Recept na najlepší domáci čistič kobercov

Moje koberce som vždy predtým čistila klasicky tepom z obchodu, ale odkedy mám tento recept, nedám naň dopustiť. Koberce čistím raz za pol roka. sú perfektne čisté a voňavé. Zbavíte sa takto dokonca aj starých škvŕn.

Moje koberce som vždy predtým čistila klasicky tepom z obchodu, ale odkedy mám tento recept, nedám naň dopustiť. Koberce čistím raz za pol roka. sú perfektne čisté a voňavé. Zbavíte sa takto dokonca aj starých škvŕn.

Koberce v bytoch hromadia prach a nečistoty z okolitého prostredia. Preto je potrebné ich čistiť najmenej dvakrát ročne. Neváhajte vyskúšať túto overenú metódu.

Recept na čistič kobercov

 

Zloženie:

Potravinový ocot 85 ml;

Sóda bikarbóna 1 polievková lyžica;

Prací prášok 1 polievková lyžica;

Horúca voda.

Postup:

Nalejte horúcu vodu do nádoby tak, aby siahala 5 cm pod okraj. Pridajte ocot, sódu bikarbónu, prášok a dobre premiešajte. Nalejte jednoducho do nádoby s rozprašovačom a aplikujte na povrch koberca. Dôkladne vyčistite štetcom a opláchnite čistou vodou.

Vďaka tomuto lacnému a rýchlemu čisteniu bude koberec čistý a navyše mu dodáte príjemnú vôňu.

Finta na suché čistenie kobercov

Na čistenie koberca použite rovnaké množstvo soli a sódy bikarbóny v takom množstve, ktoré je potrebné pre váš koberec. Zmesou dobre posypte celý koberec, do vlákien vtierajte soľ a sódu bikarbónu. To je možné buď len pomocou chodidla, alebo môžete využiť kefu.

Nechajte pôsobiť pol hodiny, alebo najlepšie cez noc. Potom koberec dôkladne povysávajte.

Pozrite sa, aká je špinavá zmes sódy bikarbóny a soli vo vysávači. Toto chemické čistenie perfektne obnovuje a osviežuje koberec s krátkym vlasom.

Prikladám aj môj zoznam, čím vyčistiť rôzne tipy škvŕn na koberci:

Škvrny od krvi pustia najlepšie vtedy, ak ich prebehnete navlhčenou handričkou a slabým roztokom čpavku a studenej vody.

Škvrna od atramentu – na škvrnu čo najskôr položíme handričku namočenú v horúkom mlieku, necháme pôsobiť a potom dobre vyčistíme.

Škvrny od zelenej zeleniny – špenát, šalát a iná zelená zelenina : jednoducho stačí potrieť rozkrojeným zemiakom a a potom vyčistíme gélom na holenie.

Škvrny od lepidla idú dole najlepšie acetónom, ale je potrebné najskôr otestovať, či nepustí aj farba.

Na škvrny od vajec je najlepšia octová voda.

Škvrny od kávy hneď polejte trochou minerálky, chvíľku nechajte pôsobiť a potom zotrite. Ak na mieste ostal fliačik, vyčistite ho liehom.

Škvrny od čokolády idú najlepšie dole týmto roztokom: zmiešajte žĺtok, naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň pár minút. Potom dobre vyčistitie teplou vodou.

Škvrny od vosku: Na miesto položíme savý papier a prežehlíme. Žehlíme, až kým sa celý vosk neprisaje na papier.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie