Stihnite to do konca mesiaca a máte ho úplne zadarmo: Získajte jedinú vetvičku, dodržte sa tejto rady a nádherný oleander vám začne rásť ako divý!

Tušili ste, že práve do konca augusta je ten najlepší čas na rozmnoženie exotického oleandru?

Tušili ste, že práve do konca augusta je ten najlepší čas na rozmnoženie exotického oleandru? Táto krásna rastlina na vás nemusí čakať len v kvetinárstve, môžete si ju celkom rozmnožiť z jediného kanárika. Je to celkom jednoduché a zaberie vám to len pár minút času.

Oleander – vznešená rastlina pochádzajúca z prímorských oblastí, ktorej sa však skvele darí aj v našich zemepisných šírkach. Oleander nie je náročný na starostlivosť, stačí, ak mu dáte dostatok vlahy, miesto na slnečnom stanovisku a bude vás tešiť nádhernými kvetmi. Ak doma túto krásnu rastlinku máte, prípade ju má vaša suseda či kamarátka, naučíme vás, ako si jednoducho rozmnožiť. Stačí jediná len jediná vetvička!

Oleander ľahko zakorení, avšak novej rastlinke sa vôbec nemusí dariť, ak nepoznáte tento jednoduchý postup.

Najskôr je potrebné získať vyzretý odrezok – vetvičku z materskej rastliny. Ten však nesmie vyschnúť – na to treba dávať veľký pozor, inak čoskoro v pôde zahynie. Keď napríklad vetvičku získate na návšteve u kamarátky, hneď ju zabaľte do vlhkej papierovej utierky a vložte do plastovej fľaše. V tomto prostredí vetvička vydrží 1-2 dni.

Pred vysadením, koniec vetvičky rovno zrežeme ostrým nožom a vložíme na 1 hodinu do vlažnej vody. Medzitým si nachystáme črepník s priemerom 8-10 cm a naplníme ho výsevným substrátom. Z vetvičky odstránime 2-3 spodní rady listov a ostatné listy zostrihneme na polovicu – na stonke nám teda ostanú len polovice listov. Takto znížime odparovaciu plochu listu.

Vetvičku vložíme do pôdy do stredu črepníka a zľahka na ňu nahrnieme substrát a jemne zatlačíme prstami. Zavlažíme vodou izbovej teploty (ideálne dostatočne odstátej). Ak máme väčší črepník, môžeme do neho vložiť 3 vetvičku oleandra.

5.60E

Vetvičku prikryjeme na polovicu rozpolenou plastovou fľašou. Na fľaši je dobré urobiť niekoľko otvorov, alebo pravidelne ju odkrývať kvôli vetraniu. Tento mini skleník pomôže odrezku zakoreniť. Odrezok potrebuje dostatok vlahy, preto nezabúdajte kontrolovať, ako je na tom vlaha vo vnútri plastového mini skleníka. Počas leta a teplých dní ide zakorenenie rýchlejšie. Počas najhorúcejších častí dňa, dajte mini skleník preč z ostrého slnka, inak slnko cez plastovú fľašu odrezok môže spáliť.

Keď sa oleander zakorení – koreň dokáže prerásť až na spodok črepníka – oleander začneme otužovať – vetráme stále častejšie, až postupne nádobu úplne odstránime. Keď zložíme plastový kryt, presadíme oleander do nádoby s väčším priemerom. Keď sa oleander opäť rozrastie v črepníku – zistíte to podľa koreňov, opäť ho presadíme do väčšieho črepníka. Potom stačí už len čakať, kedy nás rastlinka poteší kvetmi. Nezabúdajte na pravidelnú zálievku, tá je pre rastlinu najdôležitejšia.

Ak chcete vyskúšať malý experiment, vložte vetvičku do pohára s vodou a položte na slnečné miesto (parapetu). V priamom prenose tak môžete vidieť, ako rastú korene a keď sú dostatočne veľké, stačí, ak vetvičky vložíte do pôdy. Pri rozmnožovaní v poháre vody ani nemusíte strihať listy, kedže bude rastlina stále vo vlhkom prostredí.

Babičkin tip so zrnkom pšenice

Hoci neviem, prečo to funguje, moja babička to robila takto a vždy sa jej oleander podarilo rozmnožiť:

Z rastliny odrežeme vyzretý výhonok (asi 8 cm dlhý). Na spodnej strane urobíme zárez do hĺbky asi 1 cm a vložíme doň zrniečko pšenice. Potom jednoducho vložíme do substrátu, položíme na slnečné stanovisko a zavlažujeme.

Dnes najobľúbenejšie