U mojej susedy doma to vždy krásne vonia, stačí len otvoriť dvere: Toto je jej tajomstvo – 1 liter nevyjde ani na 30 centov!

Každý má rád doma vôňu a čistotu. Je to práve vôňa, ktorá nám dokáže navodiť dobrú náladu, zbaví nás stresu a vďaka nej sa doma cítime tak dobre. Moja suseda Janka má svoju vlastnú metódu, ako prevoňať celý byt bez chémie a utrácania za drahé osviežovače z obchodu. Všetko, čo potrebujete určite nájdete aj vo svojom dome. Stačí to len zmiešať a použiť. To je všetko, ja to praktizujem aj u nás doma a každý, kto príde si pochvaľuje tú jemnú, čistú vôňu. Odporúčam. :-)

Dnes vám chceme ukázať, ako urobiť domáci osviežovač

Budete potrebovať:

  • nádobu s rozprašovačom,
  • jedlá sóda (1 lyžica),
  • aviváž (3 lyžice),
  • teplú vodu (3 hrnčeky).

Príprava a použitie:

Nalejte aviváž do fľaše a pridajte horúcu vodu. Pridajte sódu na pečenie a uzatvorte. Pretrepte, aby sa prísady premiešali a vôňu máte pripravenú.

Chcem vám však poradiť aj inú verziu domáceho osviežovača, ktorá neobsahuje aviváž a vyrobiť si ju môžete skutočne vo veľkom. vyjde vás len na pár drobných.

K tomu budete potrebovať:

  •  fľaša s objemom 3,5 litra,
  •  náš obľúbený esenciálny (vónny) olej (20 kvapiek),
  •  jablkový ocot (800 ml),
  •  sóda na pečenie (10 g),
  •  teplá – až horúca voda (150-200 ml).

Príprava a použitie:

Je veľmi dôležité, aby bola fľaša dostatočne veľká, pretože tekutina zväčší svoj objem. Do hrnca nalejte horúcu vodu a potom pridajte jablkový ocot a sódu na pečenie. Bude to peniť, ale to je normálna reakcia. Nalejte zmes do fľaše, pridajte esenciálny olej a pretrepte. Parfém skladujte na tmavom, chladnejšom a suchom mieste. Tento parfum môže byť nastriekaný na záclony alebo na koberec, budete tak mať príjemnú vôňu po celom byte.

Ďalšie skvelé nápady priamo od vás

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

V momente sa zbavíte zápachu z varenia

Ak potrebujete rýchlo naplniť miestnosť príjemnou vôňou, vložte do mikrovonky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

Pachu v kuchyni sa zbavíte prevarením aromatických bylín v otvorenom hrnci s vodou. Mäta, šalvia, levanduľa, pamajorán, harmanček a materina dúška do seba rýchlo pohltia všetky pachy. Ak nemáte bylinky nevadí, rovnakú prácu urobí aj povarená voda s octom.

Blesková vôňa tam, kde máte koberce

Gazdinky vedia, že pre okamžité osvieženie vzduchu v miestnosti stačí na koberec rozsypať balíček vanilkového cukru, alebo jedlú sódu zmiešanú s pár kvapkami esenciálneho oleja – v druhom prípade ide aj o výbornú dezinfekciu.

Zápach z topánok?

Stačí do nich nasypať obyčajnú soľ a ráno vyklepať. Soľ je výborný pohlcovač zápachu.

Využite šišky, tento trik vám rozvonia celý byt

Šišky z lesa dajte na pol hodiny do rúry pri teplote 200 stupňov. Šišky sa vysušia a vydezinfikujú. Potom ich vložte do vrecka a medzi šupinky nakvapkajte pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Zatvorte a nechajte pár hodín odstáť. Potom len rozložte do priestoru. Máte krásnu dekoráciu a osviežovač vzduchu v jednom.

Špajza

Ak postavíte do skrinky, v ktorej uchovávate potraviny, nádobku s rozmeleným dreveným uhlím, bude pohlcovať všetky vedľajšie pachy. Uhlie je však treba čas od času vymeniť.

Zápach v byte

Pachu v byte sa teraz na zimu môžete zbaviť použitím niektorých domácich zmesou, napríklad horúcu vodou s octom alebo citrónovou šťavou, ktorú v miske položíte na rozohriaty radiátor. Na teplé kúrenie môžete tiež rozložiť pomarančovú či citrónovú kôru.

Zápach z odpadu

Upchaté vodovodné a odpadové rúry často sprevádza nepríjemný zápach. Vyčistíte ich tak, že je občas prejete odpady vriacou vodou s trochou sódy.

Ako zabrániť zápachu pri vyprážaní?

Zápach pri vyprážaní? Stačí použiť jednoduchý trik a nepotrebujete ani digestor!

Zabrániť tomu, aby sa tuk prepaľoval a zapáchal môžeme pomocou obyčajnej mrkvy. Vložte do tuku 3-4 kolieska. Rovnako dobre funguje aj korok v oleji.

Vylepšené sviečky

Stačia vám celkom obyčajné sviečky, ktoré jednoducho obložíte škoricou. Stačí vám pár kúskov celej škorice a gumička, ktorou ju upevníte okolo sviečky. Potom stačí už len zapáliť a máte postarané o krásnu vôňu.

Navyše, tento nápad aj krásne vyzerá.

Odpadkový kôš

Ak chcete zabrániť zápachu, nasypte do koša trochu sódy bikarbóny. Dokáže to rýchlo odstrániť zápach a ťažký vzduch v miestnosti.

Zvieratá

Ak máte v byte domácich miláčikov. Odstrániť zápach zo zvieracích a mačacích pelechov môžete rýchlo a úplne jednoducho, ak ho posypete sódou, počkáte 15 minút a vysajete. Sódu použite aj pri zvieracích toaletách. Keď budete meniť podstielku, nasypte na dno trochu sódy a až potom dajte podstielku.

Kožušinový kabát

V skrini môže zatuchnúť. Ak chcete, aby bol na sezónu nachystaný v perfektnom stave, takto jednoducho ho zbavíte zápachu. Stačí ako ho vyčistíte kefou, ktorú pospypete jedlou sódou.

Gauč, posteľ, pohovky aj iný čalúnený nábytok

Rovnako, ako kabáty, aj čalúnený nábytok zbavíte zápachu pomocou jedlej sódy. Stačí posypať (najlepšie to ide cez sitko), nechať pôsobiť aspoň 15-20 minút a vysať. Zápach sa stratí, akoby nikdy ani nebol.

Lesk a vôňa v celom byte

Aviváž rozžiari aj vašu plávajúcu alebo PVC podlahu. Stačí, ak ju pridáte do teplej vody namiesto bežného prostriedku na umývanie podláh. Stratený lesk je späť ako lusknutím prsta. A navyše, tešte sa na krásnu vôňu v celom byte.

Domáci osviežovač, ktorý vás zbaví múch

Poznáme omnoho jednoduchší a lacnejší spôsob, ako vyčariť krásnu vôňu, z ktorej vás rozhodne nerozbolí hlava.

Potrebujeme:

10 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (ideálne, eukalyptový, levanduľový, mätový)

1 lyžicu jedlej sódy

500 ml destilovanej vody

Prázdnu a čistú nádobu s rozprašovačom

Postup:

Vodu zmiešame so sódou a prelejme do fľaše s rozprašovačom. Pridáme esenciálny olej, fľašu uzavrieme a pretrepeme. Potom jednoducho rozprášime do priestoru na miesta, ktoré chceme prevoňať.

Už žiaden zápach z odtoku

Ak vám pri zmene tlaku vždy zapácha odtok, skúste túto skvelú radu. Do odtoku pripevníte voňavú tabletu do WC, nielen si tak poistíte krásnu vôňu, ale látky, ktoré tableta obsahuje zároveň zabezpečia, že sa odtok neupchá.

Prvá pomoc proti zápachu z odtoku: Večer nasypeme 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc,ráno už len spláchneme silným prúdom vody. Máte pokoj aj na viac dní.