

лайфхаки с рисом
Foto: instructables

 

Hračka pre domáce zvieratá

To je tá pravá zábava pre vášho maznáčika. Stačí do starého vankúšika dať ako výplň ryžu a zašiť.

полезные лайфхаки с рисом
Foto: i.mycdn.me

 

Náplň do hrkálok

Dve plastové lyžičky, prázdne kinder vajíčko, malé množstvo ryže a lepiaca páska. To je všetko, čo treba na výrobu domácej hrkálky pre najmenších. :-)

как использовать рис
Foto: pinterest

Foto: youtube
Foto: youtube
Foto: youtube
Foto: youtube
Foto: youtube
Foto: youtube
Foto: youtube
Témy:


Pridajte svoj komentár