Univerzálne rúško, ktoré dokonale sedí: Perfektný videonávod v češtine, vďaka ktorému zvládne ušiť rúško aj začiatočník!

Dnes máme pre vás perfektný návod na univerzálne rúško, ktoré dokonalé sedí a neodstáva okolo nosa. Všetky dôležité informácie nájdete aj v priloženom videu.

Potrebujeme:

papier

ceruzku, alebo fixku

pravítko

látku

niť

...

šijací stroj

drôt

nožnice

gumičku

Postup:

Ako prvé si zhotovíme strih na rúško.

Látku si navrstvíme v 3 vrstvách a strih prekreslíme priamo na látku, pričom všade pridáme asi 0,5 cm, okrem toho tvaru V. Tam prekreslíme strih presne.

Prekreslený strih si vystrihneme, každý diel zoberieme zvlášť a prešijeme na stroji na týchto dvoch miestach.

Na jednom dieli odstrihneme asi 1,5 cm pás. To bude vnútorný diel, také vrecúško.

Odstrihnutý diel si zoberieme a rozprestrieme. Boky na oboch stranách prehneme a začistíme na stroji.

Keď máte obe strany začistené, priložte tento diel k druhému tak, že budú obe látky smerovať lícnou stranou nahor. Zašpendlite.

Potom priložte tretí diel a zložte pre zmenu látky lícnou stranou k sebe. Všetko spolu zošpendlíme.

Zašite dookola, ale jeden bok nechajte nezošitý.

Zošité rúško vyvrátime, vyrovnáme si ho prstami asi 0,5 cm od horného okraja prešijeme rovným stehom, čím sa nám vytvorí tunel na drôtik.

Teraz zahneme zašitý bočný okraj a prešijeme ho.

Teraz si odstrihneme drôtik a kliešťami ho zahneme tak, aby nám neprepichol látku.

Drôt si navlečieme do tunela na rúšku a tam, kde končí všité vrecúško si ho ohneme. Vytiahneme a prestrihneme v mieste, kde je drôt ohnutý. Vsunieme naspäť do tunela, kraj prehneme a prešijeme.

Do tunelov, ktoré nám vznikli na bokoch si navlečieme gumičky. Ak vás gumička za ušami tlačí, vložte tam dlhšiu gumičku, ktorá pôjde okolo hlavy.

Rúško je hotové. Drôtik si vytvarujte podľa nosa tak, aby vám smerom nahor neprefukoval žiaden vydychovaný vzduch. Takisto po bokoch si gumičku nastavte tak, aby vám okraje rúška dobre priliehali. Prajeme veľa zdravia!

Kompletný podrobný videonávod