Ako rozmnožiť orchideu? Toto je najjednoduchší spôsob!

Pestujete doma orchideu? Takto jednoducho si ju môžete rozmnožiť! :-)

Orchidea je vskutku úžasná izbová rastlina. Nevyžaduje náročnú starostlivosť a krásou svojich kvetov nám teší celé mesiace. Dokonca, aj nekvitne, môžeme z nej mať úžitok a to taký, že si namnožíme nové rastlinky. Nie je to vôbec zložité a tento postup môžete vyskúšať pokojne aj vy. Výsledkom je celkom nová rastlinka, ktorá vás čoskoro obdaruje krásnymi kvetmi. Navyše, pocit z nej o to krajší, že ste si ju sami dopestovali.

Rozmnožovanie pomocou výhonku

Výhonok alebo keik, predstavuje najjednoduchší spôsob, ako si môžete orchideu rozmnožiť. Keiki vyrastajú na materskej rastline a orchidea ich tvorí predovšetkým v období, kedy nekvitne. Keiki však nemôžeme z rastliny odobrať kedykoľvek. Výhonok totižto musí mať vytvorené vzdušné korene.

Pri rozmnožovaní postupujeme tak, že výhonok – keik z rastliny jednoducho odstrihneme. Pripravíme si nádobu – ideálne priesvitnú (nie je to však podmienka) a naplníme ju substrátom pre orchideu. Výhonok zasadíme do substrátu, mierne polejeme a necháme na slnečnom, teplom mieste.

Ako poznáme, že je výhonok vhodný na oddelenie od rastliny?

Orchid-Keiki-Pruning-600x400

Keiki vhodné na rozmnožovanie by mali mať vlastné vzdušné korene dlhé 5-10 cm a 2-3 lístky. Keiki sa oddeľujú aj s kúskom okvetnej stonky (približne 2 cm nad rastlinou). Z výhonku je však možné získať novú orchideu aj keď nemá dostatočne vyvinuté vzdušné korienky. Stačí, ak ho porosíte, zabalíte do machu a prikryjete igelitom – to spôsobí, že vzdušné korene rýchlo porastú. Potom výhonok zasadíme do substrátu.

Orchid-Keiki-Removed

Rozmnožovanie takýmto spôsobom sa úspešne darí najmä pri druhoch Phalaenopsis a Dendrobium.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov

Tento spôsob sa používa u starších rastlín a predovšetkým pri druhoch Epidendrum a Thunia. Najlepšie je rozmnožovanie pomocou odrezkov realizovať na jar, prípadne v prvých letných mesiacoch. Postupuje sa tak, že z rastliny sa odstrihnú vrcholové alebo bočné výhonky z minulého roka. Tieto by mali mať minimálne jedno očko s novým výhonkom.

How-to-Propagate-Phalaenopsis-Orchid7

Odrezky sa zasadia do veľmi vzdušného substrátu (z machu) a je potrebné, aby sa pravidelne zvlhčovali – jemným rozprašovačom. Odrezky začnú produkovať vzdušné korene najskôr o 25 dní. Necháme ich na teplom a svetlom mieste (nie však na priamom slnečnom svetle). Na začiatku je dobré zasadené odrezky aj prikryť fóliou pre udržanie vlhkosti.

zdroj: fabartdiy

Dnes najobľúbenejšie