Toto dá do poriadku silný kašeľ aj chronickú nádchu: Sedliacky recept na nezaplatenie – pomohol mi, keď sirupy z lekárne vôbec nezabrali!

Mokrý nos, kašeľ, nábeh na chrípku – s tým všetkým dokáže tento starý sedliacky liek pomôcť. Moje deti kurírujem týmito zábalmi už roky a vždy bolo po pár dňoch po príznakoch. Kedysi ho vraj používali hlavne chudobné rodiny sedliakov, ktoré nemali peniaze na drahú medicínu a lekárov. Je úžasné, ako skvele funguje aj dnes! :-)

Liečba za studena doma

dievča kýchne

Ovsené lieky proti kašľu sú univerzálne – môžu byť odobrané dospelým i deťom. Liečivé odvary pomôžu tých tápi:

 • zvýšená teplota;
 • mokrý a suchý kašeľ;
 • faryngitída alebo laryngitída;
 • bolesť hrdla;
 • zápal mandlí;
 • chrípka.

Už po 3-4 dňoch od začiatku liečby nastane významne zlepšenie. Nebude trpieť ani pečeň ani žalúdok, ako je to pri bežných liekoch z lekárne. Ide o ľudový recept a nie o náhradu tradičnej liečby.

Ovos v spojení s mliekom funguje naozaj zázračne. Bude sa rýchlo uvoľniť hlien a kašeľ – dôležité však je aj to, že tento starý liek pomáha črevám, ktoré sú pre dobrú imunitu nevyhnuté.

pohár ovsenej infúzie

...

Môžete si kúpiť nahý ovos bežne v obchode, alebo v bio potravinách.  Pred použitím dôkladne opláchnite v teplej vode alebo nechajte namáčať na 15-20 minút.

Ak vaše telo neabsorbuje mlieko , nahraďte ho ovseným, kokosovým alebo mandľovým ekvivalentom.

Ako uvariť ovsenú kašu

ovos vo sklenenej miske

Budete potrebovať:

 • 50 g nepraženého ovsa (nahý ovos)
 • 200 ml mlieka

Ovos nasypeme do hrnca, prilejme mlieko a varíme jednu hodinu. Môžete tiež namočiť zrná v horúcom mlieku na noc a na druhú deň variť 20-30 minút. Rozdelte hotový odvar na 4 porcie a dajte si jednu každé 3 hodiny.

Odvar z ovsa a hrozienok

odvar z ovsa s hrozienkami

Budete potrebovať:

 • 2 polievkové lyžice ovsa
 • 2 polievkové lyžice hrozienok
 • 1 l vody

Zmiešajte všetky zložky v hlbokej panvici. Vložte do rúry, zohrejte na 100 stupňov a nechajte v rúre, kým sa polovica kvapaliny odparí. Dajte si odvar polievkovou lyžicou 3 krát denne.

Ovsená voda

tinktúra na ovsách v bankách

Zalejte litrom vody 150 g premytého ovsa a dajte na malý oheň. Počkajte, kým obilnina zvýšia objemom 2 krát a zložte nádobu zo sporáku. Sceďte cez sito a zmiešajte s mliekom v pomere 1: 1. Môžete pridať lyžicu medu.

Ovsená kaša

miska ovsených vločiek

Pre tento recept vám postačia ovsené vločky.

Nasypte vločky do mlieka, pridajte med a uvarte kašu. Odstráňte z tepla a nechajte vychladnúť.  Jedzte 2 polievkové lyžice každé 3 hodiny a dôkladne sa rozžujte.

Obklad z ovsených vločiek

ovsené vločky

Ak netolerujete mlieko alebo ovos, môžete skúsiť liečivý zábal. Za týmto účelom uvaríme 2 polievkové lyžice vločiek v 200 ml vody po dobu 40 minút, potom scedíme a hmotu navrstvíme na gázu a dáme na hruď. Na hrudi nechajte 15 minút. Opakujte postup dvakrát denne.

Ako dávkovať medicínu z ovsu deťom?

dieťa s chladom

je to jednoduché, recepty jednoducho prirpavujte z polovičnej dávky, pričom sa najviac odporúča posledný zmienený zábal (ten prirpavíme klasicky).

Kto by nemal využívať ovsené vločky?

Ak máte individuálnu neznášanlivosť na obilniny, je lepšie sa tejto kúry vzdať.