Ryža ako ju nepoznáte. 6 trikov, ako ju môžete využiť v domácnosti!

Ryža je zázračná surovina. Hodí sa do množstva slaných ale aj slaných receptov. My vám však ryžu predstavíme v celkom inom svetle.

Ryža je zázračná surovina. Hodí sa do množstva slaných ale aj slaných receptov. My vám však ryžu predstavíme v celkom inom svetle. Ako vynikajúceho pomocníka v domácnoti, ktorý vám pomôže vyriešiť množstvo problémov a dokonca vám môže ušetriť aj peniaze. Napokon presvedčte sa sami, čo všetko dokáže.

Ochráni striebro pred začernením

Skôr či neskôr je potrebné naše strieborné šperky alebo iné cennosti vyleštiť, pretože začnú tmavnúť a černieť. Za túto nepeknú reakciu striebra môže vlhkosť, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ovzduší. Tento proces však môžete účinne spolamiliť a dokonca mu aj predísť pomocou obyčajnej ryže. Do skrine, alebo šoerkovnice, v ktorej skladujete strievro, vložte aj menšie množstvo ryže. Ryža vynikajúco absorbuje vlhkosť zo vzduchu a zabráni tak tomu, aby vaše cennosti stratili pôvodný lesk a žiarivú farbu.

Vyčistí mlynček na kávu

Znečistený mlynček na kávu sa môže podpísať na kvalite a najmä chuti nášho ranného životabudiča. Nevarená ryža dokáže skvele mlynček vyčistiť. Nasypte ½ šálky ryže do zariadenia a nechajte zomlieť na prášok. Ryža odstráni nečistoty a dokonca aj nabrúsi čepele mlynčeka. Potom si už môžete nerušene vychutnať šálku vašej kávy.

Vyhrievaný golier na krk

Ak máte problém s bolesťou krčnej chrbtice a potrebujete uvoľniť stuhnuté svalstvo, opäť vám pomôže ryža. Nasypte do čistej ponožky suchú ryžu, zaviažte a vložte  na 1 a pol minúty do mikrovlnky. Potom si ponožku priložte na krk. Tiež môžete vyskúšať teplý obklad na chrbát či bolesť v podbrušku. Vlhký uterák na ruky vložte do mikrovnky a zahrievajte 1 minútu. Po minúte máte domáci upokojujúci zábal na boľavé partie.

Zachráni mokrú elektroniku

03-uses-for-rice-wet-electronics

Ak vám váš mobilný telefón spadol do mláky alebo sa inak dostal do kontaktu s vlhkosťou, ešte nemusí byť nič stratené. Čo najskôr vyberte z telefónu batériu a všetky kusy, ktoré sa dostali do kontaktu s vlhkosťou vložte do misky s nevarenou ryžou (tak aby boli celkom pokryté ryžou). Nechajte pôsobiť cez noc. Ryža nasiakne vlhkosť zo zariadenia a nepoškodí ho. Naopak, ak sa pokúsite vlhké časti vysušiť fénom, môže dôjsť k roztaveniu kovových komponentov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zabráni hrdzaveniu

Hrdza vzniká pôsobením kyslíka a vlhkosti. Ak chcete ochrániť svoje náradie pred hrdzavením, pomôže vám opäť ryža. Do boxu, v ktorom náradie skladujte, pridajte aj niekoľko hrstí nevarenej ryže. Ryža absorbuje vlhkosť zo vzduchu a pomôže udržať vaše náradie bez hrdze.

Vyčistí sklenené fľaše a vázy

02-uses-for-rice-clean-vase2

Vázy s úzkym hdrom alebo fľaše sa veľmi ťažko čistia. Nasypte do nich hrsť surovej ryže a pridajte trcohu vody a mydla. Krúživými pohybmi rozhýbte zmes vo vnútri nádby. Ryža spolu odstráni špinu a nečistoty z dna nádoby a v kombinácii s mydlom a vodou zanechá čistý povrch.

foto: reprofoto betches