Vyrobte si 4 vysoko účinné rúška za 10 minút: Zhotovíte ich priamo z vrecka do vysávača, dajú sa prať aj vyvariť!

Či sa nám to páči, alebo nie, koronavírus vstúpil do našich životov a bez rúška sa už nepohneme ani na krok. Je to v záujme nášho zdravia, ale chránime tým aj svoje okolie. Je dôležité vedieť, že nie všetky materiály plnia rovnakú ochrannú funkciu. Medzi najúčinnejšie filtre patrí aj vrecko do vysávača.

Vrecko do vysávačaJe vysoko odporúčaný ako filter pre doma vyrobené rúška, nakoľko väčšina druhov poskytuje až 85% efektivitu filtrovania častíc s veľkosťou vírusu (teda 0,2 mikrónu).

Kuchynská utierka – Kvalitnejšie kuchynské utierky dokážu ochrániť pred koronavírusom až na 70%.

Antibakteriálna obliečka (na vankúš) – Tento materiál má približne rovnakú ochrannú schopnosť, ako kuchynská utierka, takže približne 70%.

Zmes bavlny – Podobne ako kuchynské utierky a antibakteriálna obliečka, aj tento materiál vás ochráni na 70%.

Ľanové plátno – Podobne ako bavlna, ľanové plátno je výborným materiálom na výrobu rúška s ochranným účinkom asi na 60%.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Obyčajná obliečka na vankúš – Oproti jej antibakteriálnej konkurencii má síce nižšiu schopnosť filtrácie, avšak ostáva vhodným materiálom na výrobu rúška.

Hodváb – Tento materiál vás ochráni približne na 50%.

100% bavlna – Bežne dostupný materiál, ktorý je vhodný na výrobu rúška s 50% účinnosťou.

Bežný šál – Ak nemáte k dispozícii rúško, ochráňte si tvár aspoň šálom, ktorý má rovnakú účinnosť, ako bavlnené rúško, čiže 50%.

Šablóna

Šablónu si poskladáme tak, že využívame obvodové vduchotesné zošitie sáčku. Nemusíme tak rúško šiť z dvoch polovíc, ale vystrihneme si ho z vrecka naraz.

Keďže sa sáčok skladá z viacerých, na sebe položených vrstiev, je dobré ho zošiť dookola, aby sa nestrapkal, ale nie to nutné – ide len o to, aby rúško dlhšie vydržalo. Potom už stačí len prišiť gumičky, alebo šnúrky na uchytenie. Rúško je hotové. A spravíte takto rovno 4 za 10 minút!

Tu je výsledné rúško. Môžete si ho upraviť podľa vašej tváre.

Dá sa toto rúško vyprať, alebo vyvariť?

Dobrá správa je, že rúško sa dá aj vyvariť, aj oprať v práčke pri 60°C. Neplstnatie, neuvoľňujú sa z neho vlákna a ani sa nezrazí. Pozor ale, rúško nežehlite!

Zdroj: www.provysavace.cz

Foto: pixabay