Levanduľu rozmnožujem takto a náš dvor sa stal oázou kľudu a vône: Môžete ju mať aj vy je to úplne jednoduché!

Takto si namnožte na jar levanduľu a váš dvor zaplaví nádherná vôňa na celé mesiace.

Poradím vám najjednoduchší spôsob, ako si na jar namnožiť levanduľu. Všetko, čo potrebujete je rastlinka, ktorú už pestujete v záhrade. Na jar najskôr rastlinku omladíme a skrášlime jarným rezom, potom môžete získavať zelené výhonky, ktoré vám zaručia vlastnú doma vypestovanú úrodu bez toho, aby ste levanduľu museli kupovať v obchode.

Aby vám krásne rástla celý rok – toto urobte na jar

Toto vzpruží a omladí aj staršie rastliny!

Na jar sa odporúča urobiť jarný rez levandule – odstránime tretinu rastliny, kedy rastline zrežeme mladšie časti – nie však drevnaté staršie časti rastliny. Staršie rastliny je však na jar vhodné zrezať radikálne – na ¾ – bude mať viac kvetov, bude hustejšia a bohatšia. U starších rastlín môžete rezať až do drevnatých častí. Takýmto spôsobom môžete omladiť aj staršie rastliny a doslova im vliať nový život!

 

Jednoduchý návod, ako si namnožiť nekonečnú zásobu levandule:

Potrebujeme:

Zdravú nekvitnúcu levanduľu

Ostrý nôž

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Črepník s priemerom 10 cm

Substrát – záhradný substrát obohatený o živiny a priepustný

Stimulátor zakoreňovania (ak nemáte, vsaďte na obyčajnú škoricu)

Plastové vrecko

Postup:

Na rozmnožovanie zvolíme postranné výhonky zdravej rastliny. Výhonok odoberieme aj so spodnou časťou, ktorou je prichytený k hlavnej stonke. Toto miesto je dôležité pre správne zakorenenie rastliny.

image

Pomocou ostrého noža odstránime malé výčnelky na spodnej strane výhonku.

image (1)

Potom odstránime spodné páry listov, aby nám vznikla na spodnej časti rastliny holá stonka, ktorú môžeme celú vložiť do substrátu. Miesta, z ktorých sme listy odstránili, budú slúžiť na pevnejšie zakorenenie rastliny.

Potom na holú stonku použijeme stimulátor zakoreňovania, vďaka čomu pôjde celý proces rýchlejšie a rastlina je chránená pred možnými problémami ako sú plesne či hniloba.

Odrezky vložíme do pôdy po obvode kvetináča (ja som použila substrát zmiešaný s pieskom v pomere 1:1).

image (3)

Pôdu dostatočne zalejme vodou a potom črepník zakryjeme plastovým vreckom, čo pomôže udržať vlhké prostredie okolo odrezkov.

image (4)

Črepník uložíme na teplé, tienisté miesto. Keď začne proces zakoreňovania (po 4-6 týždňoch) odrežte z plastového vrecka roh, vďaka čomu zlepšíte cirkuláciu vzduchu. Po niekoľkých týždňoch vrecko úplne odstráňte. Rastliny nechajte v črepníku, kým nie sú dostatočne zakorenené a potom presaďte do samostatných kvetináčov, alebo do pôdy.

image (5)

Alternatívny spôsob:

Niektorým z našich čitateľov sa osvedčil nasledujúci spôsob:

Výhonok oddelili zo zdravej rastliny rovnako, ako pri prvom spôsobe a odstránili aj spodné páry listov. Potom jednoducho vložili do vody do skleného pohára a uložili do okna. Po približne 8-10 dňoch rastlinka zakorenila a stačilo ju presadiť do črepníka.

Ako na jar ošetriť levanduľu, ktorá nebola roky strihaná

zdroj: gardensworld