Použité papierové rúško nevyhadzujte: Takto jednoducho si vďaka nemu vyrobíte nové a zrecyklujete niektoré jeho časti!

Mnoho ľudí používa jednorazové ochranné rúška a po použití ich vyhodia. Tým však vzniká ďalší zbytočný odpad. Vďaka použitému jednorazovému rúšku si však podľa tohto návodu z youtube viete veľmi jednoducho vyrobiť aj látkové, ktoré sa dá opätovne použiť a navyše niektoré časti, ako sú gumičky a pevná časť na nose sa dá týmto spôsobom dobre zrecyklovať. 

Potrebujeme:

Jednorázovú rúško

bavlnenú látku na 3 kusy rúška

nožnice

ihlu a niť alebo šijací stroj

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

1. Ako prvé si z rúška šetrne vyberieme pevnú časť (drôtik), vďaka ktorej rúško lepšie prilieha k nosu. Potom šetrne odstránime aj gumičky.

2. Jednorazové rúško opatrne rozlepíme v miestach, kde bolo zložené, aby nám vznikol rovný obdĺžnik.

3. Látku si preložíme na tri časti, alebo môžeme použiť aj látku s rôznym vzorom a navrstviť ju na seba. Priložíme na ňu jednorazové rúško a podľa neho vystrihneme.

4. Jednotlivé časti musia byť uložené rubom k sebe, aby sme ich potom mohli prevrátiť lícnou stranou von.

5. Načrtneme si dve značky, medzi ktorými látku nezošijeme a obšijeme po obvode od jednej značky k druhej. Cez malý otvor následne rúško prevrátime.

6. Drôtik, ktorý sme si vybrali z jednorazového rúška teraz vložíme do rúška a prešijeme. Zároveň zašijeme aj otvor, ktorý slúžil na prevrátenie a obšijeme rúško okolo celého obvodu.

7. Rúško si teraz preložíme na polovicu a na vnútornej strane si urobíme po oboch stranách značky po krajoch stredovej zloženej čiary. Potom preložíme jeden vonkajší okraj k stredu a urobíme značky, to isté spravíme aj z druhej strany.

8. Rúško teraz zložíme, zošpendlíme a prešijeme.

9. Nakoniec ešte prišijeme gumičky a rúško je hotové.

Prajeme veľa zdravia!

Video návod!